top of page

Sıcak Kahveyi Doğru Soğutma Yöntemleri


Taze demlenmiş sıcak kahve en aromatik ve lezzetli kahve olarak kabul edilir. Ama soğuk içmek istiyorsanız, bunun içinde bir çok yöntem var. En sevdiğiniz içeceği en iyi nasıl soğutacağınıza dair basit yaşam tüyolarını ve özel barista sırlarını paylaşıyoruz.


1. Mekanik olarak soğutun.

Çocukluğumuzdan beri hepimize aşina olan en belirgin, çok etkili değil, ancak koruyucu seçenek. Metal bir kaşık ve biraz çaba gerektirecektir. Muhtemelen zaten tahmin etmişsinizdir: sadece içeceğin yüzeyine üflemeniz ve aynı zamanda bir kaşıkla karıştırmanız gerekir. Fiziksel yasalar karar verir!


2. Fincanı Buz İçerisine Koymak

Kahvenizi (tercihen metal) bir kupaya koyun. Buz parçalarıyla dolu büyük bir kabın içerisine kahve dolu olan fincanınızı yerleştirin. Soğutma, doğrudan kupanın duvarlarından geçer. Hızlı soğumayacaktır ancak içeceği hızlı bir şekilde oda sıcaklığına soğutmanıza izin verecektir.


3. Soğuk bir kap kullanın.

Dondurucunuzda yeterli alan varsa, önceden içine metal bir bardak koyun. İçine taze demlenmiş kahve dökün, sıcak kahveniz soğuyacaktır.

4. Süt ekleyin.

En basit yöntemlerden biridir. Buzdolabında bulunan soğumuş sütü kahvenize ekleyin. Kahve sıcaklığını hızlı ve kesin bir şekilde düşürmeye yardımcı olur ve aynı zamanda ekstra lezzet katar.


5. Buzdolabına koyun.

Kabul edilebilir, ancak en iyi seçenek değil. Yavaş yavaş soğuyan kahve, aroma özelliklerini kaybeder (buharlaşır) ve belirgin bir acılık kazanır. Ancak, bu kesinlikle en kolay yoldur ve buzdolabı olan herkes tarafından kullanılabilir.

Önemli bir uyarı: Bu yöntem dikkatli kullanılmalıdır - her buzdolabı bu tür soğutma uygun olmayabilir.

6. Buz ekleyin.

Buz aynı sudur, kaçınılmaz olarak içeceğin konsantrasyonunu değiştirecektir. Tadını bozmamak için normalden daha konsantre kahve demleyin (200 ml su yerine 100 ml su için 1 tatlı kaşığı öğütülmüş çekirdek gibi), uzun bir bardağa dökün ve ardından bolca buzla doldurun.


Americano yapmak istediğiniz bir espressoyu soğutmanız gerekiyorsa, profesyoneller bir kokteyl çalkalayıcı kullanmanızı önerir: kahveyi buzla karıştırın, iyice çalkalayın ve ardından bir bardağa dökün. Küçük bir kahve patlaması ile dolu olabileceğinden, şişenin içinde aşırı basıncı önlemek için çalkalayıcıyı ağzına kadar doldurmadığınızdan emin olun.


7. Bir çalkalayıcı kullanın.

Kahveyi çalkalayıcı ile soğutmanın başka bir yolu daha var. Donmuş cam seçeneğine benzer ancak çok daha etkilidir. Metal bir çalkalayıcıyı en az birkaç dakika dondurucuya koyun (geçici olarak buzla bile doldurabilirsiniz). Ardından taze demlenmiş kahveyi çıkarın ve içine dökün, ardından çalkalayıcıyı 20-30 saniye sallayın.8. Kahve buzu ekleyin.

Şimdi bu gerçekten ilginç bir çözüm. Önceden hazırlamanızı gerektirecektir, ancak daha sonra kahveyi tadında minimum kayıpla kolayca soğutabilirsiniz. Tek yapmanız gereken en sevdiğiniz içeceği hazırlamak, süzmek ve hemen sıcakken buz kalıplarına (ısıya dayanıklı olmalıdır) dökmek. Küpler soğuduktan sonra hava geçirmez bir torbaya aktarın. Şimdi kahve soğutma sorunu çözüldü.


9. Buzdolabı taşlarını keşfedin.

Kahvesini suyla seyreltmemeye özen gösterenler için harika bir yol daha. Özel "taşlar" (çelik veya steatitten yapılmıştır) normal buz gibi dondurucuda saklanır. Bir bardağa veya bardağa eklendiklerinde içeceği hızla soğuturlar.


10. Soğuk demleme .

Tat ve aromaya gerçekten önem verenler için bir seçenek. Soğuk demleme yöntemi çok naziktir. Onun sayesinde kahveden maksimum faydalı özellikleri alabilir ve aynı zamanda tadı ve aromatik özelliklerini mümkün olduğunca koruyabilirsiniz.

Comments


bottom of page