top of page

Türk kahvesi nasıl yapılır?

Türk kahvesi, Türkiye'de olduğu kadar Avrupa ve Asya'nın diğer bölgelerinde de yaygın olarak kullanılan geleneksel bir içecektir. Çekirdeğin öğütülmesi, demlendiği cezve ve hazırlanırken oluşan köpük gibi diğer kahvelerden farklı kılan birçok özelliği vardır . Bu içeceği şeker ve baharatlarla süsleyebilirsiniz. En önemli şey, her fincanın onu içen kişinin damak tadına uygun olmasıdır.

İçindekiler

bir fincan için

  • 50 ml su

  • 2 çay kaşığı (3,5 gr) ince çekilmiş kahve

  • Damak zevkinize göre 1 ila 4 çay kaşığı (5 ila 20 g) şeker


Malzemeleri ölçün

1. Kahveyi ölçün. Türk kahvesi çok güçlü küçük bir içecektir. Her fincan yaklaşık iki çay kaşığı telve ile hazırlanmalıdır. Arabica çekirdeği Türk Kahvesi için en sık kullanılan çekirdektir. Top Roasters Türk kahvesini denemelisiniz.


2. Çekirdekleri öğütün . Türk kahvesi filtrelenmediği için öğütmenin son derece ince olması önemlidir. Türk kahvesi değirmeniniz varsa onu kullanın. Aksi takdirde, en iyi öğütmeye ayarlanmış bir elektrikli öğütücü kullanın. Ayrıca kavurucudan aldığınız çekirdekleri de öğütebilirsiniz. Cihazının Türk kahvesi için bir ayarı olması muhtemeldir.

· Doğru öğütülmüş Türk kahvesi ince toz kakaoya benzer.

· Öğütme çok ince olması gerektiğinden birçok kişi kullanıma hazır öğütülmüş Türk kahvesi satın alır.


3. Suyu hazırlayın. Türk kahvesi olarak adlandırılan özel bir fincanda servis edilir. Suyu ölçmenin en kolay yolu bardağa suyu dökmektir . Bir fincan kahve yapmak için bir buçuk fincan dolduracak kadar suya ihtiyacınız vardır.

· En iyi kahve aroması için daima taze, soğuk su kullanın.


4. Şekeri ölçün. Bu içecekte isteğe bağlı bir bileşendir ve her kişinin dozajla ilgili kendi tercihleri ​​vardır. Genel olarak Türk kahvesi için dört farklı şeker seviyesi vardır:

· sade (şekersiz)

· az şeker (bir çay kaşığı şeker, biraz tatlı)

· orta (iki çay kaşığı şeker, tatlı)

· şekerli (üç ila dört çay kaşığı şeker, çok tatlı)

Kahve yapmak


1. Malzemeleri karıştırın. Bu içecek cezve (veya ibrik ) adı verilen özel bir kapta hazırlanır . Uzun saplı bir çeşit küçük bakır veya pirinç tenceredir. Çekilmiş kahveyi, suyu ve istenilen miktarda şekeri bu kaba koyun ve iyice karıştırın.

· İçeceğin daha baharatlı olmasını istiyorsanız, sekizde bir çay kaşığı (bir tutam) öğütülmüş kakule veya tek bir kakule kabuğu da ekleyebilirsiniz.


2. Karışımı ısıtın. Düşük ısıda bir gaz veya elektrikli ocağı açın. Cezveyi ocağa yerleştirin. Bir dakika sonra karışımı karıştırmayı bırakın ve kahvenin demlenmesine izin verin.

· Demleme sırasında ocağı kısık ateşte bırakın. Su kaynatılmamalıdır, çünkü bu kahvenin tadını değiştirecek ve elde etmeye çalıştığınız köpüğü bozacaktır.


3. Köpüğün oluşmasını bekleyin. Bu Türk kahvesinin en önemli unsurlarından biridir. Kahve ısındığında ve demlendiğinde, yüzeyinde kenarlarda koyu bir köpük oluşacaktır. 3-4 dk sürmelidir. Köpüğün oluşması için bu süre boyunca içeceği dikkatle izleyin, ancak karıştırmayın.

· Kahvenin kaynamak üzere olduğunu düşünüyorsanız, hafifçe soğuması için birkaç saniye ocaktan alın.


4. Köpüğü alın. Bir bardağa dökün, karışımın yüzeyinde kıvamını aldıktan sonra (3 veya 4 dakika sonra) cezveyi ocaktan alın ve köpüğü bir bardağa boşaltın . Sonra cezveyi tekrar ateşe koyun.

· Sıvıyı bardağa dökmeden kahvenin yüzeyindeki köpüğü almak için bir kaşık kullanmanız gerekebilir.


5. Kahvenin ısınmasına izin verin. Tekrar ocağa koyun ve 15 ila 20 saniye ısıtmaya devam edin . Kaynama noktasına gelmesini bekleyin ve yüzeyinde tekrar köpürtün.

· Bazı geleneksel pişirmelerde bu adım üç ya da dört kez tekrarlanır. Bazı yörelerde ise bir kez yapılması veya hiç yapılmaması gerektiğini söyler. Tercih ettiğiniz lezzeti bulmak için farklı yöntemler deneyebilirsiniz.


6. Bardağı doldurun. Yaklaşık yirmi saniye sonra, ocağı kapatın. Tüm pişen kahveyi fincana dökün. Kahveyi henüz sıcak ve taze demlenmişken hemen servis edin.

Servis yapın ve kahve için


1. Bardağı temizleyin. Doldurduktan sonra kahve damlacıklarını gidermek için kenarını ve dış yüzeyini nemli bir bezle silin.


2. Yaş sırasına göre servis yapın. En yaşlı kişiyle başlayın. Türkiye'de ve dünyanın birçok yerinde gençlere büyüklerinden önce hizmet etmek saygısızlık olarak görülüyor. Bir grup için kahve yaparken, her zaman önce en yaşlı misafirlere servis yapın, ardından yaş sırasına göre en küçüğüyle bitene kadar ilerleyin .


3. Kahvenin dinlenmesine izin verin. Kahve soğurken fincan , ince ebatlı telve, kabın dibine çöker. Ağzınızda telve olmadan içeceğin tadına bakabileceksiniz. İlk yudumu almadan önce kahveyi en az 30 saniye bekletin.


4. Kahveye Türk lokumu eşlik etsin. Türk kahvesine genellikle küçük tatlılarla eşlik ederiz, lokumlar lezzetiyle harika gider. Bu içeceği bisküvi, çikolata, şeker gibi ikramlarla da servis edebilirsiniz.


5. Bir bardak su getirin. Küçük yudumlar damağınızı temizlemek için idealdir ve Türk kahvesine genellikle bir bardak su eşlik eder. Bu şekilde, içeceğin tadını doyasıya çıkarmak için yudumlar arasında suyunuzu yudumlayabilirsiniz.


6. Küçük yudumlar alın. Türk kahvesi küçük ve güçlüdür ve küçük yudumlarda içmek en iyisidir. Bu, içeceğin daha uzun süre dayanmasını sağlayacak ve yudumlarken soluduğunuz hava onu havalandıracak ve tüm lezzetlerini ortaya çıkaracaktır.


7. Fincanda kahve bırakın. Son yudumu içmeyin, çünkü bu çoğunlukla fincanın dibine yerleşmiş telvedir. İçeceğin sonuna yaklaştığınızda, ağzınızda çok fazla telve olmasını istemiyorsanız, kalanını içmeden fincanı tabağa koyun!

Comments


bottom of page