top of page

Kahve Ritüelleri
Tarih boyunca önem verilen unsurlara bazı özel hazırlama, sunum ve tüketim #ritüelleri atfedilmiştir. Bu ritüeller arasında kahvenin ayrı bir yeri bulunmaktadır.

Kahve ritüelleri kutlama olarakta değerlendirilebilir. Birlikte olmanın, başarılı yürütülen işlerin, yaratıcılığa giden yolun, alınan önemli kararların ardından içilen kahve aslında bir tür onaylama ve onaylanmanın verdiği mutluluğun sessiz kutlamasıdır. Bu nedenle #kahve tüketenler kahve içmeyi rutinden çıkarıp ritüelleştirmişlerdir.

Orta Doğu'daki ve ayrıca Afrika Boynuzu çevresindeki insanlar için kahvenin hala bazı dini çağrışımları vardır ve bunu ritüellerle günümüze kadar getirmeyi başarmışlardır.

Etiyopyalılar ve Eritreliler göç ettiklerinde kahve seremonilerini de okyanusları aşıp Amerika Birleşik Devletleri'ne getirdiler. Ritüelleri ise kahve çekirdeklerini özel bir kapta kavurup ardından havan ve havanla öğütmeden önce hasır bir tabakta soğutarak başlar. Daha sonra kahve geleneksel toprak kapta hazırlanır ve minik fincanlarda servis edilir.

Ortadoğu'da ve Doğu Avrupa'nın bazı bölgelerinde yaşayan insanlar için demlikte toplanan köpük günlük kahve ritüelinin olmazsa olmazıdır. Kahve çok ince bir şekilde toz haline getirilir ve daha sonra şeker ve su ile ve bazen de tarçın, kakule veya karanfil gibi baharatlarla birleştirilir. Bu karışım ibrik adı verilen özel bir tencerede kaynama noktasına getirilerek yine toprak kaplarda tüketilmektedir.

Türkiye'de ise Türk Kahvesi özel bir yere sahip kahvelerden birisidir. Bakır cezve başta olmak üzere bir çok materyalden üretilmiş cezve kullanılır.Kahveyi ve suyu ekledikten sonra kaynama noktasına kadar getirilir ve köpürmesi sağlanır. Köpük fincanın içine alınır ve kahve köpüğün üzerine konur. Kahvenin bol köpüklü olanı makbuldür. Fincanın dibinde kalan telvenin şekilleri ise okunarak geçmişten gelen olaylar, gelecekten haberlerle birleştirerek yorumlanır.

Günlük kahve rituelleri de bulunmaktadır.

Fransızlar, tereyağlı kruvasanların tadını çıkarmak için ideal olan büyük bir kase café au lait ile güne başlarlar.

İtalya'da espresso, günlük ritüelin bir parçası olarak gün boyu içilir.

Avusturya'da kahvehaneler Viyana kültürünün çok önemli bir parçasıdır.

Güney Amerika'da Brezilyalılar sabahları cafe com leite içerler.

Meksika'nın kahvesi caffe de la olla, ham şeker ve çubuk tarçınla demlenir.

Comentarios


bottom of page