top of page

Kahve Nesilleri


Dünya genelinde her gün 2.5 milyar #fincan #kahve tüketilmektedir. Kahve içerdiği kafein nedeniyle gün içerisinde yaşanılan uykusuzluk, enerji düşüklüğü gibi bir çok nedenden dolayı oluşan sorunlara karşı iyi bir çözümdür. Kahvenin günümüze gelene kadar bir çok evreden geçtiği bilinmektedir. Bu evrelere "Kahve Nesil Akımı" denilmektedir.

Peki kahvenin nesilleri nedir?

Günümüzde geçerli olan 3. nesil kahveye gelene kadar neler gelmiştir başına?


1.Nesil Kahve;


1. Nesil Kahve Dönemi 5 asırlık geçmişi olan kahvenin hayatımıza giriş yaptığı dönemi kapsamaktadır. 1900'lü yılların başında suda çözünen kahvelerle 1.Nesil Kahve Dönemi başlamaktadır. 1.nesil dönemde kahve alınır, satılır, satın alınır ve tüketilirdi. 1.Nesil Kahve Döneminde kahve ile ilgili büyük buluş R.W Hills ile Austin tarafından gerçekleştirildi. Kahveyi vakumlu poşetlere koyarak satma fikrini ortaya attıklarında evlerimizdeki kahvenin hikayesi de başlamış oldu. Kahve bu sayede tazeliğini ve aromasını daha fazla koruyabiliyordu.

Kahveye karşı artan talepler bazı sorunları da beraberinde getirdi. Kahve suda hızlı çözülsün diye kimyasallarla hazırlanmaya hatta kahve benzeri bitkilerden üretilmeye başlandı. Ortaya ise kahve ile ilgisi olmayan kahve aromalı içecekler çıktı.

1. Nesil Kahve çabuk hazırlandığı için zamandan tasarruf sağlamaktadır. Fakat suda hızla çözüldüğü için içerdiği kafein miktarı düşüktür.


2.Nesil Kahve;


2.Nesil Kahve, 1.Nesil kahveye göre daha kaliteli çekirdeklerden üretilmeye başladı. Bu dönemde #espresso, #cappucino, #latte ile beraber soğuk demlenen kahvelerde üretilmeye başlandı. 2. Nesil Kahve Dönemi zincir kahve firmalarıyla başladı demek mümkündür. Kahveden daha fazla keyif alınabileceği ve kahveyle sosyalleşmenin mümkün olacağını öne sürerek gerçekleştiren firmalar günümüzde de varlığını korumaktadır. 2. Nesil Kahve satan yerlerin kalitesi deneme yanılma yöntemi ile değerlendirilebilir. Toptan satışlarının yanında perakende satışları da mevcuttur.


3.Nesil Kahve;


Son dönemlerde özellikle Z Kuşağı'nın dilinden düşürmediği, kahvenin keyifle beraber kültür haline geldiği dönemdir. Kahvenin yetiştiği bölgenin, #çekirdeğin türünün, kavrulma oranının, #asiditesinin, aromasının, içerdiği kafein miktarının, tarihinin, hangi ekipmanla demlendiğinin ve sertliğinin çok büyük önemi bulunmaktadır. 3. Nesil Kahve hem üretici hm de tüketici için çok önem arz eder. Ayrıca 3. Nesil Kahve içerdiği bir çok terim ve teknik bilgi nedeniyle " #barista " mesleğinin doğmasına da neden olmuştur.

3. Nesil Kahve diğer iki akıma göre çok daha sağlıklıdır. Kullanılan kahve tamamen doğal kahvedir ve kahveden alınacak en fazla lezzeti alma imkanı sunmaktadır.

Sizde 3. Nesil Kahve deneyimini hemen yaşamak istiyorsanız ürünlerimize hemen göz atabilirsiniz.

Commenti


bottom of page