top of page

Nitelikli Kahve Nedir?


Kahve severlerin 3.Nesil kahvenin çıkmasıyla daha bilinçli kahve tükettiği gerçeğini herkes kabul etmektedir. Bunun nedeni #kahve demleme teknolojisinin gelişmesi ve kaliteli kahve çekirdeklerinin artmasıdır. Peki sık sık duyduğumuz "Nitelikli Kahve" nedir?

Nitelikli kahve en yüksek kalitede kahve çekirdeğidir. Dünyada üretilen çekirdeklerin lezzet, kalite gibi benzer yönlerini sınıflandırmak için kullanılmaktadır. Kahve çekirdeklerinin nitelikli sayılabilmesi için Specialty Coffee Association (Nitelikli Kahve Birliği) tarafından belirlenen kriterlere uyması gerekmektedir. Kriterlerin üzerinde olan kahveler #Nitelikli #Kahve olarak kabul edilirken kriterin altında kalan kahveler ise ticari olarak kabul edilmektedir. Bu terimden 1974’te Erna Knutsen tarafından Tea & Coffee Journal dergisinin bir sayısında bahsedilmiştir. Knutsen, bu terimi mikro alanlarda yetiştirilen iyi tat ve aromaya sahip kahve çekirdekleri için kullanmıştır. Daha sonra bu terim kavurma, aroma gibi nüansları içeren gastronomik bir harekete dönüşmüştür. Daha sonra bu terimi #Kahve #Birliği de tanımıştır. Kahve Birliği'nin tanımasıyla kahvenin artık üretimesi, kavrulması,öğütülmesi ve saklanmasına kadar geçen süre Nitelikli Kahve kriterlerine göre değerlendirilmektedir.

Nitelikli Kahvenin unsurları;

Kahve çekirdeğinin Nitelikli Kahve özelliğini taşıması için 100 puan üzerinden 80 ve üzeri puan alması gerekmektedir.

85-89 arası Mükemmel

80-84 arası Çok İyi olarak sınıflandırılır.

Bu unsurları belirleyen etkenler ise çekirdek niteliği, demleme gücü, su standartları ve kusur unsurları, yetiştiği bölgenin özelliklerine sahip olması, sahip olduğu özellikleri koruması, böcek ısırığı olmamasıdır.

Comments


bottom of page