top of page

LEZZETLİ KAHVE ÇEKİRDEKLERİ NASIL SEÇİLİR?

 • Evde daha fazla kahve yapıyorsanız, muhtemelen kahve satın alma zorluğuyla karşılaşmışsınızdır - nereden başlarsınız?

 • Kahve aroması beş değişkene bağlıdır: çeşit, bölge, kavurma, öğütme ve saklama.

 • Sabahları mükemmel bir fincan lezzete dönüştürmek için doğru kahve çekirdeklerini seçmek için bu yazıyı okumanızda yarar var.

İçinizdeki baristayı yönlendirmek ve evde taze bir demlik kahve yapmak harika bir keyif olabilir, ancak aynı zamanda “Hangi kahve çekirdekleri en iyisidir?” sorusunu da gündeme getirir.

Evde iyi kahve yapmak istiyorsanız, birçok kahve çeşidi seçenekleriniz var. Hepsi kahve çekirdeğine ve kahvenin yapım tercihe bağlı. Çeşit, bölge, kavurma ve öğütmeye kadar, ister www.toproasters.com.tr/shop 'dan ister marketten alışveriş yapıyor olun, mükemmel bir fincan kahve yapacak kahve çekirdekleri satın almanıza yardımcı olacak detaylar burada.


Kahve çekirdeklerinin türleri nelerdir?

Şaraplık üzüm sayısı kadar kahve çekirdeği çeşidi var. İşimizi kolaylaştırmak için kahve endüstrisi çoğunlukla iki kategoriye ayrılan çeşitlere bağlıdır - Arabica ve Robusta.

 • Arabica , çoğu kahve dükkanında bulacağınız kahvenin narin aromasına ve düşük asitliğine sahiptir. Kolay içimli günlük bir demleme için Arabica çekirdeklerini seçebilirsiniz. Bu bilgiyi kahve ambalajında ​​bulabilirsiniz.

 • Robusta çekirdeği daha az su ile daha sert iklimlerde yetiştirilebilir, bu da onları yetiştirmek için daha ekonomik hale getirir. Bununla birlikte, bu çekirdekler ayrıca daha asidik ve acı bir tada sahiptir.

Kahve nerede yetiştirilir?

Çeşitli kahvelerin tadına baktıysanız, farklı kahve bölgelerinin çılgınca farklı lezzetler sunduğunu bilirsiniz. Kahve satın aldığınızda, lezzet büyük ölçüde nerede yetiştirildiğine bağlı olacaktır.


İşte kahve yetiştirme bölgelerinin bazı karakteristik lezzet notları:

Orta Amerika

 • Düz

 • Meyveli

 • Kurnazca çatlak

 • Parlak, asidik (ekşi değil)

Güney Amerika

 • Hafif tatlılık

 • Yumuşak

 • Karamel ve bal ipuçları (özellikle Kolombiya kahvesi)

Asya

 • Odunsu

 • Dünyevi

 • Düşük asitli

Afrika

 • Şarap ipuçları, dut

 • Meyveli, çiçekli

 • Etiyopya'nın ticari markası, güçlü yabanmersini aromasıdır.

Hafiften orta dereceye kadar kavrulmuş tek kökenli kahveler, kahvenin benzersiz bölgesel özelliklerinin öne çıkmasını sağlayacaktır.

Mükemmel kahve çekirdeğini seçerken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer husus da yüksekliktir. Paketi okuyun ve deniz seviyesine yakın yetiştirilen kahveden daha zengin ve daha dolgun bir lezzet geliştiren yüksek rakımlarda yetişen kahveyi arayın.

Bazı kahve markaları, iyi bir kahve elde etmek için farklı bölgelerden gelen çekirdekleri harmanlayabilir. Bunun nedeni, yetiştirme koşulları ve yılın zamanı da dahil olmak üzere birçok farklı faktörün tadı etkileyebilmesidir. Special Edition By Garcia , mükemmel dengeli bir lezzet profili oluşturmak için #Arabica çekirdekler içerir. Gergin bir sabah (veya herhangi bir zamanda) stresinizi unutun ve kahve hakkında konuşun!


Kahve kavurma nasıl seçilir?


Kavurmanın ve ne anlama geldikleri hakkında derinlemesine bir açıklama olmadan hangi kahve rehberi tamamlanmış olur? Sonuçta, “Hangi kahve çekirdekleri en iyisidir?” sorusuna cevap vermek imkansızdır.

Kahve çekirdeklerini kavurduğunuzda çekirdeğin aroması ortaya çıkar. İşleri daha da karmaşık hale getirmek için kahvenin hepsi aynı miktarda kavrulmuyor. Daha hafif kavurmalar, çilek, karamel, çikolata, baharat ve hatta çiçek notalarının lezzetini verir. Daha koyu kavurmalar, daha hafif bölgesel lezzetleri yenebilecek daha güçlü bir kavurma lezzet ortaya çıkarma eğilimindedir.

Kahveniz ne kadar koyu ve acıysa o kadar fazla kafein içerdiği yaygın bir yanılgıdır. Bu doğru değil. Kavurma kafeini yakar, bu nedenle hafif kızartmalar, koyu kızartmalardan daha fazla etki sağlar. Bir kızartma mutlaka diğerinden daha iyi değildir - hepsi tercihinize bağlıdır.


