top of page

Kahve Havalandırma Nedir?


Kahveyi demlendikten sonra neden oksijenlendirelim?

Baristalar kahveyi alternatif bir demleme yöntemiyle demledikten sonra servis kazanında çevirir ve misafire verir. Bu işlem kahvenin tüm katmanlarını karıştırarak daha homojen hale getirir. Ayrıca havalandırmaktadır. Havalandırmanın ne olduğunu ve neden buna ihtiyacınız olduğunu açıklayalım.

#Kahve nasıl ve neden havalandırılır?

Havalandırma kahvenin tadını üç şekilde etkiler:

  1. Kahve ve #oksijen arasındaki temas alanını arttırır. #Asitler #oksitlenir ve tanımlayıcılar daha iyi ortaya çıkar. İçecek değişir ve daha parlak hale gelir.

  2. Kahvenin uçucu bileşenlerini serbest bırakır. Bu sayede içeceğin aromasını daha iyi hissedebilirsiniz.

  3. Kahvenin sıcaklığını düşürür. Bu nedenle, içecek tadı daha hoş hale gelir. Bunun nedeni, alıcılarımızın farklı sıcaklıklarda farklı tatları algılamasıdır. Bu nedenle soğutma sırasında acılık daha az, tatlılık ve asitlik daha yoğundur.

Kahveyi havalandırmak için bir bardağa dökün

Kahve şu durumlarda havalandırılır:

  • Demleme alanından bardağa dökülür. Demlenen aracı daha yükseğe kaldırabilir ve bardağa dökülme süresini uzatabilirsiniz;

  • Kahve fincanını döndürün.

Kahveyi Havalandırmalı mısınız?

Kahve havalandırma süreci hala tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak pratikte havalandırmanın kahvenin tadını iyileştirdiği, daha parlak hale getirdiği ve aroma özelliklerini ortaya çıkardığı gözlemlenebilir.

Comments


bottom of page