top of page

Yöresel Kahveler; Etiyopya

Yöresel kahvelerde #Etiyopya kahvelerinin özel bir yeri bulunmaktadır. Etiyopya kahvesinin çeşitlerini coffee shoplarda, internet sitelerinde ve kahve satan yerlerde bulmak mümkün olsa da kahve çekirdeğinin kalitesi sizin için önemliyse belirli yerlerden almanız gerekmektedir.

Etiyopya, #kahve çekirdeklerinin yetiştiği yer dışında kahvenin doğduğu yerdir. Bir çobanın keçilerinde ki enerjinin artmasıyla keşfettiği kahve hikayesi Etiyopya'nın Kaffa bölgesinde geçmektedir. Bu hikaye rivayet olarak kalsa de MS 800 yıllarda keşişlerin kahve meyvesi tükettiği bilinmektedir fakat kahvenin içecek haline gelmesi 1500'lü yıllarda gerçekleşmiştir.

Başlarda ormanlarda toplanan kahve daha sonra talebin artmasıyla özel alanlarda ekilmeye başlanmıştır. Günümüzde de Gesha ormanından ve küçük ölçekli işletmeler tarafından temin edilmektedir. Etiyopya kahvesinin iç tüketimi ihracattan daha fazladır.

Etiyopya çekirdeği üç kategoriye ayrılmaktadır. Longberry, shortberry ve mocha olarak bilinen bu kategoriler kendi içlerinde farklılık göstermektedir.

Longberry-En yüksek kalite oranına sahip ve en değerli çekirdektir.

Shortberry- Longberry'den daha küçük boyutlara sahiptir ve yüksek dereceli #çekirdek anlamına gelmektedir.

Mocha- Yine değerli çekirdekler arasında yer alır fakat karışık notalarıyla ön plana çıkmaktadır.

İşleme- Yıkanmış ve doğal olarak sunulmaktadır.

Lezzet- Orta gövdeli notalara sahiptir. Düşük veya orta asidite oranına sahiptir. Yaban mersini, narenciye, çikolata ve böğürtlen aromalarına sahiptir.

Hasat- Kasım, şubat arasında gerçekleşmektedir.

Commentaires


bottom of page