top of page

KAHVE KAVURMA

Kahve çekirdeklerinin yeşilden kahverengiye dönüş serüveninde Top Roasters sizlerle.

Brezilya, Etiyopya, Kenya, Guatemala gibi iklim çeşitliliğinin yoğun olduğu ülkelerden en iyilerini seçerek getirttiğimiz yumuşak ve taze haldeki yeşil kahve çekirdeklerini ileri teknoloji kavurma makinemizde profesyonel ve bize özel yöntemlerle, kahvenin aroması ve karakteristik özelliklerine uygun bir şekilde özenle kavuruyoruz.

Kahveyi yapan barista, kullanılan kahve makinesi ve çekirdeğin kalitesinin yanı sıra kahve kavurma işlemi de lezzet açısından önemli bir rol oynamaktadır. Kavurma işlemi genel olarak hafif, orta ve koyu şekilde sınıflandırılabilir.

Kavurma en temelde; sıcak hava, kazanla temas ve çekirdeklerin birbiriyle temasıyla gerçekleşir. Kahve çekirdekleri yüksek ısıda kavrulurken nem oranı düşmekte aynı zamanda da çekirdeğin içindeki basınç da artmaktadır. Kavurma işlemi esnasında ortaya çıkan karbonmonoksit ve karbondioksit gazları çekirdeğin iki katı kadar büyümesine ve belirli bir hacim kazanmasına yol açarken artmakta olan basınçla birlikte çekirdek bir yandan da ağırlık kaybeder.

Kavrulan kahve çekirdeğinin hücre duvarlarının kırılmasıyla birlikte içerdeki basıncın çıkardığı sese ilk çıtlama denir. Bu aşama kahvenin ‘hafif kavrulması’nın başlangıcıdır. İlk çıtlamayla kahvenin nemi büyük oranda buharlaşırken çekirdekler büyümeye başlar. Hafif kavrulmuş kahvelerin içiminin kolay olmasının yanı sıra, çekirdeğin çeşidi, yetiştiği toprak, yükseklik ve hava şartları gibi unsurların belirleyici olduğu asidite oranıyla birlikte meyvemsi tatlar da daha yoğun bir şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Kavrulma seviyesinin artmasıyla birlikte açıktan koyu kahverengiye doğru ilerleyen çekirdeklerin içerisindeki meyvemsi bileşiklerin, yoğun kavrulma işlemi sırasında parçalanmasıyla kahvenin asidite oranı düşer ve damakta daha acımsı bir tat bırakır. Kavrulma süresi arttıkça çekirdeğin yöresini tahmin etmekte giderek güçleşecektir.Kavurma dereceleri arasındaki tahmin edilemezlik toptancı kavurucuların karşılaştığı en büyük zorluklardan biridir. Top Roasters olarak çekirdeğin profilini en iyi şekilde analiz edip, teknolojik kavurma makinemiz ve profesyonelliğimizi birlikte harmanlıyor ve bu tahmin edilemezliği en aza indirip, en iyi kahveyi ortaya koyuyoruz.

Kavrulduktan sonra soğumaya bırakılan çekirdeklerin hava ile teması en uygun zamanda kesilerek kahvenin tazeliği korunur, deneyimli ekibimizce titizlikle paketlenir ve müşterilerimizin hizmetine sunulur.

Kahve çekirdeğinin kavrulma zamanı; kahvenin lezzetini, aromasını ve tabi ki tazeliğini doğrudan etkiler. Uzun süre önce kavrulmuş ya da kavrulduktan sonra uygun koşullarda muhafaza edilmemiş kahveler sizlere lezzetli bir kahve deneyimi sunmayacaktır.

Biz Top Roasters firması olarak kendimize has yöntemlerle özenle kavurduğumuz kahvelerimizi, çekirdeğin türüne ve yapısına göre 1 – 5 gün gibi bir süre zarfında dışarıdan hava almayan özel silolarda dinlendiriyoruz. Bu, kahvenin karbondioksit salınımını gerçekleştirdiği süreçtir. Bu sürece ek olarak silolarımızda yer alan azot sayesinde çekirdeğin içerisinde sadece azot kalacak şekilde karbondioksitin salınım miktarını arttırıyoruz. Bu dinlendirme sürecinin sonunda kahvelerimizi yine hava geçirmez valflı ambalajlarla paketliyor ve böylece tazeliğini koruyan kahvelerimizi güven ve deneyimle müşterilerimize sunuyoruz.

Comentarios


bottom of page