top of page

Yöresel Kahveler; Brezilya


Brezilya Kahvesi, kahve sevenlerin en sevdiği kahveler arasında yer alan, kendine has kokusu, aroması ve kıvamıyla diğerlerinden ayrılan kahvedir. Çekirdek olarakta diğerlerinden kolaylıkla ayrılmaktadır.

Brezilya kahvesinin keşfi bir kaçakçılık rivayetine dayandırılır. 1727 yıllarında Portekizliler #kahveyi kendi pazarlarına katmak için yoğun arayış içindedirler. Fakat Vali'nin katı kuralları nedeniyle sınırdan geçirememektedir. Portekiz Teğmen Francisco de Melo Palheta bu soruna dahice bir çözüm buldu. Vali'nin eşine yaptırdığı çiçek buketinin içerisine kahve tohumları yerleştirdi böylece kahve #tohumları #Brezilya'ya ilk defa giriş yaptı.

Uzun yıllar Avrupa'lı Kolonistler tarafından tüketilen bir içecek olan kahve, pazarda ivme kazanınca 1800 yıllarda altın çağını yaşamaya başladı. Dünya piyasasındaki kahve ihtiyacının %30'nu karşılamaktaydı. 1910 yılında ise %80'nini karşılamaya başladı.

Yedi büyük eyalete ve on dört kahve bölgesine yayılmış olan Brezilya kahvesi hem geleneksel hem de deneysel kahve üretiminde kullanılmaktadır.

Düşük #asiditeye sahiptir ve yoğun karamel çikolata aroması içerdiğinden dolayı tatlılık içermektedir.

Kremamsı yapısına bağlı olarak sunum gerektiren kahvelerde daha çok tercih edilmektedir.

Opmerkingen


bottom of page