top of page

FRENCH PRESS

French Press günümüzde en sık tercih edilen kahve demleme ekipmanlarından birisidir. Pratikliği ve estetik duruşu sayesinde bugün kafelerde oldukça sık karşımıza çıkmaktadır. 30’lu yılların başlarında Milano’lu tasarımcı Attilio Calimani tarafından “caffettiera a stantufa” adıyla ilk tasarımı yapılmıştır. 1958 yılında ise Faliero Bondanini tarafından günümüzdeki halini alacak olan French Press’e dair son dokunuşların yapılması ve Fransa’daki bir fabrikada bunun hayata geçirilmesi üzerine ürün French Press ismiyle dünyada yaygınlık kazanmıştır. French Press’in çalışma prensibi oldukça basittir. Öğütülmüş kahvenin konulacağı cam bir kap ve kahveyi presleyecek metal bir filtreden oluşur. French Press için ortalama 1X18 oranı tavsiye edilir. Bu; 1 gram kahveye 18 gram su anlamına gelmektedir. Buna göre tek kişilik French Press için kullanacağımız kahvenin oranı: 18 gram’dır. 18 gramlık kahveye de kullanacağımız su oranı da 324 gramdır. Eğer daha sert ya da yumuşak bir kahve içmek isterseniz aynı formülü izleyerek 18 gr. yerine deneme yanılma yoluyla kendi damak tadınıza uygun bir oran belirleyebilirsiniz. Şimdi adım adım French Press’i hazırlamaya geçelim.

BAŞLAYALIM!

  1. French Press’i biraz sıcak suyla çalkalayıp ısıtın.

  2. 18 gr. öğüttüğünüz kahveyi cam haznenin içine ekleyin.

  3. Kronometreyi başlatın.

  4. İlk demleme için 50 gr. oranında sıcak suyu dairesel hareketlerle yavaşça French Press’e döküp, blooming(çiçeklenme) işlemi için 30 saniye kadar bekleyin. Tüm kahvenin ıslandığından emin olun.

  5. Bu bekleme sürecinde kahveyi bir kaşık yardımıyla ya da hazneyi hafifçe sallayarak karıştırın.

  6. Ardından kalan suyu tekrar dairesel hareketlerle bu kez daha hızlı dökün. Ve 3 dakika kadar bekleyin.

  7. Bekleme süresi sona erince pistonu yavaşça aşağı iterek kahveyi pressleyin.

  8. Aşırı demleme dolayısıyla kahvenin acılaşmasını önlemek için press sonrası kahveyi bekletmeden fincanlara döküp misafirlerinize servis edebilirsiniz.

Afiyet Olsun!


Comments


bottom of page