top of page

Tek ve Çift Espresso Shot Arasındaki Farklar


Espresso'nun karmaşık dünyasında basit demleme oranlarını anlamak zor olabilir. Örneğin, çift shot nedir? Çift veya tek terminoloji artık geçerli mi? Ve bunların her biri demlenmiş kahvenin tadını nasıl etkiler?

Bu soruların tümü, öğütülmüş kahvenizden elde edilen espresso miktarı veya demleme oranı ile ilgilidir.

Tek #shot espresso ile #double shot arasındaki farkları açıklamaya çalışmanın oldukça basit olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Bu makalede, bilgileri olabildiğince basitleştirmeye çalışacağım ve umarım, bu aşırı karmaşık soruyu biraz aydınlatmaya yardımcı olabiliriz.


Basit Tutmak

Basitleştirilmiş bir açıklama, ancak hem yeni kahve meraklıları hem de #baristalar için olması gerekenden daha fazla karmaşıklaştırmadan kavramanın en kolay yolu olacak.

İşte başlıyoruz.


Geleneksel bir tekli #espresso, 7 gram ince kahve telvesi gerektirir ve yaklaşık 30 ml espresso çıkarmayı bekleyebilirsiniz .

Espressonuzu tartmak aslında nispeten yeni bir uygulamadır. Tipik olarak, son 70 yılda baristalar, yalnızca görme ile çekimin ne zaman biteceğini "tahmin etti".

Çift shot espresso, evet, tahmin ettiniz, 14 gram ince öğütülmüş kahve gerektirir ve yaklaşık 60 ml espresso üretecektir .

Şimdiye kadar, hepsi temel matematik, oldukça basit.

Double espresso çekimleri artık dünyadaki çoğu kafede standart olarak sunuluyor. Çoğu makine iki atış yapacak şekilde ayarlanmış ve kalibre edilmiştir.


Orijinal mucitler olmasalar da, 1990'ların sonlarında çift shot (doppio) popüler hale geldi.

Bugün, bir espresso makinesi kullanan çoğu barista'nın yine de bir duble çekeceğini, ancak tek bir espresso sipariş ederseniz çekimi yarıya indirmek için bölünmüş stil bir portafiltre kullanacağını göreceksiniz.

Lezzet tarafında, hiçbir şey değişmez. Çift shot espressolar, çıktıyı artırarak ve yoğun dönemlerde meşgul baristaları daha üretken hale getirerek iş dünyasının alt çizgisine yardımcı olmak tanıtıldı ve desteklendi.

Tipik olarak, kafein içeriği açısından, tek bir espresso 30 ila 50 mg arasında kafein içerebilir. Bu nedenle, bazı temel matematik işlemlerini uygularsak, bu, bir çift shot espressonun 60 ila 100 mg kafein tutacağı anlamına gelir.

Keşke bu kadar basit olsaydı.

Kafeine duyarlıysanız veya biraz daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Aşırı Karmaşık Gerçek

Espresso oranlarına odaklanmak, endüstri değiştikçe ve yenilikler yaptıkça daha da zorlaşıyor. Daha önce imkansız olan şeyleri yapmanın yeni yollarını buluyoruz ve modern espresso makineleriyle baristalar her çekimi nasıl yaptıkları konusunda daha yaratıcı olabilir.

Çift shot espresso için 14 gram ince öğütülmüş kahve gerekir ve yaklaşık 60 ml espresso bekleyebilirsiniz.

Yeterince basit görünüyor, ama aslında, karmaşıklaşmaya başladığı yer burası.

Görüyorsunuz , günümüz baristaları hacim yerine kütle (ağırlık) ile ölçmeyi tercih ediyor.

60ml espressoya daha yakından bakalım.

Espresso yapmayı ilk öğrendiğimde, tek bir espressonun 25 ila 30 ml boyutunda olduğu öğretildi.

İşte sorun.

Mililitre bir hacim ölçümüdür ve konu espresso yapmak olduğunda bir işe yaramazlar.

Üstte yüzen altın krema tabakası , espressoya çekiciliğinin kahve çekirdeklerinizin ne kadar taze olduğuyla el ele gitmesini sağlar.


Daha taze, tatma işlemi sırasında üretilen CO2'nin espressonun üzerine hapsolmuş köpüğe dönüşmesi nedeniyle daha fazla krema anlamına gelir.

