top of page

Kahve Değirmeni ve Espresso Makinelerinde Kalibrasyon Ayarı Nasıl Yapılır?


Lezzetli kahve tüketmek kahve severlerin, lezzetli kahveyi sunmak ise baristaların önem verdiği temel unsurlar arasında yer almaktadır. Lezzetli kahveyi doğru demlemek ve hazırlamak ise profesyonellik gerektiren bir çalışmayla desteklenmelidir. İyi kahve hazırlamayı bilen baristalar ve işletme sahipleri aynı zamanda doğru kahve yapılırken yaşanılan küçük aksaklıklar konusunda da bilgi sahibi olmayı tercih ederler. Sürdürülebilir hizmet anlayışı için anlık müdahaleler verimliliğin devam etmesi konusunda oldukça destekleyicidir. #Kahve değirmenleri ve espresso makineleri zaman zaman kalibrasyon ayarına ihtiyaç duyar. #Kalibrasyon ayarı her seferinde standart kahveyi hazırlamak için oldukça önemli ve mutlaka yapılması gereken bir işlemdir. Kalibrasyon ayarı doğru yapıldığında hem kolay hem de işletme adına standardı korumaya yönelik oldukça önemli bir adımdır.

Kalibrasyon ayarı nedir?

Kalibrasyon kelime olarak "ayarlama" anlamına gelmektedir. Kahve ekipmanlarında kalibrasyon ayarı ise cihazınıza uygun kahve öğütümünün, #portafiltre gramajının ve elde edilen #espresso miktarının ayarlanması anlamına gelmektedir.

Kalibrasyon ayarı nasıl yapılır?

Kalibrasyon ayarı için sırasıyla yapılması gereken işlemler aşağıda yer almaktadır.

  1. Öncelikle espresso makinenizin portafiltresinde yer alan kahve gramajının olması gereken miktarda olup olmadığı kalibrasyon işlemine ihtiyaç olup olmadığı sorusunun cevabını bulmanıza yardımcı olacak ilk ipucudur. Portafiltreler genellikle 14 gram ya da 18 gram kahve almaktadır. Portafiltrenizin kaç gram kahve aldığını bilmiyorsanız kaç gram kahve aldığı espresso makinenizin kullanma kılavuzunda yer almaktadır, ayrıca yetkili servisine danışarak bu bilgiye kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Öneri: Günlük rutinde düzenli olarak en az gün içerisinde bir kez portafiltrenin kahve doldurulmuş halini hassas kahve terazisinde tartmanız kalibrasyon ayarını erken yapmanız anlamında önemli olacaktır.

  2. Portafiltreyi tarttıktan sonra kahve gramajı doğru değilse kahve değirmeninizin gramaj kısmına kalibrasyon yapmanız gerekmektedir. Eğer kahve ağırlığı doğru ise ikinci adım olan espresso yapımına geçebilirsiniz. Portafiltreyi espresso makinenizin demleme kısmına taktığınızda cihaza bağlı olarak 3-5 saniye arası demlemenin başlaması ve espressonun kesintisiz akması gerekmektedir. Demlemenin başlaması 3 saniyeden daha kısa sürüyorsa kahve öğütüm derecesinin olması gerekenden daha kalın, 7 saniyeden daha fazla sürüyorsa kahve öğütüm derecesinin olması gerekenden daha ince olduğu anlamına gelmektedir. 3-5 saniye aralığını yakalamak için değirmen öğütüm ayarlarını ince ya da kalına doğru tekrar düzenleyip demleme yöntemiyle denemeniz gerekmektedir. Eğer 3-5 saniye aralığı yakalanıyorsa #öğütüm derecesinin doğru olduğu anlaşılabilir.

  3. Çift akışlı protafiltrede espresso demleme süresi 25-30 saniye aralığında elde edilen espresso miktarı ise 50-60 ml miktarında olmalıdır. Demleme süresi 30 saniyenin üzerine çıkıyorsa ya da 25 saniyenin altında 50-60 ml espresso elde ediliyorsa kahve öğütümünün olması gerekenden daha ince olduğu anlamına gelmektedir. Bu durumda yine kahvenin öğütüm ayarı 2 şer derece oynatılarak 25-30 saniye aralığının ya da en yakın sürenin yakalanmasına özen gösterilmelidir.

Kalibrasyon ayarının tam yapılmasını engelleyen 25-30 saniye aralığına en yakın süreyi ayarlayarak ancak doğru kahveyi elde etmenize sebep olacak bazı yan etkenler bulunmaktadır. Bu yan etkenler;

- Şebeke basıncı

-Su arıtma sisteminin kapasitesi

-Su arıtma sisteminin #espresso #makinesini besleyen hortumlarının olması gerekenden daha ince ya da daha kalın çapta olması

-Espresso makine bakımının düzenli yapılmaması

-Espresso makinesinin kalite durumu

-Kullanılan kahvenin yağ oranı, nem oranı, kavurma profili, son kullanma tarihinin bitmiş olması

-Kahve değirmeninin bıçak kalitesi ve motor gücünün düşük olması doğru kalibrasyon ayarını yapmak konusunda etkili olan yan etkenler olarak sıralanabilmektedir.Comments


bottom of page