top of page

V60

1900’lü yıllardan beri etkin bir şekilde cam üreticiliği yapan Japon Hario markası tarafından tasarlanan Hario v60 piyasaya çıktığından bugüne ikonik tasarımı ve kolay kullanımı dolayısıyla kahve severler tarafın ilgiyle karşılanmıştır. V60, üzerine yerleştirilen özel filtreye kahve ve su ekleyerek pratik bir şekilde lezzetli bir kahve ulaşma imkânı sunar. Hario v60 için ortalama 1X16 oranı tavsiye edilir. Bu; 1 gram kahveye 16 gram su anlamına gelmektedir. Buna göre tek kişilik Hario v60 için kullanacağımız kahvenin oranı: 16 gram’dır. 16 gramlık kahveye de kullanacağımız su oranı da 256 gramdır. Eğer daha sert ya da yumuşak bir kahve içmek isterseniz aynı formülü kullanarak 16 gr. yerine deneme yanılma yoluyla kendi damak tadınıza uygun bir oran belirleyebilirsiniz. Şimdi adım adım v60’i hazırlamaya geçelim.


BAŞLAYALIM!

  1. Filtre kağıdını düzgün bir şekilde katlayarak v60’ın üzerinde yerleştirin.

  2. V60’ı kullanacağınız fincanın ya da servis edeceğiniz aparatın üzerine yerleştirin.

  3. Filtre kağıdını, aromasını kahveye vermemesi ve kullanacağınız fincanın ısınması için sıcak suyla ıslatın.

  4. Fincanınıza akan suyu geri boşaltın.

  5. V60'ı darası alınmış hassas tartının üzerine yerleştirin.

  6. Öğüttüğünüz 16 gramlık kahveyi filtreye düz bir yatak oluşturması için yavaşça gezdirerek dökün. Ya da v60’ı hafifçe sallayarak kahveyi düz bir hale getirin.

  7. Ön demleme için 50 gramlık suyu kahvenin hepsini ıslatacak şekilde dairesel hareketlerle yavaşça dökün.

  8. 30 saniye kadar kahvenin suyu özümsemesini bekleyin. Bu aşama blooming ya da çiçeklenme olarak adlandırılır. Bu kahvedeki gazların çıkma sürecidir.

  9. Ardından 256 grama ulaşana kadar kalan sıcak suyu tekrar dairesel hareketlerle yavaşça boşaltın.

  10. V60’la yaptığınız kahvenin toplam demleme süreci 3 dakika sürmelidir. Eğer bu süreç daha uzun sürüyorsa bir dahaki sefer kahvenizi daha kalın, 3 dakikadan daha erken bitiyor ise kahvenizi daha ince öğütmenizi tavsiye ederiz.

Afiyet Olsun!

Comments


bottom of page