top of page

Çift Demlenmiş Kahve; Kahveyi İki Kez Filtrelemek


Kahve demlemek ve ardından demlenmiş kahveyi tekrar demlemek, temelde #çift demlenmiş kahveyi özetler. Bu size çılgınca geliyorsa, yalnız değilsiniz.

#Duble demlenmiş kahveyi bilen çok fazla insan bulunmamaktadır.

Bu makaleyi okuduktan sonra gidip demleyebilirsiniz. Eminiz denedikten sonra, bunun her zaman yapabileceğiniz (hatta yapmak isteyeceğiniz) bir kahve demleme yöntemi olmadığı konusunda hemfikir olacaksınız.


Çift Demlenmiş Kahve Nedir?


Double demlenmiş kahve, onu güçlendirecek şekilde (hem lezzet hem de kafein olarak) demlenen kahveye verilen isimdir.

“Çift” demleme kısmana ulaşmanın iki yolu vardır;

1. Kahvenizi, normalde kullanacağınız kahve öğütücülerinin iki katına kadar demleyin.

Popüler olan yöntem gibi görünüyor.

2. Kahvenizi sıcak su yerine kahve kullanarak demleyin – kahve ile demlenmiş kahve.


Neden #Double #Coffee #Brew? Faydaları Nelerdir?

Evet, insanlar aslında kahvelerini bu şekilde demliyorlar, çılgınca biliyorum ama onların da sebepleri var. Esas olarak ek kafein ihtiyacına ya da insanları kahve ile kahve demlemeye çeken daha güçlü aromaya bağlıdır.

Çoğumuz kafein için bir fincan kahve içiyoruz ve lezzet sadece bir bonus. Bununla birlikte, bazı insanlar artık normal bir fincan kahveden aldıkları enerjiyi alamıyor ve bu nedenle bir zamanlar yaptıkları göz açıcı etkileri hissetmek için ikiye katlayıp iki kat kafeinli kahve yapmaları gerekiyor.

Esasen, bu demleme yöntemini kullanarak, kullandığınız öğütülmüş kahve miktarını iki katına çıkardığınız veya kahve demlemek için suyu değiştirip kahve ile değiştirerek kafein seviyesini artırdığınız için en az iki kat daha fazla kafein alırsınız.

Daha Güçlü Daha Konsantre Lezzet

Daha koyu, konsantre kahve, buzlu kahve tariflerinde kullanım için mükemmeldir. Ancak, soğuk demleme kahve yapmanın çok daha iyi yolları vardır.

Ancak zamanınız kısıtlıysa veya makinenizde kalan kahve varsa, buzlu kahve yapmak için iki kez demlemek mantıklıdır.

Double brew kullanarak çok daha güçlü bir buzlu kahve elde edeceksiniz, işte nedeni.

Buzlu kahvenin içinde ne var?… Evet, “buz” olduğunu tahmin ettiniz.


Buz ne yapar? Erir.

Normal kahve kullanacak olsaydınız, buzlu içeceğinizin eriyen buzla seyreltildiği için lezzet bölümünde ciddi bir eksiklik olduğunu hemen anlayacaksınız.

Çift demlenmiş kahvenin mantıklı olduğu yer burasıdır. Eriyen buz, sizi ferahlatıcı kafeinli bir içecekle bırakarak daha cesur lezzeti dengelemeye yardımcı olacaktır. Kahveyi seyrelten buzun tatsız hale gelmesi konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Bir damla süt bile zarar vermez ve kahvenin tadı hala sevdiğiniz güçlü içecek gibi olur.

Kafeine karşı hassassanız, çift demlenmiş kahve sizin için çok güçlü olabilir,

Double Brew için Kullanılacak En İyi Kahve Hangisi?


Daha hafif kavrulmuş kahve çekirdekleri, demleme yönteminizi ikiye katlarken muhtemelen en iyi seçeneğiniz olacaktır. Koyu bir Fransız kavurması kullanmayı planlıyorsanız iyi şanslar dileriz, size içilmez bir fincan kahve bırakacaktır.

Bunu gerçekten yapmak istiyorsanız, neden birkaç farklı çekirdek çeşidini karıştırmayı denemiyorsunuz? Farklı lezzet profilleri elde etmek ve bir tadı diğerine göre vurgulamak için farklı kavurma kombinasyonlarını kullanabilirsiniz.

Double Brew Kahve Hazırlamanın En İyi Yolu

Kahve çekirdekleri dışında ne tür bir kahve makinesi kullanmak istediğinize karar vermelisiniz. Yine burada bir kural bulunmamaktadır, bu yüzden istediğini seçebilirsiniz.

Örneğin:

  • Bir Otomatik Damlama Makinesi ve ardından bir French Press kullanın

  • Veya AeroPress'inizi ve ardından bir Hario V60'ı kullanın.Comments


bottom of page