top of page

Kafein Tolerans Geni Keşfedildi mi?


Bazı insanları saat 22.00'de duble kahve içip bir saat sonra huzur içinde uykuya dalarken, diğerleri 17:00'de uykusuzluk çekebilir. Belki de yine bir genetik meselesidir.


Trieste (İtalya), Leiden (Hollanda) ve Edinburgh (İskoçya) üniversitelerinden bir araştırma ekibi, ifadesi her birimizin kafeini metabolize etme şeklini değiştirecek bir gen bulduklarına inanıyor. Bu bilim adamları, 25 Ağustos 2016 tarihinde Scientific Report'ta ( Nature group ) yayınladıkları çalışmalarında İtalya'da 1.200 kişinin #kahve tüketimi üzerine bir araştırma yaptıklarını açıklıyor. Katılımcılar tarafından açıklanan tüketim verilerini genetik belirteç arayışıyla çaprazlayarak, PDSS2 adlı bir genin herkesin kafeini metabolize etme biçiminde rol oynadığını fark ettiler. Gerçekten de, genin ifadesinin en güçlü olduğu kişiler, en zayıf tüketiciler arasındaydı.

Tersine, ağır tüketim bildirenler daha düşük gen ekspresyonuna sahipti. Araştırmacılar için bu, PDSS2 geninin yüksek bir ifadesinin "vücudun kafeini parçalama yeteneğini engelleme" eğiliminde olacağı gerçeğiyle açıklanabilir . #Kafeinin olumlu etkilerini elde etmek için daha az içmeleri gerekir . Yazarlar. Bu, özellikle akşam 5'te alınan bir fincan kahvenin birkaç saat sonra uykuya dalmayı engellediğini açıklar. Hollanda'da 1.700 kişiyle deneylerini tekrarlayarak, o zamandan beri inandırıcı görünen sonuçlar, araştırmacılar sonuçlarını yeniden üretmeyi başardılar.

Comments


bottom of page