top of page

MOCHA NEDİR?

Güncelleme tarihi: 6 Eki 2022

Top Roasters Premium Coffee'de MOCHA içtiniz mi?. Bu tatlı içeceği bizim kadar seviyorsanız, şanslısınız! Birini denemiş olsanız da olmasanız da, mocha kahve topluluğu arasında iyi bilinir ve bu içeceğin ne olduğu ve nasıl yapılacağı hakkında bilmeniz gereken her şey burada!

MOCHA NEDİR?

Peki bu içecek tam olarak nedir? Basitçe söylemek gerekirse: mocha, "mocha latte" veya "kafe mocha"nın kısaltmasıdır; bu, içine çikolata şurubu eklenmiş normal bir lattedir. Pek çok kahve fanatiğinin latteyi sevmesinin en büyük nedenlerinden biri, özelleştirilebilir olmalarıdır ve mocha bunun en iyi örneğidir.

Malzemeler ve içeceğin boyutu söz konusu olduğunda, 1-4 pompa çikolata şurubu, 2-4 shot espresso ve biraz süt köpüğü ile buğulanmış süt var.MOCHA YAPMAK: BİR TARİH

Mocha ortaya çıktı ve tüm dünyada popülerlik kazandı. Klasik " caffe latte " nin bir çeşidi olarak ortaya çıkan bir Amerikan içeceği olarak kökleri vardır . Amerikan kültüründe latte olarak bilinen caffe latte, 1980'lerde Seattle'da patlamaya başlasa da, mocha çok da eski değildi. Tıpkı "latte" adının "cafe latte"nin kısaltılmış adı olarak popüler hale gelmesi gibi, "mocha" terimi "cafe mocha"nın kısaltılmış hali olarak popüler hale geldi.Bir Torino kahve içeceği olan Bicerin'den ilham aldı . Bicerin, 1700'lerin başında İtalya'da Caffè al Bicerin adlı bir kahvehaneden çıkan yerli bir sıcak kahve içeceğidir.

Bicerin'i mocha'dan ayıran en önemli özellik espresso, süt ve çikolatanın özenle üst üste dizilmiş olmasıdır. Mocha, bu üç bileşenin karışımını içerse de, bu içecekten başlamış olması çok muhtemeldir.

MOCHA NASIL YAPILIR?

Daha önce latte yaptıysanız veya genel olarak nasıl latte yapacağınızı biliyorsanız, adımlar oldukça benzerdir. Evde bir espresso makineniz varsa, demlenmesi çok basit ve kolay olmalıdır. Demlemeye başlamadan önce, aşağıda sizin için bir liste yaptığımız malzemelerinizi toplamanız önemlidir. Açıkçası, bir espresso makinesine erişiminiz varsa, bir süt sürahisine, espresso bardaklarına ve gerekli tüm ekipmanlara erişiminiz olacaktır.


Evde Mocha Nasıl Yapılır - Sade Çikolata + Espresso İçecek Tarifi

  • 16.5 gram öğütülmüş espresso

  • 3 çay kaşığı çikolata şurubu

  • 350 ml'lik latte bardağı

  • 225 gr köpürtülmüş süt

BİRİNCİ ADIM: MALZEMEYİ TOPLAMA/ÖLÇME

Demlemeye başlamadan önce, malzemelerinizi ve malzemelerinizi toplamanız gerekir. Şimdi 16,5 gramlık espressonuzu makinenizin portafiltresinde öğütmenin tam zamanı, çikolata şurubunuzu direkt olarak latte fincanınıza dökebilirsiniz.İKİNCİ ADIM: ESPRESSO'NUZU ÇIKARIN

İki shot espressoyu latte bardağa ve çikolata şurubuna alın . Espressonun ısısı çikolatayı ısıtarak lezzetli bir karışım oluşturur. Espresso'nun özütlenmesi bittiğinde, tatları yeterince karıştırmak için ikisini birlikte iyice karıştırmalısınız.ÜÇÜNCÜ ADIM: SÜTÜNÜZÜ BUHARLAYIN

Espressonuz bardağınızda demlenirken, 225 gr sütünüzü buharda pişirmeye başlayabilirsiniz. Sütünüzü buharda pişirirken, latteniz için yeterli miktarda köpük elde etmek için sütle havanın karıştığını gösteren kağıt yırtılması gibi sesler duymalısınız. Süt sürahisi dokunulamayacak kadar sıcak, yaklaşık 75 °C olduğunda, buharlamanın ne zaman tamamlandığını anlayabilirsiniz.

