top of page

Kahveye Neden Süt Eklenir?


Yakın zamanda bir kahve dükkanını ziyaret ettiniz ve hemen hemen her kahve içeceğine süt veya krema eklendiğini fark ettiniz mi? Her zaman popüler olan Café #Latte ve #Cappuccino'dan şımartıcı #Mocha ve #Macchiato'ya kadar, süt ürünleri her zaman kahve ile yakın bir ortaklık içinde görünmektedir.

Sütün neden kahve katkı maddesi olarak kullanıldığını anlamak için ana bileşenlerinin neler olduğunu bilmek yardımcı olur.

Süt, "su bazlı bir çözelti içinde dağılmış, sıvı tereyağı küreciklerinin emülsifiye edilmiş bir kolloididir". Ya da anlaşılması daha kolay terimlerle ifade etmek gerekirse, çözünmeyen proteinler, yağ ve suyun bir kombinasyonudur. Süt ayrıca çeşitli faydalı vitaminler ve mineraller içerir.

Süt, peynir altı suyu ve kazein dahil olmak üzere çeşitli protein türlerine sahiptir. Sütün tereyağı, yoğurt ve peynire dönüşmesini sağlayan sihirli maddelerdir. Peynir altı suyu ve kazein ayrıca sütün ısıtıldığında esneyip köpüğe dönüşmesini mümkün kılar - bu, cappuccino veya kafe latte yaparken kritik öneme sahiptir.

Yağ, süt içeriğinin yaklaşık %4 ila 5'ini oluşturur. Süte, kahve içeceklerinin lezzetini artıran lezzetli kremsi bir tat veren şeydir. Süt ayrıca laktoz (galaktoz ve glikoz kombinasyonu) şeklinde çok miktarda şeker içerir.

İnsanlar Neden Kahveye Süt Eklerler?

Geliştirilmiş Lezzet

Isıtılmış süt kahveye çok fazla tatlılık katar, bu da içmeyi daha keyifli hale getirir. Bazı hoş olmayan tatları maskeleyebilir ve burukluğunu azaltabilir. Sütlü kahve içecekleri de sütün içerdiği tüm yağ parçacıkları sayesinde daha kremalı bir tada sahiptir.

Geliştirilmiş besin içeriği

Kahve içerdiği polifenoller (antioksidanlar), #kafein, Riboflavin (B2 vitamini), Pantotenik asit (B5 vitamini), magnezyum, niasin (B3 vitamini), potasyum ve manganez nedeniyle sağlıklı bir içecektir. Bununla birlikte, herhangi bir protein, kalsiyum veya D vitamini içermez.

Süt eklemek, eksik olan besinleri kahve içeceğinize ekler. Ayrıca yoğun bir gün boyunca sizi ayakta tutacak olan kahvenizdeki enerji miktarını da artırır.

Süt Köpük Oluşturabilir

Bu dünyada bir Café Latte veya Mocha'nın tepesinden lezzetli #kahve aromalı köpükleri yalamaktan daha keyifli çok az şey vardır. Sütün içindeki yağ ve proteinler, harika görünen ve tadı harika olan sabit bir köpük yapısı oluşturabilir.

Kahvenin Asitliğini Azaltmak İçin

Bazı kahve çekirdekleri asidik bir demleme üretebilir. Daha az asitli bir kahve tercih ediyorsanız veya bazen kahveden mide ekşimesi yaşıyorsanız, daha alkali hale getirmek için kahvenize biraz süt ekleyebilirsiniz.

Kahvenin Dişlerinizi Lekelemesini Önlemeye Yardımcı Olur

Çok kahve içmenin dezavantajlarından biri, dişlerinizi lekeleyebilecek tanenler içermesidir. Kahvenize süt eklerseniz içerdiği proteinler tanenlere bağlanarak zarar vermelerini engeller. Bu, muhteşem gülümsemenizi riske atmadan kahve alımınızı artırmanızı sağlar.

Soğutucu Kahve

Bir fincan sade kahveye süt eklemek, sıcaklığını hemen birkaç derece düşürür. Biraz daha soğuk bir kahveye sahip olmak, kahvenizin aromasını iyileştirebilir ve daha kolay içilmesini sağlayabilir.

Peki Kahvenize Süt Eklemeli Misiniz?

Bu sorunun cevabı, tat tercihleriniz ve içtiğiniz kahvenin kalitesi gibi birçok faktöre bağlı olacaktır.

Bazı kahve çekirdekleri süt eklendiğinde daha lezzetli olur. Sütteki yağlar, daha az arzu edilenleri bastırırken, demlemedeki keyifli lezzetleri artıracaktır. Diğer kahve çekirdekleri, espresso (düz atış) veya Caffè #Americano (kahve ve sıcak su) olarak daha lezzetlidir.

Comments


bottom of page