top of page

Profesyonel Kahve Ekipmanları; Koni ve Düz Kahve Filtresi Demlemenizi Nasıl Etkiler?


Öğütme boyutunun, kullandığınız kahve türünün ve nihayetinde seçtiğiniz demleme yönteminin filtre kahvenizin tadı üzerinde etkili olduğunu hepimiz biliyoruz.

Ancak kahve filtrenizin şeklinin de son demlemenizin tadı üzerinde bir etkisi var mı?

Bu soru kahve meraklıları arasında uzun süredir devam eden bir tartışmaydı. Bu makalede, koni ile düz kahve filtresi arasındaki temel farklara, bekleyebileceğiniz lezzet profillerinin türüne ve bir filtrenin diğerinden daha iyi performans gösterip göstermediğine biraz ışık tutmayı umuyoruz.


Kahve Filtresinin Şekli Önemli mi ve Neden?

Neden bazı kahve makineleri düz tabanlı bir filtreye ihtiyaç duyarken, diğerleri koni biçimli filtreler gerektirir?

Otomatik bir kahve makinesinden bahsediyorsak, farklı filtre tasarımları tipik olarak kahve makinesine takılı püskürtme başlığıyla iyi çalışacak şekilde seçilir.

Püskürtme başlığı tipi ve belirli bir filtre şeklinin kombinasyonu, sıcak suyun kahve telvesi yatağı üzerinde eşit şekilde kaybolmasını sağlayacaktır.

Filtrenin şekli, suyun kahve telvesinden ne kadar hızlı geçeceğini belirleyecektir.

Örneğin. Sıcak su öğütülmüş kahveden hızlı geçerse, demlenmiş kahvenin tadı zayıf olacaktır. Su çok yavaş akarsa kahve daha acı olmaya başlar.

Bununla birlikte, elle dökülen kahve demlemesinden bahsediyorsak, kahvenizin öğütme boyutunu ayarlayarak suyun akış hızı ince ayar ve ince ayar yapılabilir . Bu suyun nasıl aktığı daha sonra filtrenin şekli ile belirlenir.


Koni Filtre Veya Düz Filtre Fark Nedir?

Su akışını nasıl etkileyebileceklerinin yanı sıra, filtrenin şekli de kahvenizin tadı üzerinde gözle görülür bir etkiye sahip olabilir ve bilim bunu destekleyebilir.

Özel Kahve Derneği ( SCA ) , bu bilmeceyi bir kez ve herkes için çözüp çözemeyeceklerini görmek için koni veya düz kahve filtresi tartışmasını biraz daha derinden araştırdı.

Testleri, deneyimsiz kahve tadımcılarının farklı filtre şekilleri kullanılarak demlenmiş farklı kahveleri ayırt edebildiğini keşfetti.


– William Ristenpart, UC Davis Kahve Merkezi müdürü

Araştırma sırasında, tadımcıların filtre şeklinden ayrı olarak ayırt edebildikleri diğer tek değişken , kahvenin kavrulma derecesi oldu.

Bu, kahve filtresinin şeklinin demlenmiş kahvenin tat profilini değiştirebileceğini açıkça kanıtlıyor.

Ancak filtre şekli neden bu kadar büyük bir fark yaratıyor? Basitçe söylemek gerekirse, her şey suyun koni veya düz filtreden nasıl aktığıyla ilgilidir, bu da daha sonra kahvenin nasıl çıkarılacağını belirler.

Her İki Kahve Filtresi Türünü Kullanarak Ekstraksiyonun Ölçülmesi

Burası biraz teknik olabileceği yer.

Bir koni veya düz şekilli filtre kullanılarak değişen ekstraksiyon sonuçlarının ölçülmesi, Toplam Çözünmüş Katılar veya kısaca TDS olarak bilinen bir ölçüm kullanılarak ölçülebilir.


Ölçüm aslında size kahvenizdeki gerçek kahve miktarını söyler. Daha yüksek bir TDS, kahvenin daha fazla #ekstrakte edildiğini gösterir.

Peki bunun #düz veya #koni biçimli bir #filtreyle nasıl bir ilgisi var? İşte burada ilginçleşiyor. TDS ölçümü kullanılarak, düz filtrelerin bir koni filtreye kıyasla daha düşük TDS'li demlenmiş kahve ürettiği bulunmuştur.

Bu, su sıcaklığı, kahve öğütme boyutu ve dökme tekniği gibi diğer tüm demleme değişkenlerinin eşit olması durumunda geçerlidir.

Kahve Filtresi Demlemenizin Lezzetini Etkiler mi?

Peki tüm teknik jargonu bir tarafa koyarsak, filtre şekli (koni veya düz) kahvenizin lezzetini nasıl etkiler?

Demlenmiş kahvenizin lezzet profilinden bahsediyorsak, düz bir filtrede demlenmiş kahvede bulunan daha düşük toplam çözünmüş katılar bal, meyve, tahıl ve çiçek gibi daha tatlı notalar üretme eğilimindedir.

Öte yandan, koni filtreler tipik olarak daha yüksek seviyelerde toplam çözünmüş katılar üretir ve #kahvenin içinde bulunan dumanlı odunsu tatlar, umami notaları, kuru meyveler, tuzlu ve kakao gibi daha koyu ve topraklı tatları ortaya çıkarır.


Filtrenizin şeklinin, demlenmiş kahvenizin tadının nasıl olacağı konusunda küçük bir rol oynadığını unutmayalım.

Chemex veya V60 gibi manuel bir dökme demleme makinesi kullanıyorsanız, son demlemeyi geliştirmek için öğütme boyutunu ve dökme tekniğinizi ayarlayabilirsiniz.

Ancak en önemli faktörlerden biri, satın aldığınız bütün çekirdekli kahvenin türü, bu çekirdeklerin ne kadar taze olduğu, kökeni ve nasıl kavruldukları, demlenen kahvede önemli bir rol oynayacaktır.

Kahve Filtre Sepetleri ne olacak?

Bu makale boyunca, gerçek filtrenin şekline atıfta bulunduk, peki ya filtre sepeti?

Sepetin şekli, içinde kullanacağınız kağıt filtrenin şeklini belirleyecektir.

Koni şeklindeki konik bir sepet, bir koni kağıt filtre gerektirir ve aynı şey kare şekilli bir sepet için de geçerlidir. Bu makalede vurgulanan diğer tüm değişkenler ve farklılıklar hem sepetin şekli hem de filtre için geçerlidir.

Sonuç

Buraya kadar geldiyseniz, yanlış veya doğru türde kahve filtresi olmadığını bileceksiniz. Kahveyi koni veya düz filtre kullanarak demlemenizin bir önemi yok. Biri diğerine kıyasla daha lezzetli kahve yapmaz.

Bununla birlikte, çalışmalar ve kör tat testleri bir fark olduğunu kanıtlıyor.

Daha dünyevi bir kahve tarzı seviyorsanız, konik şekilli bir sepet filtre seçmek iyi bir seçim olabilir. Kahvede bulunan meyveli tatlı tatları tercih edenler, düz bir filtrenin üretme eğiliminde olduğu lezzet notalarının tadını çıkaracaktır.

コメント


bottom of page