top of page

İnsanlar Çalışırken Neden Daha Fazla Kahve Tüketirler?


"Hadi gidip biraz #kahve içelim" - bu ifade, yalnızca bir meslektaşla hoş bir sohbet değil, işyerinde verimliliği artırmanın bir yolu olabilir. Uzmanlar , insanların işte kahve içmelerinin gerçek nedenleri üzerine bir ISIC (Kahve Bilimsel Bilgi Enstitüsü) çalışmasının sonuçlarını tartıştıktan sonra bu sonuca vardılar .

İş yerinde bir fincan kahvenin sadece neşelenmenin bir yolu olmadığı ortaya çıktı. Bir işveren için, çalışan verimliliğinin bir göstergesi olarak bile hizmet edebilir.

ISIC araştırması: İnsanların %67'si iş yerinde kahve içiyor

Çalışma için altı Avrupa ülkesinden 8.239 yetişkinle görüşüldü: Finlandiya, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya ve Birleşik Krallık. Ankete katılanların %67'sinin normal bir iş günü boyunca her zaman veya sıklıkla kahve içtiği ortaya çıktı.

Katılımcılara neden iş yerinde kahve içtikleri soruldu. Çoğunluk kahvenin tadını beğendiğini söyledi (%56). Ayrıca çoğu kahveyi işten ara vermek (%40) ve neşelenmek (%29) için içtiklerini belirtti.

İnsanlar kahvenin tadını çıkarmak, rahatlamak ve neşelenmek için iş yerinde içerler.

İş günü başlamadan önce insanlar kahveyi tadı için değil, uyanmak ve çalışma ritmine girmek için içiyor - ankete katılanların %56'sı bu şekilde yanıt verdi.

Özellikle kişisel zevkleri (diğer içecekleri tercih etme) ve zaman yetersizliğinden dolayı kahve içmezler. Ankete katılanların sadece %7'si kahvenin kendileri için zararlı olduğuna inanıyor.

Kahve molaları bizi daha üretken kılıyor

Ankete katılanların çoğuna göre (%63), işteki küçük molalar üretkenliği artırıyor. Performansa etkisi açısından ikinci sırada ise kahve (%43) yer alıyor. Genellikle bu yöntemlerin her ikisini de birleştirirler: hem ara verirler hem de aynı anda kahve içerler.

Sadece kendinize bir kahve koyup bilgisayara bir kupa ile dönmek değil, aynı zamanda rutin görevlerden tamamen kaçmak için ayrı bir odaya çıkmak, meslektaşlarınızla konuşmak önemlidir. Molalar sırasında diğer çalışanlarla iletişim, gerginliğin azaltılmasına yardımcı olur ve çalışma ortamını iyileştirir. Karmaşık konuları tartışmak daha kolaydır ve rahat bir ortamda, insanlar iş sorunlarını çözme konusunda daha iyi başa çıkmaktadır.

Kahve molaları sırasında iş arkadaşlarıyla bağlantı kurmak üretkenliği artırır ve çalışma ortamını iyileştirir.

Molaların olmaması verimliliği olumsuz etkiler. Kahve molası vermek için yeterli zamanı olmayan insanların en iyi işi yapmadığı görülüyor. İş yüklerini bağımsız olarak düzenleyemezler ve dinlenmeye zaman ayıramazlar. Robert Karasek'in Stres Yönetim Sistemine göre , işyerinde çok yüksek taleplerle çok az karar verme özgürlüğünün birleşimi, çalışanların sağlığını ve refahını olumsuz yönde etkileyen sürekli strese yol açar. Kardiyovasküler hastalık ve depresyon gelişebilir. Sonuç olarak, bir kişi ya işe gitmez ya da minimum çaba harcayarak sadece oturmaya gelir.

