top of page

Yöresel Kahveler; Kenya


Kahve satan yerlerde en çok tüketilen kahvelerden biri de Kenya çekirdeğinden yapılan kahvelerdir. Aromasıyla, kokusuyla çoğu kişinin ilk tercihi olan #Kenya çekirdeği neden bu kadar sevilmektedir? Bu sorunun cevabını beraber bulalım.

Kenya çekirdeğinin öyküsü sömürgecilik yıllarına dayanmaktadır. İngiliz misyonerler 1893 yılında Brezilya kahvesini Kenya'ya getirerek sevilerek tüketilen sıcak içeceğin ilk adımı atılmış oldu. O dönem #kahve Avrupa'da da çok sevilerek tüketilen bir içecekti.

Aynı yıl kahve toprakla buluştu fakat daha ilk hasadı alınamadan bağımsız üretimden çıkarıldı. Kaliteli çekirdekleri kontrol alırken düşük kaliteli çekirdeklere yatırım yapmayarak kaliteli çekirdek üretimini tekellerine aldılar.

Gerçekleşen reformlar sayesinde #çiftçiler daha bağımsız hale geldiler ve Kenya kahvesi ününü arttırarak günümüze kadar gelebilmeyi ve hala çok tercih edilen kahvelerden biri olmayı başardı.

Kenya çekirdekleri deniz seviyesinden 1400-2000 metre yükseklikteki yaylaların volkanik topraklarında yetişir. Bu durum asidilite seviyesiyle doğrudan orantılıdır. Daha aromalı ve asidetisinin daha belirgin olmasını sağlar. Tat portföyü oldukça geniş olan Kenya çekirdeği, dut, narenciye, karabiber, karpuz, limon ve bergamot aromalarına sahiptir. 3. Nesil demleme tekniklerine ( chemex, v60 Dripper, French Press) oldukça uygundur.Comments


bottom of page