Hafif kavrulmuş kahve çekirdeği

Hafif kavurma, kahve çekirdeklerinin en az süre ısıya maruz kaldığı ve nihai ürünün açık kahverengi renkte olduğu anlamına gelir. Kahve çekirdekleri, "birinci çatlama" olarak bilinen, 190°C ila 200°C civarında, daha sonra tekrar 220°C ile 230°C, "ikinci çatlama" arasında açılır. Kavurma makineleri, ilk çatlamadan hemen ardından hafif kızartmaları ısıdan uzaklaştırır.

Hafif kavurmalar, çekirdeğin bölgesel özelliklerini korur. Lezzet profili pürüzsüz, parlak ve hiç acı değil, demleme sıcaklıkları 95°C'un altında kaldığı sürece. Hafif kavurma aynı zamanda en yüksek asitliği sağlar, ki bu kahve konuşmasında ekşilik ile aynı şey değildir. Hiçbir kahvenin tadı ekşi olmamalıdır. (Kahveniz ekşi ise, üretim sürecinin bir noktasında bir şeyler ters gitti demektir.) Bunun yerine asitlik, kahvenin parlak, canlı kalitesini ifade eder.

Gününüze, tüm kahve içenleri tatmin edecek hafif kavurma olan Colombia Supremo Medellin ile başlayın . Bu hafif kavrulmuş çeşit, #Çikolata, #Çilek, #Fındık, #Baharat'ın canlı notalarıyla damak tadınızı canlandıracak. Güne başlamak için lezzetli bir yol hakkında konuşun!


Orta kavrulmuş kahve çekirdeği

Kavurma makineleri, orta derecede bir kavurma elde etmek için ikinci çatlamadan hemen önce kahve çekirdeklerini ısı kaynağından alır. Orta kavurmalar biraz asit kaybeder ve daha kızarmış-kızartılmış bir tat alır. Bu lezzet, bölgesel özellikler hala bir dereceye kadar gelse de, bazı bölgesel notalara baskın çıkıyor. Orta kızartmalar, hafif kızartmalara göre daha düşük ve koyu kızartmalara göre daha fazla kafein içeriğine sahiptir.

Kupanız (veya hangi içme kabını seçerseniz seçin) Cuba Cerrano Lavado ile doldurulmak için yalvarıyor . Kalıcı Tat, Orta Sertlik, İsviçre Kakaonun farklı notalarını kafein takviyesi olmadan da tatmak istiyorsanız, doğru seçim. Top Roasters Premium Coffee , imza niteliğindeki orta kızartma lezzetini ve kusursuz kakaolu fındık kaplamasını hala getiriyor.


Koyu kavrulmuş kahve çekirdeği

Koyu bir kavurma elde etmek için, kahve kavurucuları çekirdekleri ikinci bir çatlama ardından biraz ısıtır. Yüksek sıcaklıklar birçok doğal yağı çıkarır, bu nedenle çekirdekler parlak, koyu kahverengi bir karakter alır. Kavrulmuş aromalar ortaya çıkar ve ortaya çıkan kahvenin tadı acı olabilir.

Koyu kavurmalar en uzun süre piştiğinden, en az miktarda kafein içerirler. Tadı söz konusu olduğunda, koyu kavrulmuş bir fincan kahve, daha hafif kavrulmuş kahvelerin sahip olduğu parlak asitliğe sahip değildir ve bölgesel özellikleri zar zor tespit edebilirsiniz. İnce bölgesel tatlar yerine kavrulmuş kaliteyi takdir eden insanlar, hafif veya orta boyda koyu renkli kavurmaları tercih edeceklerdir.

Koyu kavurma sevenler için, yumuşak, orta gövdeli bir tada ve füme çikolata aromasına sahip Costa Rica ile yanlış yapmış olamazsınız . Orta ve koyu kavurma arasında bir şey arıyorsanız, Costa Rica Çikolata, Karamel notaları ile tam gövdeli bir lezzet sunuyor. Ve eğer işleri bir adım öteye taşımak istiyorsanız , vücudunuza (ve beyninize) kaliteli yağlar vermek için biraz Guatemala Antigua deneyin !


Diğer kahve hususları

Kahvenizin tadına ek olarak, hangi kahve çekirdeklerini alacağınızı seçerken aklınızda bulundurmanız gereken başka hususlar da vardır.

 • Kahve çekirdeği formu : En sevdiğiniz aromayı buldunuz, ancak bütün çekirdek mi yoksa öğütülmüş mü? Kahve öğütücünüzü çıkarıp her sabah çekirdeklerinizi taze öğütmeye vaktiniz varsa, tam çekirdekli kahveyi tercih edin. Belki kolaylık sizin işinizdir, bu yüzden alışveriş sepetinize çekilmiş kahve ekleyin.

 • Demleme yöntemi : İster kahve makinesi, ister french presi kullanıyor olun, sevdiğiniz herhangi bir çekirdek türünü kullanabilirsiniz. French presi kaba bir öğütme gerektirir, bu nedenle önceden çekilmiş kahve çok başarılı olmaz. Espresso makinesi? Bu doğrudan kahve dükkanı lezzeti için espresso çekirdekleri almak isteyebilirsiniz. Tüm vücut koyu kavurma veya espresso kavurması iyi sonuç verir. Sonuçta, bu çekirdekler espresso kremasını oluşturmaya yardımcı olan doğal yağlar açısından zengindir.LEZZETLİ KAHVE ÇEKİRDEKLERİ NASIL SEÇİLİR?
LEZZETLİ KAHVE ÇEKİRDEKLERİ NASIL SEÇİLİR?

Comentarios


bottom of page