top of page

Organik Kahvenin Fiyatı Dışında Endüstriyel Analoglardan Farkı Nedir?


Dünyada günde 2 milyardan fazla fincan kahve içiliyor. En popüler içeceklerden birinin çizgisinin sürekli genişlemesi ve modern toplumun ihtiyaçlarına uyum sağlaması şaşırtıcı değildir. Ekoloji söz konusu olduğunda organik kahve her zaman gündemde.


Organik kahve nasıl yetiştirilir?

Organik kahve, sentetik gübre ve pestisit kullanılmadan yetiştirilir ve üretimin tüm döngüsü boyunca kavurmadan paketlemeye kadar hiçbir sentetik madde ve katkı maddesi kullanılmaz. Kahve ağaçları, genellikle gölgede küçük tarlalarda yetişir, çünkü komşu tropik ormanları kesmek yasaktır, ayrıca yeni fideler dikmek gerekir. Bu sayede haşereleri yok eden kuş popülasyonları korunur. Organik kahve yetiştirmenin tüm ekosistemin sağlığını koruduğu söylenebilir: toprak hayvanlar ve diğer bitkiler için güvenlidir ve sürdürülebilir üretim çevreyi kirletmez.

Organik kahvenin özel bir çeşidi yoktur: Hepsi aynı Arabica ve Robusta'dır, sadece farklı koşullarda yetiştirilir. Plantasyonlar Peru, Meksika, Tanzanya, Nepal, Nikaragua, Guatemala, Hawaii Adaları ve Yeni Gine'de bulunur.


Organik kahvenin tadı normal kahveden nasıl farklıdır?

Gölgede yetişmesi nedeniyle organik kahve daha yavaş olgunlaşır ve yavaş yavaş faydalı maddelerle doygun hale gelir. Kahve severler bunun tadını etkileyip etkilemediğine karar vermediler: Birisi organik kahvenin normal kahveden daha parlak ve daha zengin olduğunu iddia ederken, biri farkı görmüyor.


Yetiştirme ve üretimdeki farklılıklar

Organik kahve üretimi her aşamada geleneksel kahveden farklılık göstermektedir.

 1. Eğitim. Kahve ağaçları dikilmeden önce 3 ila 5 yıl toprak kimyasallarla temas etmemelidir.

 2. Sadece organik gübrelere izin verilir. Sentetik ürünlerin haşere kontrolü amacıyla dahi kullanılması yasaktır.

 3. Çileklerin toplanması ve işlenmesi. Meyveler elle hasat edilir ve ülkenin iklimine bağlı olarak kuru veya yaş yöntemle işlenir.

 4. Kavurma. Organik kahve, daha önce inorganik çekirdekleri hiç kavurmamış ayrı kavurma makineleri gerektirir. Sonraki tüm aşamalarda eko-hammaddelerin kesin olarak ayrılması zorunludur: depolama, nakliye ve paketleme sırasında.

 5. Organik kahve üretiminde aroma arttırıcılar ve her türlü sentetik katkı maddesi yasaktır.

 6. Organik kahve ambalajı sürdürülebilir ve biyolojik olarak parçalanabilir olmalıdır.


Organik Kafeinsiz Kahve

Organik kahve de kafeinsiz olabilir. Tahıllardan çıkarılması için aşağıdaki yöntemler kabul edilebilir:

 1. Çözücü görevi gören karbon dioksit ile muamele.

 2. İsviçre su yöntemi: taneleri ıslatmak ve elde edilen özü karbon filtrelerden filtrelemek için karmaşık bir işlem.

Her iki yöntem de çevre dostudur, ancak en pahalı olarak kabul edilir, bu nedenle organik kafeinsiz kahve daha maliyetlidir.


%100 organik kahve nasıl seçilir? : Uzman tavsiyesi

Organik kahveyi sıradan kahvelerden özel sertifikalarla ayırt edebilirsiniz. Sahteciliği önlemek için, yalnızca belirli bir plantasyonun bulunduğu ülkede elde edilmelerine izin verilir.


 1. USDA Organik - Amerikan kuruluşu Ulusal Organik Program (NOP) tarafından verilir. Bu, kahve yetiştirilirken gübre ve zirai ilaçların kullanılmadığı ve üretimin tüm aşamalarının sıkı bir şekilde kontrol edildiği anlamına gelir.

 2. OCIA - Meksika, Nikaragua, Peru ve diğer ülkelerdeki bölgesel ofisleri olan uluslararası Organik Mahsul Geliştirme Derneği tarafından verilir. Ürünün yetiştirilmesinde ve üretiminde kimyanın olmadığını gösterir.

 3. Rainforest Alliance - kahvenin tropik hayvanlara zarar vermeden yetiştirilmesini ve işçilerle ilgili iş kanununun ihlal edilmemesini sağlar.

 4. Adil ticaret - uygun çalışma koşullarını onaylar ve üretimde yer alan tüm işçiler için ödeme yapar.

 5. Kuş Dostu - Yalnızca Smithsonian Migration Bird Center'dan alınabilir. Ancak, önce bir USDA Organik sertifikasına da ihtiyacınız olacak. Ayrıca, tüm dikim ağaçlarının en az %40'ı gölgede yetiştirilmelidir - bu, ormanların korunmasını ve kuş popülasyonunun artmasını garanti eder. Böyle bir sertifikaya sahip kahve, mağazalarda bulmak en zor olanıdır.


İlk iki sertifika ürünün kalitesine yöneliktir, geri kalanı ise çevreyi ve insan emeğine uygun koşulları korumaya yöneliktir. Ancak genel olarak hepsi birbiriyle bağlantılıdır. Kahvenin sadece Organik sertifikası olsa bile çevre konusunda endişelenmenize gerek yok.

Paketin %100 organik olarak işaretlenmiş olması da önemlidir. Ancak Made with Organic etiketi bir pazarlama hilesidir. Bu yazı, böyle bir pakette organik kahvenin sadece en az %70 olduğu anlamına gelir.


Tabii ki, üretimin doğası ve maliyetleri (sertifikasyon dahil) nedeniyle, organik kahve normal kahveden çok daha pahalıdır, ancak popüler hipermarketlerin raflarında sahte korkusu olmadan da bulunabilir.

Koşullu olarak organik kahve var, örneğin Etiyopya. Sentetik gübreler olmadan yetiştirilir, çünkü çiftçilerin onlar için parası yoktur, ancak çoğu zaman (aynı sebepten dolayı) sertifikası yoktur. Ancak, ürünün ve her bir partisinin güvenliğini garanti eden sertifikalardır, bu yüzden onlarsız %100 organik kahveden bahsetmek imkansızdır.


Organik Kahve Neden Ayrı Kaplara İhtiyaç Duyar?

Yani organik kahve satın alarak çiftçiliği destekliyor, yağmur ormanlarının korunmasına katılıyor, çevreye ve tabii ki kendi sağlığınıza özen gösteriyorsunuz. Aynı zamanda, kendi mutfağınızda bile, üretimde olduğu gibi eko-tahılları organik olmayan tahıllardan ayırmaya devam etmek önemlidir. Yani organik ve "endüstriyel" kahvenin aynı tabakta veya kahve makinesinde hazırlanması önerilmez.

Ancak, tat farkını hissetmiyorsanız ve organik kahveyi yalnızca gezegenin ekolojisine özen göstermek amacıyla satın alıyorsanız, ayrı bir içecek hazırlamak için ikinci bir kahve makinesi almanıza gerek kalmayacak.Comments


bottom of page