top of page

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü

Güncelleme tarihi: 25 Eki 2021

Dünya Ruh Sağlığı Günü'nün genel amacı, dünya çapında ruh sağlığı sorunları hakkında farkındalık yaratmak ve ruh sağlığını desteklemek için çabaları harekete geçirmektir.

Gün, ruh sağlığı konularında çalışan tüm paydaşlara çalışmaları ve ruh sağlığı bakımını dünyanın her yerindeki insanlar için bir gerçeklik haline getirmek için yapılması gerekenler hakkında konuşma fırsatı sunuyor.


Kahve İçmek Depresyon Riskini Üçte Bire Kadar Azaltabilir

Harvard Üniversitesi'nden Dr. Alan Leviton incelemeyi yürüttü ve şu yorumu yaptı: "Kanıtlar, kahve içenlerin, kahve içmeyenlere göre depresyona girme olasılığının önemli ölçüde daha düşük olduğunu gösteriyor.


"Kahvenin ruh sağlığı üzerindeki olumlu etkisi, aynı zamanda kahve içenlerin belirli kanser ve kronik hastalıklara yakalanma riskinin azalmasıyla da ilişkili olan anti-inflamatuar, anti-oksidatif ve mikrobiyomu teşvik edici özellikleriyle ilişkili görünüyor."


Kahvenin ruh sağlığı üzerindeki olumlu etkisi, antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklerinin yanı sıra kafeinin insanların beyinlerindeki reseptörlerin yorgunluğa ve depresif ruh haline neden olan bir kimyasalla bağlanmasını engelleme yeteneği ile ilgili olabilir.


Bugün (Cuma) yayınlanan ve beş yıl boyunca 100'den fazla meta-analiz ve bağımsız hakemli çalışmadan elde edilen verileri değerlendiren ve dünya çapında 300.000 kişiyi kapsayan yeni araştırma, ABD Ulusal Kahve Birliği (NCA) tarafından görevlendirildi.


Çalışma, dünyanın dört bir yanındaki tıp uzmanlarının COVID-19 salgını konusunda uyardığı ve buna bağlı olarak sokağa çıkma yasağının bir akıl sağlığı krizi yaratabileceği için Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Ulusal Sağlık Ayı sırasında geliyor.


Pandemiden önce bile, her beş Amerikalıdan biri akıl hastalığından muzdaripti. ABD hükümetinin ruh sağlığı krizi yardım hattına yapılan çağrılar, koronavirüs on binlerce can ve on milyonlarca iş talep ettiğinden, yalnızca Nisan ayında %1000'den fazla arttı.


En büyük zihinsel sağlık faydaları, günde en az iki fincan kahve içmekten gelir. Kore Ulusal Sağlık ve Beslenme Sınavı Araştırması'ndaki yaklaşık 10.000 yetişkin arasında, günde en az 2 fincan kahve içenler, kahve içmeyenlere göre %32 daha düşük depresyon prevalansı yaşadı.


İspanya'da takip edilmeye devam eden 14.000 üniversite öğrencisi üzerinde yapılan bir çalışmada, günde en az dört fincan kahve içenlerin klinik olarak anlamlı depresyon teşhisi konma olasılığı %20'den fazlaydı.


Detaylı bilgi için https://www.ncausa.org/Portals/56/PDFs/Communication/20200504_Leviton_white_paper_final.pdf

Comments


bottom of page