top of page

Bir Kafede Ses ve Müzik: Tat Alma Duyularımızı Nasıl Etkiler?


Sesleri ve tatları benzer kelimelerle tanımlarız. Bu hafif kahve. Bu hafif müzik. Bu kahvenin yoğun, ağır bir gövdesi var. Bu deneysel fermantasyon kahvesidir. Acaba kulağa nasıl gelecekti? Bu yazımızda sesler ve tatlar arasındaki bağlantıdan ve kafelerdeki farklı müziklerden bahsediyoruz.Çapraz model algı nedir?


Gördüğümüz, duyduğumuz ve hissettiğimiz her şey, yiyecek ve içecekleri nasıl kokladığımızı ve tattığımızı etkiler. Bu fenomen bilimsel olarak kanıtlanmıştır ve multisensory veya cross-model algı olarak adlandırılır. Çapraz modalite, bir duyusal sistemden gelen bir uyarıcıyı başka bir duyusal sistemden gelen bir uyarıcı ile ilişkilendirdiğimizde ortaya çıkar. Örneğin, belirli bir renk veya belirli bir tada sahip bir sestir.


Bir kurumda gastrofizik ve müzik nasıl bağlantılıdır?


Çapraz modlu tat algısının tanınmış araştırmacılarından biri Oxford Üniversitesi'nden Profesör Charles Spence'dir. Zevkimizin dış çevre ile nasıl "etkileşime girdiğini" inceliyor. Dış ortam, örneğin, yemeklerin tasarımı, masanın şekli, sandalyenin döşemesinin malzemesi, aydınlatma, müziktir. Spence, “Gastrofizik” kitabının yazarıdır. Yeni Beslenme Bilimi. Yani gastrofizik, duyularımızın ve çevremizin tat alma duyumuzu nasıl değiştirdiğini inceler.


Spence'e göre ses, tat algısını etkileyen en beklenmedik ve ilginç unsurdur. Bilim adamı , sesi "farkında olmadığımız, ancak beynimizin hatırladığı unutulmuş bir tat duyusu" olarak adlandırıyor . Spence'e göre doğru melodi, tatlı, ekşi veya acı algımızı %10 oranında artırabilir.


Spence, bir kuruluştaki fon müziğinin, biz farkında olmasak bile seçimlerimizi etkileyeceğini yazıyor. Buna karşılık, müzikle olan duygusal ve ideolojik çağrışımlarımızı zevk deneyimimize ve onu nasıl değerlendirdiğimize aktarabiliriz. Müziği ne kadar çok seversek, onunla ilişkilendirdiğimiz tadı sevdiğimizi söyleme olasılığımız o kadar artar.Gürültü, ortam ve yaratıcılık.


Tam sessizlik, dikkati keskinleştirir ve yaratıcı düşünmeyi engeller. Tersine, ortalama gürültü seviyesi standart dışı, orijinal çalışma fikirleri bulmaya yardımcı olur ve genel olarak yaratıcılığı teşvik eder. Tüketici Araştırmaları Dergisi'nde bu konuyla ilgili bir araştırma yayınlandı . Makalenin özeti, yaratıcı bir görev hakkında düşünmeniz gerekiyorsa, düşük 50 desibel ile karşılaştırıldığında yaklaşık 70 desibel ortalama gürültü seviyesinin performansı iyileştirdiğini belirtti. Öte yandan, 85 desibelden gelen gürültü, bilgi işleme miktarını ve buna bağlı olarak yaratıcı düşünme yeteneğini azaltır. Yazarlar ayrıca tam sessizliğin kötü olmadığı, ancak diğer görevler için olduğu sonucuna varıyor. Ayrıntılara odaklanmanız gerekiyorsa yardımcı olacaktır.


Yaklaşık 70 desibellik gürültü seviyeleri veya beyaz gürültü, müşterilerin sessiz sohbetler yaptığı ve fon müziğinin orta ses seviyesinde çaldığı birçok kafe için tipiktir. 85 desibelden gelen gürültü, çalışan bir karıştırıcı veya bağırmanız gereken çok yüksek sesli bir müziktir.


Ses ortamı kahvenin tadını nasıl etkiler?


