top of page

Kahve Demlerken Yapılan Ön Islatma Aşaması Nedir?


Ön ıslatma, kahve yapımında “hazırlık” adımıdır. Kahve tazeyse, ön ıslatma, ekstraksiyonu stabilize etmek ve kahvenin tadını daha iyi hale getirmek için ön gazının alınmasına yardımcı olur. Bu yazımızda ön ıslatmanın neden yapıldığını anlatacağız. Ön ıslatma veya çiçeklenme, sıcak su öğütülmüş kahveye çarptığında meydana gelen hızlı karbondioksit salınımıdır. Ön ıslatma, suyun büyük kısmının geçişinden önceki demleme aşamasıdır. Ön ıslatma yapmak için öğütülmüş kahvenin içine bir miktar su dökülür ve tamamen doyana kadar bir süre beklenir. Ön ıslatma için su hacmi, 1 gram kahve başına 2-3 gram su oranına göre hesaplanır. Yani 15 gramlık bir kahve porsiyonu için ön ıslatma için 30 gram suya ihtiyacınız vardır. Genellikle ön ıslatma 30-40 saniye sürer. Bu süre dolduğunda, hazırlığın ana aşaması başlar - su dökmek. The Coffee Dictionary'nin yazarı Maxwell Colonna-Dashwood'a göre, ön ıslatma demlemenin kalitesini değil, kavurmanın tazeliğini ölçer. Ve The Coffee Atlas'ın yazarı James Hoffmann, ön ıslatma ihtiyacını kanıtlayacak hiçbir bilimsel temel olmadığını belirtiyor. Bununla birlikte, bazı araştırmalar, ön ıslatmanın karbondioksit salınımını desteklediğini ve kahvenin daha iyi demlenmesine yardımcı olduğunu gösteriyor. Islanma sürecinde, öğütülmüş kahve hacmi artar. Bu , çözünenlere erişimi kolaylaştırır ve kahve yağları yüzeye çıkar. Ön ıslatma, demleme sürecini stabilize etmeye yardımcı olur ve ekstraksiyon kalitesini iyileştirir. Neden ön ıslatma Kural olarak, gaz giderme sürecini yapay olarak arttırmak, demleme sürecini daha yönetilebilir ve kahveyi daha lezzetli hale getirmek için taze kavrulmuş kahvenin hazırlanması sırasında ön ıslatma yapılır. Kavrulduktan 2-3 hafta sonra kahve aktif olarak karbondioksit salar. Kahve çekirdeklerini öğüttüğümüzde , kahvenin artan yüzey alanı nedeniyle gaz çıkışı oranı önemli ölçüde artar . Sonra sıcak su döktüğümüzde gaz çıkışı daha da artıyor. Gazın çoğunun ana demleme aşaması başlamadan önce çıkması için ön ıslatma gereklidir:

  • Kahve çekirdeklerinde karbondioksit kalırsa ve ekstraksiyon işlemine katılırsa, suyla temas ettiğinde karbonik asit oluşturur. Bu, kahveyi aşırı asidik hale getirecektir. Fazla karbon dioksitin çıkarılması daha lezzetli bir bardağa neden olur.

  • Sızan karbondioksit “suyu iter” ve demleme sürecine müdahale eder. Su, yalnızca karbondioksit salındıktan sonra kahveden aromaları ve yağları serbestçe çıkarabilir. Ancak gazın kahveden çok hızlı çıkması, suyun öğütülmüş kahve ile temas etmesini bile engeller. Sonuç olarak, ekstraksiyon düzensizdir. Bunu önlemek için ön ıslatma yapmanız gerekir.

Ön ıslatma işlemi, su sıcaklığı, nem , kavurma derecesi , kahve çekirdeğinin sertliği ve kaynağından etkilenir . Öğütülmüş kahve ön ıslatma sırasında köpürmezse, büyük olasılıkla gaz çekirdekten çoktan çıkmıştır. Kural olarak, bu iki nedenden dolayı olur: bayat kahve veya kahvenin oksijenle uzun süre temas halinde olduğu uygun olmayan paketlemeden dolayıdır.

Commentaires


bottom of page