top of page

Yeşil Kahve Çekirdekleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Kısmen üçüncü dalga kahve hareketi tarafından yönlendirilen #yeşil #kahve çekirdekleri son yıllarda giderek daha popüler hale geldi. Bu yumuşak yeşilimsi çekirdekler, kahve demleme özelleştirmesine kadar kavurma üzerinde de tam kontrol sağlar.

Yeşil kahve hakkında daha fazla bilgi arıyorsanız veya cevaplanmamış sorularınız varsa, doğru sayfaya geldiniz. Ne kadar süre taze kaldıkları, raf ömrü, uygun saklama konuları ve bu kahve çekirdekleri hakkında bilmediğiniz bazı diğer ayrıntıları ele alacağız.


Yeşil Kahve Çekirdekleri Nelerdir?

İçtiğiniz tüm kahveler bir meyveden gelir. Yeşil çekirdek, kahvenin menşeine bağlı olarak farklı kahve işleme yöntemleri kullanılarak elde edilen kahve kirazlarının içindeki ham tohumdur .

İşlemeye yönelik yaygın yaklaşımlardan bazıları şunlardır: yıkanmış, yarı yıkanmış ve doğal olarak işlenmiş. Kahve işlemenin her yöntemi, nihai olarak demlenmiş kahve tadına katkıda bulunur.


Yeşil #kahve çekirdekleri kavrulmadan önceki doğal aşamadadır; meyveden çıkarılmıştır ve hiç aroması ve tadı yoktur.

Bazı çimenli asidik notalar seçebilirsiniz. Kör bir tat testinde yeşil kahve içmeyi denerseniz, bunun kahve olduğunun farkına bile varmazsınız.

Kavurma işlemi sırasında, çekirdeklerin içinde kilitli olan tüm gizli tatlar açığa çıkar ve bu çiğ çekirdeği hepinizin bildiği ve sevdiği lezzetli kahveye dönüştürür.

Kavurma işlemi sırasında, “Maillard reaksiyonu” adı verilen kimyasal bir reaksiyon meydana gelir ve bu reaksiyon, doğal şekerlerin karamelize olmasına neden olur ve her bir çekirdekten aroma, gövde, tat ve asitliği ortaya çıkarır .

Bir yeşil kahve çekirdeği, nerede yetiştirildiğine, geldiği kahve ağacının türüne ve nasıl işlendiğine bağlı olarak tadı ve görünümü tamamen farklı olabilir.

Yeşil Kahve Çekirdekleri Ne Kadar Taze Kalır?

Yeşil kahve, şirketler tarafından yıllarca dayanacak şekilde pazarlanır, ancak gerçekte, bu çekirdekleri 6 ila 12 ay arasında kavurmanız ve ardından içmeniz gerekir. Onları bundan daha uzun süre saklarsanız ve genel kalitelerini, farklı tatlarını ve aromalarını kaybetmeye başlayacaklardır.

Yaklaşık altı hafta optimum tazeliğe sahip kavrulmuş kahve çekirdekleri ve sadece iki haftalık bir pencerede öğütülmüş kahve ile karşılaştırıldığında, ham yeşil kahve çekirdekleri doğru koşullar altında daha uzun süre dayanır.

Yeşil kahve ham halde olduğu için size ulaşmadan tazeliğini etkileyebilecek pek çok görünmeyen değişken vardır.

Örneğin, sevk edilmeden önce ne kadar süre saklandıklarına ve kahve saklama koşullarına ilişkin bilgiler her zaman hazır olmayabilir. Raf ömürlerinde büyük bir fark yaratabilecek durumlardır.


Bu nedenle, yeşil kahve çekirdeklerinizi kuruluk belirtileri açısından kontrol etmeniz önemlidir, çünkü bu size rafta ne kadar süredir bulunduklarına dair hızlı bir gösterge verecektir.

İdeal olarak, yeşil kahvenin yeşilimsi bir tonu olmalı ve biraz parlak ve biraz yumuşak olmalıdır.

Yeşil Kahve Çekirdekleri Nasıl Saklanır

Diğer bozulabilir gıda maddeleri gibi, çiğ yeşil kahve çekirdekleri de doğru şekilde saklanmazsa bozulur.

Yeşil kahve çekirdekleri, normal kavrulmuş kahveye benzer şekilde saklanabilir.

Nihai tazelik için yeşil kahveyi saklamanın temel faktörlerinden biri, onları nemden, doğrudan güneş ışığından, yüksek sıcaklıklardan uzak tutmak ve her zaman bunlardan biri gibi hava geçirmez bir kahve kutusunda kapalı tutmaktır .