Dolayısıyla, bir double espresso için 60 ml gibi doğru bir sabit hacim elde etmeye çalışıyorsanız, hacmin çoğu sıvıdan ziyade gaz ve köpük olacaktır.

Öte yandan, daha uzun süre eskimiş kahve kullanarak bir espresso çekerseniz , daha az CO2'ye sahip olacaktır.


Bu, aslında çok farklı tariflere sahip aynı görünümlü espresso çekimleri üreteceğiniz anlamına gelir.

Bu nedenle baristalar espresso çekimlerini ölçerken daha fazla doğruluk (ve hesap verebilirlik) için kahve terazisi kullanmayı tercih ediyor.

Eminim yeni öğrendiğin bilgilerle başın dönüyor, ama aynı sayfaya geri dönelim.

Argüman adına, diyelim ki bir double shot espresso ortalama 35 gramdır – eğer yukarıda bahsedilen krema fazlalığı hesaplamasını dikkate alırsak.

Böyle.

  • Kahve ölçeği ölçümü: 14g kahve, 35g espresso (1.2 kütle ons) üretecektir .

  • Görsel ölçüm: 14 gr kahve 60 ml espresso (2 sıvı ons) üretecektir .


Yukarıdaki hesaplamaların ikisi de doğrudur. Ancak geleneksel ölçüm yöntemi ile daha kesin olan modern yöntem arasında iletişim kurmaya çalışıyoruz.

Ne demek istediğimizi iletmek zordur ve çelişkili ölçümlerimiz olduğunda bunu yapmak daha da zordur.


Neden Bu Kadar Karışıklık?

Karışıklık yaratılıyor çünkü tek veya çift espresso çekimi için belirlenmiş bir standart yoktur.

Bazı kafelerin sadece 14 gramdan fazla kahve kullandıkları için espresso çekimlerinin iki katına çıktığını iddia edeceklerini göreceksiniz.

Diğerleri, espresso shot'ı bölünmüş bir portafiltre ile ikiye böldükleri için onlarınkinin iki katı olduğunu söyleyecektir.


Her şeyin sadece müşteri için değil, barista için de nasıl kafa karıştırıcı hale geldiğini görebilirsiniz.

Tartı Kullanmanın Önemi (Ağırlığa Göre Oran)

Çekilmiş espressonun ağırlığı ve ölçüsüyle ilgili kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için basit bir demleme oranıyla birlikte bir kahve ölçeği kullanın.

Herhangi bir kahve ölçeği, ölçek olmamasından daha iyi olacaktır. İhtiyacınız olan tüm işlevlerle birlikte gelir ve üzerinde test ettiğim hemen hemen her damlama tepsisine mükemmel şekilde uyduğunu gördüm.

Demleme Oranı Neden Önemlidir?

Demleme oranları önemlidir, çünkü espressonuzun istenen tadını yönetmek, izlemek ve daha da önemlisi kopyalamak için bir yol sağlarlar.

Kahve demleme oranı, kontrol altında tutulması gereken hayati bir faktördür, çünkü size kahve telvelerinizi suyunuzla çıkarmanın tam tarifini verir.

Kahve telvelerinize daha fazla basınçlı su, daha fazla kahve telvesinin çözüleceği anlamına gelir. Bu, çıkarma olarak bilinen şeydir.

Üç parçalı bir süreç. Demleme için kullanılan su miktarını artırdıkça ve ekstraksiyonunuzu artırdıkça, daha seyreltileceği için espresso nispi gücünüzü azaltacaksınız.

Bu nedenle, ekstraksiyonunuzu ararken, öğütülmüş kahvenizin ağırlığı ile içeceğinizin ağırlığı arasındaki "tatlı noktayı" bulmanız gerekir.

İyi dengelenmiş bir tat ve ağız hissi sağlayan, atışınızın yetersiz özütlenmediği ve aşırı seyreltilmediği bir aralık bulmak istiyorsunuz.

Tek ve çift espresso shot'ı çevreleyen çok fazla karışıklık varken, "double veya single espresso" kelimesini taşımayı bırakmamızın zamanının geldiğini düşünüyorum.

Bir dahaki sefere en sevdiğiniz kafeden bir içecek sipariş ettiğinizde, “Bir duble espresso alabilir miyim? Oh, bu arada, demleme oranınız nedir?”.

Değeri belli olan herhangi bir barista size gerçekten önemli olan detayları anlatabilir.

Comments


bottom of page