DÖRDÜNCÜ ADIM:

Sütünüzü buğuladıktan sonra fincanınıza çikolata/espresso karışımınızın üzerine dökebilirsiniz. Her yudumda pürüzsüz, hafif kadifemsi bir doku sağlayan yüzeyde ince bir köpük tabakası olmalıdır .

BEŞİNCİ ADIM: İÇECEĞİNİZİ SÜSLEYİN!

Mochaların en güzel yanı, onları çeşitli şekillerde dekore edebilmenizdir. Bu nedenle, isterseniz krem ​​şanti, süt, bitter veya beyaz çikolata şurubu, sprinkles, hindistan cevizi, tarçın ve hatta çikolata parçacıkları ekleyebilirsiniz! Bundan sonra, yeni eserinizi yudumlamaya başlayabilirsiniz!İÇECEK DEĞİŞİKLİKLERİ

Lattenin kendisi özelleştirilebilirmiş gibi, özel mocha da son derece özelleştirilebilir. Hangi malzemelere sahip olduğunuza veya hangi kahve dükkanından sipariş ettiğinize bağlı olarak, mocha çeşitli şekillerde yapılabilir ve işte büyülü mocha latte ile karşılaşacağınız en yaygın değişikliklerden bazıları.

BEYAZ MI KOYU MU?

Mocha'nızı bir kafeden sipariş ederseniz, muhtemelen size " beyaz mocha " mı yoksa "koyu mocha" mı tercih edeceğinizi soracaklar . Bu biraz tereddüte yol açsa da korkmayın! Genellikle standart moka sütlü çikolata şurubu ile yapılır ve beyaz/koyu moka diğer iki tür çikolata şurubu anlamına gelir: beyaz çikolata şurubu ve bitter çikolata şurubu.

Bu şuruplar arasındaki temel farklara gelince, sadece sizin kişisel tercihiniz! Daha tatlı bir şey istiyorsanız, beyaz bir mocha size en uygun olabilir. Aynı şekilde, damak zevkiniz biraz bitter çikolataya daha çok uyuyorsa, bitter çikolatalı moka da değerli bir seçimdir. Ve hepsi bu değil, bu şurupların üçü de mermer bir mocha oluşturmak için karıştırılabilir! Mocha yapma olanakları sonsuzdur.


KAKAO TOZU

Bir mokaya çikolata eklemenin basit bir yolu olan kakao tozu, kahvenize tam olarak ne kadar çikolata eklediğinizi kontrol etmek için uygun bir yöntemdir. Evde bir kutu kakao tozu veya kendi sıcak çikolata karışımı paketleriniz olsun, onu kullanabileceğiniz birçok yöntem var!

KAHVE

Espresso'nuz yoksa, normal bir miktar iyi 'ole damlama kahvesi için kolayca tamamlayabilirsiniz! Bunun yerine kombinasyon, tercihen orta, koyu veya Fransız kızartması , çikolata şurubu ve buğulanmış süt ile sade kahve olacaktır .

ÇİKOLATALI SÜT

Mocha yaparken kullanmak için biraz radikal bir yöntem olan çikolatalı süt, bazı moka severlerin şurup/toz aracını kesmek için kullandığı başka bir seçenektir. Çaresizlik noktasına ulaştıysanız ve işi halletmek için çikolatalı bir şeye ihtiyacınız varsa, çikolatalı süt kullanmak her zaman hızlı ve basit bir seçimdir. Yani şurup kullanmak yerine espresso ve çikolatalı süt kullanırsınız.


ICE, ICE, MOCHA!

Mocha'nın en iyi yanı? Buzlu içebilirsiniz ! Ilık bir bahar gününde mocha'nızı yanınıza almak istiyorsanız, tek yapmanız gereken espressonuzu düzenli olarak çıkarmak, çikolata şurubu ile karıştırmak, üzerine soğuk süt dökmek ve biraz buza atmak. İşte!
SONUÇ

İşte aldın! Artık kendi evinizin rahatlığında bir mocha yapabilirsiniz. Bu içecek, iyi bir miktar sütün yanı sıra bir tekme espresso ile bir şeye ihtiyaç duyanlar için harika bir seçenektir. Bu nedenle, güçlü bir tatlı dişiniz varsa ve öncelikle kahvenizi yudumlamayı sevdiğiniz için keyif alıyorsanız, bir dahaki sefere kahveye ihtiyacınız olduğunda mocha'yı denemeyi düşünmelisiniz.

Mutlu kafeinlerce!

Comments


bottom of page