Kahve çekirdeği saklama sıcaklıkları hakkında bir not.

İdeal olarak, çiğ fasulyeleri 60F civarında sıcaklıklarda ve %60 nemde saklamak en iyisidir. Bu önerilerden çok uzak bir şey olursa, kahvenizde küflenme riskiyle karşı karşıya kalırsınız, aksi takdirde lezzetlerini kaybetmeye ve kurumaya başlayabilirler.


Ham yeşil kahve çekirdeklerinizi birkaç ay içinde kullanmayı düşünmüyorsanız, uzun süreli depolama için onları dondurabilirsiniz.

Çekirdekleri kapalı bir kapta küçük partiler halinde dondurduğunuzdan emin olun ve bunları yalnızca gerektiği kadar dondurucudan çıkarın. Çıkarıldıktan ve çözüldükten sonra, hücre yapısı bozulmaya başlayacağı için onları tekrar dondurmayın.


Yeşil Kahve Çekirdekleri Nereden Alınır?

Artan popülaritesi ile yeşil kahve çekirdekleri, özel organik marketlerde, çevrimiçi olarak ve doğrudan yerel kahve kavurma makineniz aracılığıyla nispeten kolay bir şekilde bulunabilir.


Kahve çekirdeklerini kavurmayı planlıyorsanız , en lezzetli kahvelerden bazılarının Endonezya ve Brezilya'dan geldiğini görüyoruz; Bu bölgelerden yeşil kahve çekirdekleri ile oldukça ünlüdür. Türkiye' de yeşil çekirdek tedariği yapan bir çok firma bulunmaktadır.


Buraya kadar geldiyseniz, yeşil kahvenin geleneksel kavrulmuş kahveden daha uzun süre dayandığını ve daha birçok avantajı olduğunu öğrenmişsinizdir.


Yeşil Kahve Çekirdekleri Normal Kavrulmuş Çekirdeklerden Daha Uzun Süre Dayanır mı?

Evet. Sadece birkaç saat sonra bozulmaya ve tazeliğini kaybetmeye başlayan ve daha sonra altı hafta veya daha uzun süre sonra donuk ve acı hale gelen normal kavrulmuş kahve ile karşılaştırıldığında, çiğ yeşil kahve çekirdekleri, muhafaza edildiği takdirde on iki aya kadar taze halde saklanabilir.

Yeşil Kahve Çekirdeklerinin Kötü Olduğu Nasıl Anlaşılır?

12 ay sonra hala yeşil kahve çekirdeklerini kullanıp kullanamayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Doğru bir şekilde saklanmışlarsa, birçok uzman, son kullanma tarihi geçmediği veya bozulmadığı sürece on iki ay sonra çekirdekleri tüketebileceğiniz konusunda hemfikirdir. Tadı harika olmayabilir, ancak size zarar vermezler. Yeşil kahve çekirdeklerinizin kötü olup olmadığını anlamak için rengini kontrol edin; hala yeşilimsi bir renk tonuna sahip olmalılar, yoksa büyük ihtimalle bozulmuşlardır. Çekirdeklerin yüzeyinde küf sporları fark ederseniz , onları çöp kutusuna atmalısınız. Ve son olarak, eğer sertleştilerse veya küf kokuyorlarsa, son kullanma tarihleri geçmiştir.

Yeşil Kahveyi Kavurmadan İçebilir miyiz?

Tabii ki, önce yeşil kahveyi kavurmadan içmek kesinlikle sorun değil. Bütün yeşil çekirdek genellikle bir havan ve havan kullanılarak ince bir toz haline getirilir ve kaynar suda demlenir. Bununla birlikte, pek çok insan, tipik olarak yeşil çaya benzeyen çimenli, asitli bir bitki aroması olan tadı tadamaz.

Yeşil Kahvenin Olası Yan Etkileri?

Normal kahvede olduğu gibi, yeşil kahve de çoğu insanın makul miktarlarda tolere edebileceği kafein içerir. Bununla birlikte, yeşil kahvede normal kahveden çok daha az kafein vardır, ancak çok fazla tüketilirse kafeine bağlı yan etki riski hala vardır. Çok miktarda yeşil kahve tüketmek potansiyel olarak endişe, baş ağrısı, ajitasyon, düzensiz kalp atışları ve kulak çınlamasına neden olabilir.

Comments


bottom of page