top of page

Uluslararası Kahve Günü - 1 Ekim 2021

Güncelleme tarihi: 25 Eki 2021

Dünya Uluslararası Kahve Günü, her yıl 1 Ekim'de gerçekleşir.

Tropikal Afrika'dan dünyanın dört bir yanındaki evlerin kahvaltılık kupalarına kadar günlük bir yolculuk yapan kahve çekirdekleri, 600 yılı aşkın bir süredir dünyanın dört bir yanına dağılmış durumda ve tüketime hazır hale getirilmesi büyük bir metamorfoz örneğidir. İnsanlık birçok sunum için kahve hazırlar: içecekler, şekerler, ilaçlar ve hatta bazı eski uygarlıklar onu para birimi olarak kullandı! Nasıl alırsanız alın kahve size enerji verebilir, içinizi ısıtabilir, tazeleyebilir, uyanık tutabilir ve hatta sevdiklerinizle yeniden bir araya gelebilir.ULUSLARARASI KAHVE GÜNÜNÜN TARİHİ

Tarihsel kayıtlara göre, Kahve aslen Etiyopya'dır ve Afrika'da keşfi ilginç bir hikaye ile gelir. MS 700'lerde, bir keçi sürüsü sanki dans ediyormuş gibi garip davranmaya başladı. Sahipleri Kaldi, bir çeşit kırmızı fasulye yediklerini keşfetti ve davranışlarının nedeninin bu olduğu sonucuna vardı. Kaldi bulgularını, dua ederken bütün gece uyanık kalmasına yardımcı olabilecek bir şeye ihtiyacı olan bir keşişle paylaşmaya karar verdi; ama başka bir hikaye keşişin reddettiğini ve fasulyeleri ateşe attığını ve ondan gelen hoş aromanın harika olduğunu iddia ediyor.


15. yüzyılda kahve aniden kuzeyden Yemen'e doğru yol aldı ve burada çekirdekler "Mocha" adıyla geldi. Kısa süre sonra Mısır'da, İran'da ve Türkiye'de "Arap Şarabı" olarak tanınır hale geldiler ve "Akıl Mektepleri" adıyla kahvehaneler açılmaya başladı. Daha sonra Arabistan kahvenin bekçisi oldu ve bu çekirdekler Güney Hindistan'da büyük ölçekli bir kahve çiftçiliğine başladı. 1560'da kahve Avrupa'ya yayıldı ve hızla popüler oldu, ta ki Papa VIII. Clement bu içeceğin şeytani olması gerektiğine karar verene kadar. İnceleme altında, içeceğin ihtişamını vaftiz ederek verdi ve onu bir Hıristiyan içeceği ilan etti. 1600'ler gelip tüm Avrupa'da kahvehaneler çoğaldıkça, fasulyeler kolonizasyon dalgasını takip etti ve kendilerini Amerika'da buldu. Son olarak, insanlık arasında uzun bir aradan sonra 2014 yılında “Uluslararası Kahve Örgütü” 1 Ekim'i Uluslararası Kahve Günü olarak, kahveyi bir içecek olarak kutlamak ve kahve yetiştiricilerinin içinde bulunduğu kötü duruma dikkat çekmek için bir fırsat ilan etti.

Comments


bottom of page