top of page

AEROPRESS

Elektronik, optik ve aerodinamik gibi alanlarda çeşitli buluşlar yapan ABD’li mucit Alan Adler tarafından 2005 yılında icat edilmiştir. İç içe geçmiş iki adet plastik tüp, filtre ve çeşitli aksesuarlardan oluşur. Kahveyi demleme aşamasında hem hava basıncının hem de bekletilen suyun filtreler arasından geçip kahvenin özümsenmesi prensibine dayanır. Aeropress için ortalama 1X16 oranı tavsiye edilir. Bu; 1 gram kahveye 16 gram su anlamına gelmektedir. Buna göre tek kişilik Aeropress için kullanacağımız kahvenin oranı: 16 gram’dır. 16 gramlık kahveye kullanacağımız su oranı da 256 gramdır. Eğer daha sert ya da yumuşak bir kahve içmek isterseniz aynı formülü kullanarak 16 gr. yerine deneme yanılma yoluyla kendi damak tadınıza uygun bir oran belirleyebilirsiniz. Şimdi adım adım Aeropress’i hazırlamaya geçelim.


BAŞLAYALIM!

  1. Aeropress’in kapağına kağıt filtreyi yerleştirin ve ıslatın. Bu filtrenin tadını kahveye aktarmasına engel olacak ve aparatı da ısıtacaktır.

  2. Suyu geri boşaltıp, filtre başlığını ana hazneye takıp sabitleyin.

  3. Aeropressi darası alanmış hassas tartıya yerleştirin ve öğüttüğünüz 16 gramlık kahveyi koyun.

  4. Kronometrenizi başlatın ve ön demleme için 50 gramlık suyu kahvenin hepsini ıslatacak şekilde dairesel hareketlerle yavaşça dökün.

  5. 30 saniye kadar bekleyin.

  6. Daha sonra yavaşça tahta karıştırma kaşığıyla kahvenizi karıştırmaya başlayın.

  7. Ardından 256 grama ulaşana kadar kalan sıcak suyu dairesel hareketlerle yavaşça boşaltın.

  8. Aeropress’i fincanınıza yerleştirin ve hava sesini duyana kadar yavaşça presleyin.

Afiyet Olsun!
Comments


bottom of page