top of page

ESPRESSO tam olarak nedir?

Espressoyu seviyoruz, ama tam olarak nedir ve nasıl hazırlanır? Oldukça basittir, espresso kahve, sıcaklığı kaynama noktasına yakın olan belirli miktarda suyun geçtiği çok ince öğütülmüş bir kahvedir.

Bu, kahve dükkanlarının temeli olarak kabul edilir, çünkü elde edilen kahve konsantresi sayesinde cappuccino veya latte gibi diğer içecekleri hazırlayabilirsiniz. Bu, espresso'nun basit olduğu anlamına gelmez, çünkü olması gerektiği gibi hazırlamak için müdahale etmesi gereken birkaç faktör vardır.


Bunu başarmak için ilk adım kahve çekirdeğinin öğütülmesidir. Bu iyi olmalı, böylece ortalama sıcaklığı değişebilmesine rağmen ortalama sıcaklığı 94 santigrat derece olan sıcak su basınç altında geçer ve çekirdeğin kokularını ve lezzetlerini çıkarır. Öğütüm işlemi çok kalın olursa, ürün soluk ve tatsız bir "sulu" içecek olacaktır.

Bir diğer önemli unsur espresso makinesidir. Burada sıcak suyun yer tanelerinden 5 ila 15 bar basınçla geçmesi için gerekli basınç üretilir - atmosferin deniz seviyesinde üzerimize uyguladığı basıncın 5 ila 15 katı gibi bir şey. Sıvı, kahvedeki safsızlıkları önlemek ve son olarak bardağa yatırmak için bir filtreden geçer. Sonuç, temelde iki parçanın bulunduğu bir fincandır: karbondioksit kabarcıklarından elde edilen "krem", ince bir açık renk köpüğü ve sıvı, koyu ve yoğun renk.KAHVENIN "KREMASı", KARBONDIOKSIT TARAFıNDAN INCE KABARCıKLARıN BIR KÖPÜĞÜDÜR.
KAHVENIN "KREMASı", KARBONDIOKSIT TARAFıNDAN INCE KABARCıKLARıN BIR KÖPÜĞÜDÜR.

Bu iki ürünü elde etmek için, basıncın üretildiği pompa kahve makinesini kullanmak yaygındır. Bununla birlikte, basıncı buharla veya zaman zaman kesinlikle gördüğünüz gibi, kullanıldığında bir pistonu aktive eden ve sıcak suyu filtreden geçiren bir kolla elde edilen kahve makineleri de vardır.

Bu arada, bu makineyi 1884'te tasarlayan İtalyan girişimci Angelo Moriondo olmasaydı bu asla mümkün olmazdı. Yaratılmasının amacı, iki işletmesini ziyaret eden aceleci müşteriler için hızlı bir şekilde kahve hazırlamaktı.


Comments


bottom of page