Sağlıklı ve esenlik içinde çalışanlar daha üretkendir: daha motivedirler ve rollerine ve sorumluluklarına daha fazla dahil olurlar. Araştırma, bunun doğrulandığını buldu: Birleşik Krallık'tan yanıt verenlerin Finlandiya'dan gelenlere göre daha fazla mola için zamanları olmadığını söyleme olasılıkları daha yüksekti. Bununla birlikte, Finliler verimlilik açısından İngilizlerin önündedir.

Düzenli kahve tüketimi yaşlıların tam zihinsel kapasitelerini daha uzun süre korumalarına yardımcı olur.

Birçok araştırmaya göre kahve, belirli dejeneratif hastalıklar, tip 2 diyabet kardiyovasküler hastalık riskini azaltır ve ayrıca yaşa bağlı bilişsel gerilemeyi önler Profesör Rogers, zihinsel performanstaki gelişmelerin düzenli olarak kahve içen yaşlı insanlarla ilişkili olduğunu belirtmektedir.

ISIC anketine katılanların %59'u en çok 9:00-11:00 saatleri arasında, %29'u ise 15:00-17:00 saatleri arasında kahve içtiklerini söyledi. Bunun nedeni sabahları neşelenme ve öğleden sonra konsantre olma arzusudur.

Kafeinin canlandırıcı etkisi şu şekilde açıklanmaktadır: İnsan beyninde adenosin reseptörleri vardır. Adenozin bileşiği, adenosin reseptörlerine bağlanır ve dopamin gibi "yorgunluk" hissine neden olan uyarıcı nörotransmitterlerde bir azalmaya neden olur. Kafein yapı olarak adenosine benzerdir ve adenozin yerine reseptörlere bağlanarak uyanıklık hissini arttırır.

Öğleden sonra kafein tüketimi azalır: insanlar uykularını getireceğinden korkarak kahveden kaçınırlar.

Bazı insanlar için kafein uyku sorunlarına neden olurken, diğerleri için değildir. Bu farklılıklar kişinin yaşına ve vücut ağırlığına bağlıdır, ancak bazılarında genetik yatkınlıkla açıklanabilir. Kafein duyarlılığını etkileyen birkaç gen tanımlanmıştır.

Düzenli olarak kahve içerseniz gün boyu verimliliğinizi artıracak ve uyku kalitenizi etkilemeyecektir. Ancak yatmadan 2-4 saat önce kahve içmek önerilmemektedir.

Bir içecekteki aynı miktarda kafein, aynı kilo ve yaştaki iki kişi üzerinde farklı etkilere sahip olabilir.

Kahve sevenler için, kahve uyku kalitesini pratik olarak etkilemez ve nadiren içenler için uykuya dalma sorunları olabilir.

Aynı şey kahvenin neden olabileceği kaygı için de söylenebilir - normal içenlere göre onu içmeyen veya nadiren içenlerin yaşaması daha olasıdır.

Kafein oldukça hızlı etki eder: Etkisi, miktarına bağlı olarak, tüketildikten sonra yaklaşık 10 dakika ile 2-4 saat arasında ölçülebilir. Standart bir fincan kahve, uyanıklık üzerinde faydalı bir etkiye sahip olan yaklaşık 75-100 mg kafein içerir.

Ofisinizde bir kahve makinesi yoksa, bir tane satın almayı düşünmek için neden var. Bu basit şekilde daha rahat bir çalışma ortamı oluşturabilir ve çalışanların verimliliğini artırabilirsiniz.

Bir kahve makinesi varsa, bir bardağa içecek dökmek için acele etmeyin ve bilgisayara koşun. Mola sırasında bir meslektaşınızla sohbet etmek bir heves ve zaman kaybı değil, refahı iyileştirmenin, stresten kaçınmanın ve sorunları çözmede daha verimli olmanın bir yoludur.

Bir fincan kahve içmek, neşelenmenin ve konsantre olmanın kesin bir yoludur. Genetik bir yatkınlığınız olmadığı sürece uykuyu etkilemez.

Kommentare


bottom of page