top of page

Profesyonel Kahve Ekipmanları; Kalıcı Kahve Filtresi


Yıllar boyunca, kahvenin tadını gerçekten takdir ediyorsanız, kullanmanız gereken tek filtrenin kağıt kahve filtreleri olduğuna inanmaya başlamış olabilirsiniz. Herhangi bir kahve uzmanına sorun, muhtemelen size aynısını söyleyeceklerdir.

Ancak, son zamanlarda kalıcı kahve filtresi ve kağıt tartışmasını yeniden başladı. Kalıcı filtrelerde kullanılan yeni malzemeler son yıllarda çok yol kat etti ve şimdi kağıttan daha iyi performans gösterip gösteremeyeceklerini merak konusu.

Kahve demleme tat testlerinden, yeni kalıcı kahve filtrelerinin, normal kağıt filtreler kullanmaya kıyasla kahve tadını daha iyi hale getirdiği söylentiler arasında yer alıyor.

Kağıtla ilgili sorun, nihayetinde kahvenizin tadına katkıda bulunan kahve yağlarının çoğunu emmeleridir.

Kalıcı metal filtreyi kullanarak kahvenin çok daha keyifli olduğunu ve çok daha zengin bir tada ve daha dolgun bir gövdeye sahip olduğunu görmeniz mümkün.

Kalıcı kahve filtreleri ile demleme denemediyseniz, denemenizi öneririz.

– Aroma dolu cesur bir fincan kahvenin tadını çıkarırsanız, yeniden kullanılabilir bir kahve filtresi kullanmanız daha iyi olur.


İki Kahve Filtre Tipi Arasındaki Farklar

Bu iki tür kahve filtresinin ne olduğundan emin değilseniz, aşağıda birkaç ayrıntı sağladık.

Ayrıca kahvenizi filtrelemek için bir başka kalıcı seçenek olan altın kahve filtresinden de kısaca bahsedelim.


Kağıt Kahve Filtreleri


Kağıt kahve filtreleri veya bazen tek kullanımlık filtreler olarak anılır, kraft kağıttan yapılır ve daha sonra temizleme zahmetine girmeden hızlı bir şekilde bir sürahi kahve demlemek için mükemmel bir seçenektir.

Demlemeniz bittiğinde kağıt filtreyi çıkarıp çöp kutusuna atıyorsunuz.

Ağartılmış kağıt filtre daha kullanışlı olabilir ancak çevre için o kadar iyi olmayabilir.

Evet, biyolojik olarak parçalanabilirler ve kendinizi bir çevreci olarak görüyorsanız, kahve makinenizde kağıt kahve filtresi kullanmayı seçmeniz muhtemelen gezegeni kurtarmanıza yardımcı olmayacaktır.

Atıkların ve nihayetinde çevrenin etkisi konusunda endişeleriniz varsa, daha iyi bir alternatif olarak kalıcı kahve filtrelerini tavsiye edebiliriz.

Tipik olarak iki tür kağıt kahve filtresi vardır, ağartılmış olanlar ve ağartılmamış olanlar.

Bunu okuyan bir çoğunuz için ikisi arasındaki tat farkı farkedilemeyecek kadar büyük olacak. Bununla birlikte, birçok kahve uzmanı, ağartılmamış filtrelerin kahvenizin tadını bozabileceğini çabucak söyleyecektir.

Küçük fark o kadar belirgin değil ve hangi kahve filtrelerinin en iyi olduğu konusunda kişisel zevkinize bağlı.


Kalıcı veya Yeniden Kullanılabilir Kahve Filtreleri


Kağıt filtrelerle ilgili sıkıntılarımdan biri, yerel mağazalarda yenilerini bulmaya çalışmak. Doğru boyutu elde etmek bir kabus olabilir ve genellikle istediğiniz boyutun bulunmadığını veya kullandığınız normal marka filtrelerin tükendiğini görebilirsiniz.

Kalıcı bir kahve filtresiyle böyle bir sorununuz yok çünkü kalıcı metal filtreyi bir kez satın aldığınızda, onu yıkayıp tekrar kullanıyorsunuz.

Kahvenin tüm lezzetini korurken en ucuz şekilde kahve demlemek istiyorsanız, bir kerelik kalıcı bir kahve filtresi yatırımı buna değer.

