top of page

Kahve Makinesi Filtre Temizliği


Evde veya kafede iyi bir kahve hepimizin çok keyif aldığı anların kahramanıdır. Sabahları ise bizi günle yüzleştiren gerçek bir destekleyicidir. Evde de #kafe kalitesinde kahve yapmak artık gelişen teknolojiyle oldukça mümkündür. Fakat bu durumda evdeki #kahve makinesine çok özen göstermeniz gerekmektedir.

Mükemmel bir kahvenin tadını çıkarmak için sadece doğru karışımı ve iyi bir kahve makinesini seçmek yeterli değildir, aslında espressonuzun tadını değiştirmeden kireç tortularını ve kahve kabuklarını önlemek için makinenin her parçasını dikkatli bir şekilde temizlemek gerekir.

Kahve makinesinin filtresini düzenli temizlemek çok önemlidir. Çünkü #filtre #kahve makinesi için vazgeçilmez bir parçadır ve makinenin doğru çalışması ve iyi bir kahvenin tadını çıkarabilmesi için doğru temizlik ve bakımı şarttır.

Öğütülmüş kahveyi alan, yani kahvenin çıkarılması için suyun geçtiği sayısız delikli kısımına filtre denir. Filtre delikleri, dikkatli bir şekilde gözlenirse, toz geçişini önlemek için çapı giderek daralan küçük bir huni şekline benzemektedir.. Bu gözenekler tıkanırsa, kahve fincana girmekte zorlanır, "yanma" ve dolayısıyla acı olma riski ortaya çıkar. Bu nedenle, en az haftada bir kez, bir iğne ile deliklerin mükemmel bir şekilde temizlenmesi önemlidir, çünkü su jetinin altındaki basit geçiş tüm kirleri ve toz kalıntılarını gidermek için yeterli olmayabilir. .

Bununla birlikte, filtreyi doğru bir şekilde temizlemek için başka yöntemler de vardır, örneğin makinenin filtresini en az 10-15 dakika kaynar suya daldırmak ve bir diş fırçası ile iyice ovalamak (sert kıllı bir diş fırçası tercih ediniz), böylece su geçişi nedeniyle filtre deliklerini tıkayabilecek kireç tortularını da giderebilirsiniz.

Kireç tortularını önlemek için, kahve hazırlamak için kalsiyum ve magnezyum tuzları açısından zengin klasik musluk suyu yerine maden suyu kullanmak iyi bir kuraldır.


Küçük deliklerden tüm kirleri ve kahve kalıntılarını çıkarabilen kahve makinesi filtresini temizlemenin en etkili yöntemi şüphesiz sirke ve kabartma tozu karışımıdır. Filtreyi, daha önce iki yemek kaşığı karbonat ve yarım bardak sirke eklediğiniz sıcak su dolu bir leğene bırakın ve filtreyi en az 15 dakika ıslanmaya bırakın, ardından ovun ve son olarak akan su altında iyice durulayın. Bu sayede tıpkı yeni gibi temiz ve parlak bir filtreye sahip olacaksınız, tabii ki bu rutin olarak yapılacak bir temizlik değil, sadece filtre özellikle kirlendiğinde yapılacak bir temizliktir. Bu şekilde temizlemeye karar verdiğimizde tek önlem filtreyi güzelce durulamaktır çünkü eser miktarda sirke ve karbonat kahvenin tadını değiştirebilir.


Düzenli temizlemeye rağmen, filtre sonsuza kadar dayanmaz ve her durumda aşınmaya uğrar ve bu nedenle "arıza" riski vardır, bu nedenle periyodik olarak değiştirilmelidir. Kahve makinenizdeki filtreyi değiştirme zamanının geldiğini anlamak için çok basit yöntem bulunmaktadır. Temizledikten sonra deliklerden suyun geçişini gözlemleyin, artık duş gibi akmıyorsa filtreniz bozulmuş demektir. Açıkçası, her kahve makinesinin kendi filtreleri (orijinal veya uyumlu) vardır, bu nedenle makinenizin modelini bilmek gerekir. Espresso makinesinin filtre değiştirme süreleri ortalama olarak evde kullanılan makinelerde bir yıl, ofislerde kullanılan makinelerde 5-6 ay ve hatta kafelerde 2-3 ayda birdir.

Comentarios


bottom of page