top of page

Hangi Kahve Hangi Fincanda İçilir?


Kahvenin çeşitleri arttıkça kahve üreticileri daha fazla göz önünde olmaya başladı. Kahveyi kavurmak, kullanıma hazır hale getirmek dışında kahvenin doğru sunumu da sorumluluklarından biri haline geldi. Kahvenin hangi tür fincanda tüketileceği son zamanlarda merak edilen konulardan bir tanesidir? Kahvenin aromasını kaybetmemesi doğru fincan kullanımıyla da bağıntılıdır. Her fincanda her #kahve içilmemektedir. Doğru fincan kullanımı kahvenin lezzetini arttırmaktadır.

Hangi kahve hangi #fincanda içilir?


Espresso; Fincanı koni şeklinde olmalıdır. Kahve eğimli yanından akar ve kabarcık oluşmasını engeller. Genellikle #espresso shot olarak tüketilir. Sert ve yoğun aromalı bir kahve olduğu için az miktarda ve küçük fincanlarda servis edilmektedir.
Filtre Kahve; Filtre kahve fincanının temel özelliği kahveyi sıcak tutması ve ağzına kadar doldurulmasına uygun olmasıdır. Bu iki nüans kahvenin lezzetini arttırır. Mug yani kupa olarak bilinen tarza yakın fincanlar #filtre #kahve sunumu için oldukça uygundur.
Cappuccıno; Fincanın şekli armuta benzer ve altı onsluk hacmi bulunmaktadır. Fincanın taban yapısı yani çapı sütten önce fincana alınan espressonun kabarmasını engeller. Böylece daha güzel bir görsel ve lezzet oluşmasını sağlar.Latte ; Kahvenin en büyük halidir. Üzerinde bol süt köpüğü barındırır. Bu nedenle fincanın ağız kısmının geniş olması gerekmektedir ve neredeyse taşacak şekilde doldurulmalıdır.


Türk Kahvesi; Kahvede geleneksellik denilince akla ilk gelen kahvedir. Yapımından sunumuna büyük özen gerektirir. #Türk #kahvesinin en önemli özelliklerinden biri de bol köpüklü olmasıdır. Bu nedenle fincanın yapısı hem yeterli kahve alımına uygun hem de köpük miktarını gösterecek şekilde olmalıdır. Kahvenin fincanı tamamen doldurması gerekmektedir.Comments


bottom of page