Kahve tadına ilişkin çok duyusal algı, araştırma ve deneyler için yeni ve ilginç bir alandır. Brezilyalı bilim adamı Fabiana Carvalho tarafından yönetilen Coffee Sensorium projesi ona ithaf edilmiştir . Böylece Fabiana, fincanların şeklinin, renginin ve yapıldıkları malzemenin kahvenin tadı algısını nasıl etkilediğini araştırdı. Ve son çalışmasında Fabiana , diğer şeylerin yanı sıra tat ve sesler arasındaki ilişkiyi araştırıyor .


Farklı ses durumlarında kahveyi farklı şekillerde tadar ve farklı seçimler yaparız. Tat deneyimimiz, bir espresso makinesinden gelen değişen perde seslerinden ve arka plan gürültüsünden etkilenir.


Çok duyusal tat algısı üzerine seminerlerde Fabiana, tat duyumlarının farklı seslerde nasıl değiştiğini görmesini sağlayan bir deney yaptı. Bilim insanı, katılımcılardan kahveyi tatmalarını ve aynı anda iki farklı perdeyi dinlemelerini istedi. Katılımcılar alt tonu duyduklarında kahveyi daha acı ve yoğun olarak algılamışlardır. Kulaklıklardan daha yüksek bir ton çalındığında, kahve daha tatlı ve daha hafif hissettirdi.


Espresso makinelerinde de merak edilen bir şey var. Yüksek düzeyde arka plan gürültüsü, tatlı ve tuzlu yiyecekleri tatma yeteneğimizi etkileyebilir. Bu sorun, modern bir kahve dükkanının tasarımıyla daha da kötüleşebilir: sert mobilyalar ve sesleri iyi absorbe etmeyen yansıtıcı yüzeyler. Fabiana yazısında kahve makineleriyle yaptığı bir çalışmadan bahsediyor. Katılımcılar çalışan bir makinenin sesini açtı ve kahveyi derecelendirmeleri istendi. Ses keskin ve çok yüksek olduğunda, katılımcılar kahveyi daha az hoş olarak tanımladılar. Yüksek frekanslar kapatıldığında, içeceğin tadı arttı. Bu nedenle, bugün bazı üreticilerin espresso makinelerine “doğru” sesleri yerleştirmeye çalışması şaşırtıcı değildir.


Fabiana ayrıca farklı kahvelerin farklı müzik tarzlarıyla ilişkilendirilebileceğini öne sürüyor. Ve buna bağlı olarak kahvenin tadı algımız da farklı müzik türlerine göre değişebilmektedir. Bilim adamı, müzik tarzının şarap seçimi üzerindeki etkisini inceleyen bilimsel bir makaleden alıntı yapıyor.

Fabiana Carvalho, son birkaç yıldır Rus eğitim projesi Roasters' Village ile işbirliği yapıyor. Bu yıl, Valentina Moksunova ile birlikte Fabiana başka bir deney yaptı çok duyusal tat algısı alanında - kahve tadı, şekli, rengi ve müziği arasındaki ilişki hakkında. Katılımcıların birkaç kahve örneği tatmaları, tatlar çizmeleri ve her biri için önerilen melodilerden birini seçmeleri gerekiyordu. Sonuçları bekliyoruz, hala işleniyor.Şampiyonlar zevki manipüle eder.


Ses ve tat arasındaki ilişki, 2018 Dünya Barista Şampiyonası'nda İsveçli barista Matt Winton tarafından gösterildi. Deneyi, Charles Spence ve Fabiana Carvalho tarafından yapılan araştırma sonuçlarına dayanmaktadır. Vinton'un imzası olan içeceği farklı bardaklarda ve farklı müzik eşliğinde servis edildi.

Winton'dan yedi yıl önce, Rasmus Heldebostad ses ve tatla ilgili deneyler yaptı. 2011 Norveç Barista Şampiyonası'nda Rasmus, kahve ve elma suyuna dayalı özel bir içeceği karıştırdı. Ses-tat kombinasyonu çok başarılı olmasa da fikrin kendisi kahve için çok doğru ve yenilikçiydi.En sevdiğin kafede hangi müzik listesi mevcut?


İyi bir çalma listesi, marka konseptini, kuruluştaki atmosferi desteklemeli ve izleyiciye hitap etmelidir. Bunlar, büyük müzik akışı hizmetlerinden birinden kafeler ve kafeler için müzik seçmek için temel ipuçlarıdır. Ayrıca hizmet, rahat bir ses seviyesi ayarlamanızı, telif haklarını unutmamanızı ve konukların görüşlerini dinlemenizi önerir.

Comments


bottom of page