top of page

Uzmanlar Açıkladı; Kahve Cildi Koruyor!Kahvenin ciltteki kızarıklık ve şişlikle nasıl savaştığını ve ayrıca cildi erken kırışıklardan nasıl koruduğunu öğrendik ve sizinle paylaşmak istedik.


Bildiğiniz gibi kahve bize enerji verir, kardiyovasküler sistemin tonunu korur, metabolizmayı hızlandırır. Ancak kahve severler ciltleri için endişelenmeli ve en sevdikleri içeceğe bir alternatif aramalı mı? Kahve içmenin cildimizi nasıl etkilediğine ve gençliği korumak için onunla neler yapılabileceğine bakalım. Kahvenin içindeki hangi maddeler cilde iyi gelir? Antioksidanlar Antioksidanlar erken kırışıklıkların düşmanıdır! Ve kahvede birçoğu var: Tanenler, tanen özellikli fenolik bileşikler, klorojenik, kafeik ve ferulik asitler. Sadece 2-3 fincan kahve çekirdeği vücudun günlük antioksidan ihtiyacını karşılar. Bu nedenle kahve severler proteinlere, hücre duvarlarına ve DNA moleküllerine zarar veren serbest radikal oksidasyonundan korunur. Kafein Kafein, parlak bir cilt için önemli olan kan dolaşımını iyileştirir! Ayrıca vücuttaki fazla sıvıyı atarak sabahları göz altı şişliği ve torbalanmalarından kurtulmamızı sağlar. Bununla birlikte, bu özellik tehlikeyle doludur: dehidrasyon özellikle cilt için zararlıdır. Bu nedenle, gün boyunca genel olarak sıvı alımınız düşükse, her ihtimale karşı her fincan kahveden sonra bir bardak su için. Nemlendirici kremler ve jeller de ciltteki nem kaybını önlemeye yardımcı olacaktır. Polifenoller Bu fitokimyasallar (flavonoidler, lignanlar, fenolik asitler) bağırsak mikroflorasını iyileştirebilir ve bildiğiniz gibi cildin güzelliği büyük ölçüde gastrointestinal sistemin işleyişinin kalitesine bağlıdır. Polifenollerin bir başka yararlı özelliği de UV radyasyonuna karşı koruma ve ultraviyole ışınlarının neden olduğu hasarı önleme yetenekleridir. Öjenol Bu madde sayesinde kahvenin antimikrobiyal ve antienflamatuar etkileri vardır. Eugenol'ün melanom riskini azaltabileceğine inanılıyor. Çinli bilim adamları 1989'dan beri kahvenin cilt üzerindeki etkisi üzerine araştırmalar yürütüyorlar ve kahve içenlerin rosacea (ciltte kızarıklık ve şişme ile yüzeysel damarların genişlemesi ile karakterize kronik bir hastalık) gelişme riskinin daha az olduğu sonucuna vardılar. Çalışmanın sonuçları Jama Dermatology'de yayınlandı. Çay veya çikolatada bulunan aynı maddeler aynı etkiyi vermediği için sadece kahvenin rozaseayı önleyebileceğini söylüyorlar. Örneğin, günde dört fincan kahve içenlerin rozasea geliştirme riski, aynı miktarda kahve tüketenlere kıyasla, ancak bir ay içinde %23 daha düşüktü. Kahve sadece içmek için değilse, başka nasıl faydalı olabilir? Kahve sizin için mükemmel bir kozmetik ürün görevi görecektir. Kafein serumlarda, keselerde, maskelerde bulunabilir. Göz çevresindeki şişliklerin giderilmesiyle kolayca baş eder ve koyu halkaları giderir, şişliği azaltır, cildi önemli ölçüde iyileştirir.

Ve harici kullanım için kahve:

  • cilt altındaki kan damarlarını genişleterek kan akışını iyileştirir;

  • içerdiği antioksidanlar sayesinde cildi yatıştırıcı etkiye sahiptir;

  • kızarıklık, ince kırışıklıklar ve yaşlılık lekelerini giderebilir;

  • klorojenik asit içerdiğinden hiperpigmentasyonu azaltır;

  • anti-inflamatuar özellikleri sayesinde cilt döküntüleriyle savaşır.

Ev yapımı kahve maskeleri çok popülerdir, yapımı kolaydır ve etkilidir: cilt tonunu iyileştirir, cildi iyileştirir ve kuruluğu giderir. Ana kural, doğal kahve kullanmanız gerektiğidir. Sorunlu ciltler için kahve maskesi; Bir çorba kaşığı kahve telvesini aynı miktarda mavi veya beyaz kil ile karıştırın. Bireysel hoşgörüsüzlük veya alerji yoksa, bir çay kaşığı ezilmiş portakal kabuğu ekleyebilirsiniz. Sonra karışıma biraz kaynamış su dökün: kalın ekşi krema kıvamını almalısınız. Ardından bir tutam karbonatı elma sirkesi ile söndürün ve diğer malzemelere ekleyin. Bu maskeyi temizlenmiş yüze uygulayın, 5-7 dakika bekleyin ve ardından ılık suyla durulayın. Canlandırıcı kahve maskesi; Birkaç ceviz çekirdeklerini toz haline getirin, ardından birkaç yemek kaşığı kahve telvesi ile karıştırın. Karışımı temiz, nemli yüz cildine dairesel hareketlerle yayın ve 8-10 dakika beklettikten sonra durulayın. Bu maske bir partiden veya önemli bir toplantıdan önce cankurtaranınız olacak: anında cildi iyileştirir ve yorgunluk belirtilerini gizler. Kahveli buz küpleri; Demlenmiş güçlü kahveyi buz kalıplarına dökün, dondurucuya gönderin. Sabahları elde edilen kahve küpleri ile yüz ve dekolte bölgesini silin. Bu, cilt tonunu geri kazanmaya ve küçük mimik kırışıklıkları düzeltmeye yardımcı olacaktır. Arıtıcı maske; Aynı miktarda zeytinyağı ve öğütülmüş kahveyi alın, karıştırın, bir tutam öğütülmüş tarçın ve tuz ekleyin. Elde edilen maskeyi temizlenmiş yüze hafif dairesel hareketlerle uygulayın, 7-10 dakika tutun, ılık suyla durulayın. Maske cildin gözeneklerini mükemmel bir şekilde açar ve temizler.


Коментарі


bottom of page