top of page

Kahve Ekipmanları; Hassas Terazi


Kahve demlemek gerçekten hem keyifli hem de dikkat gerektiren bir işlemdir. Doğru lezzeti bulmak için denemeler yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan bir tanesi de kahve ve su oranının doğru hesaplanmasıdır. Bu noktada ihtiyacınız olan doğru ölçüm veren hassas bir terazidir.

Hassas terazi kullanmanızın avantajları;


HASSASİYET


Öğütülmüş kahvenin suya doğru oranını bulmak son derece önemlidir. Uzmanlara göre 1:15 ile 1:19 (kahve: su) oranı arasındaki her şey ideal kabul edilir. İyi bir fincan kahve yapmak için 1:16 kuralını öneriyoruz. Ancak, herkesin farklı tercihleri ​​olacaktır, bu yüzden beğendiğiniz oranı bulmaya çalışın.

Bunun dışında, farklı çekirdeklerin farklı yoğunlukları olacaktır ve yalnızca tartılarak yapılan bir ölçüm oranın doğru olmasını sağlayabilir. İşte o zaman iyi bir kahve tartısı imdada yetişir. Size kullanılan belirli miktarda kahve ve su üzerinde tam kontrol sağlar. Bir daha ne kadar kahve ve su kullanacağınızı asla ikinci kez tahmin etmek zorunda kalmayacaksınız.


ZAMAN/HIZ


Zamanlayıcı ile birlikte gelen iyi bir kahve ölçeği ile, doğru miktarda demleme süresi konusunda bir daha asla endişelenmenize gerek kalmayacak. Sadece "doğru" su miktarını ölçmeye çalışmaktan zaman kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda dahili zamanlayıcı ile hassas kahve yapmanızı sağlar.


TUTARLILIK

Elbette, bir yemek kaşığı ve bardak ölçüsü kullanabilirsiniz. Oranlar ve kimyasal reaksiyonlar hakkında bilgi edinmek istemiyorsanız, düşük teknolojiye geçmek sizin için yeterince iyi olabilir. Ancak, oranlarınızın her zaman tam olarak doğru olmayabileceğini ve bunun kahvenizin lezzetine yansıyacağını unutmayın. Kahve telvesi kaşığınıza yerleşebilir, su miktarının doğru olmadığını fark edemeyebilirsiniz.


DENEY

Tartı kullanmak, süreçten daha fazla keyif almanıza da yardımcı olabilir. Kahve içme deneyiminizi doğru bir şekilde geliştirmenizi ve iyileştirmenizi sağlar. İyi bir ölçekle, farklı oranları deneyebilecek ve tercihleriniz hakkında daha fazla bilgi edinebileceksiniz.

Birkaç kez denedikten sonra zevklerinizi daha iyi anlayacaksınız. Kullanılan kahve veya su miktarını, demleme süresini ve hatta demleme yönteminin türünü ayarlamaya başlayabilirsiniz.コメント


bottom of page