Yeniden kullanılabilir bir filtreye sahip olduğunuzda, yakın gelecekte kahve filtreleri satın alma konusunda endişelenmenize gerek yok.

Tipik olarak, bir paket kağıt kahve filtresinin maliyeti yüksektir.

Bu kulağa pek hoş gelmiyor, ancak arkanıza yaslanıp maliyetleri bir yıl boyunca böldüğünüzde, özellikle çok fazla kahve içiyorsanız, kalıcı bir kahve filtresinin tek seferlik maliyeti çok daha iyi bir seçenek gibi görünüyor.

Kalıcı veya yeniden kullanılabilir kahve filtreleri çeşitli stil ve tiplerde gelir. Daha ucuz filtreler genellikle naylon malzemeden yapılır ve ayrıca bir bez filtre satın alabilirsiniz.

Ancak altın tonlu kahve filtreleri (altından yapılmış) , tam aromalı bir fincan kahvenin tadını çıkaran kahve severler için hızla tercih ediliyor.

Aşağıdaki bu altın kahve filtrelerine daha yakından bakalım.

Altın Kahve Filtresinin Avantajları?

Altın kahve filtreleri artık en iyi filtre kahve makinelerinin çoğunda bir standart ve birçok kahve içicisi, kahvelerine normal filtrelere kıyasla daha iyi bir tat verdiklerine yemin ediyor.

Altın tonlu kahve filtreleri kullanarak demlenmiş kahve denedik ve daha lezzetli yağlarla birlikte filtre kağıdından daha fazla tortunun akmasına izin veriyor gibi görünse de, daha ucuz naylon çeşidiyle karşılaştırıldığında neredeyse hiç farkedilmiyor.


Beyaz veya Kahverengi Kahve Filtreleri Daha İyi mi?


Diyelim ki kağıt kahve filtrelerinin tercih ettiğiniz filtre olduğuna karar verdiniz. Beyaz veya kahverengi kahve filtreleri arasında seçim yaparken kafa karıştırıcı olabilir.

– Hangileri daha iyi?

– Peki hangilerini satın almalısınız?

Ucuz tek kullanımlık kahve filtrelerinin çoğu, klor gibi bir kimyasal kullanılarak ağartılır; Kahvenizin tadına ve hatta sağlığınıza değer veriyorsanız, ağartılmış kahve filtrelerinden uzak durmalısınız.

Ancak, beyaz kağıt filtre olmadan yaşayamıyorsanız, bazı kahve filtreleri aramayı deneyin çünkü bunlar kimyasallar yerine doğal bir oksijen işlemi kullanılarak beyazlatılmıştır - normal ağartılmış bir filtreden çok daha iyi bir seçenektir.

Kahverengi kağıt kahve filtreleri, kimyasallar kullanılarak işlenmeme eğiliminde olduklarından (tıpkı esmer ekmek ve beyaz ekmek gibi) daha sağlıklı bir seçenektir, ancak %100 emin olmak için her zaman paketi iki kez kontrol edin.


Hangisi Daha Sağlıklı Seçenek: Kalıcı Kahve Filtreleri mi, Kağıt mı?

Biraz araştırmadan sonra, kağıt ve kalıcı kahve filtreleriyle ilgili bazı sağlık sorunları olduğu görülüyor.

Asıl endişe kaynağı kolesteroldür.


Kahveyi kağıt filtre ile demlemek, kahvede diterpen adı verilen daha yağlı maddeleri hapseder , oysa kalıcı filtreler bu diterpenlerin daha fazlasının fincanınıza geçmesine izin verir.

Bu kahve yağı bileşikleri tüketildiğinde, bağırsaklardaki kolesterol düzenleyici reseptörleri esasen bloke eder.

Bağırsaklar artık emilen ve atılan kolesterol miktarını doğru bir şekilde düzenleyemez ve bu da kan kolesterol seviyelerinin yükselmesine neden olur.

Kağıt kahve filtreleri, bu diterpenlerin çoğunu kahve telvelerinizden tuttuğundan, vücutta kahveye bağlı kolesterol artış riskini azaltabilirler.


bottom of page