top of page

Ağartılmış ve Ağartılmamış Filtre Kağıtları Arasındaki Fark Nedir?


Kahve demleme söz konusu olduğunda kahve filtreleri vazgeçilmez bir kit parçasıdır. Tabii ki küçükler, kağıttan yapılmışlar ve neredeyse hiçbir maliyeti yok, ancak mütevazı kağıt filtre olmadan, sabah kahvesi demleme ritüeliniz biraz zor olacaktır.

En iyi kahve makinelerinin çoğu kağıt #filtreler kullanır, ancak ağartılmış veya ağartılmamış olanları mı satın almalısınız?

Ağartılmış veya ağartılmamış filtreleri seçmek ve hangisinin en iyisi olduğu, dünyanın dört bir yanındaki kahve meraklıları ile devam eden bir tartışmadır.

Ağartılmamış #kahve filtrelerinden başka bir şey kullanarak kahve yapmayan pek çok kişi var ve elbette hayal edebileceğiniz gibi, çitin diğer tarafında ağartılmış filtrelerin en iyisi olduğuna inananlar ve sadece orada olduğunu söyleyenler var. ikisi arasında hiç fark yoktur.

Bazı göze çarpan farklılıklara ve kahve filtrelerinin gerçekten fincan kahvenizin tadını etkileyip etkilemediğine dikkat çekeceğiz. Bunu okuduktan sonra, beyaz veya kahverengi kahve filtrelerinin daha iyi olup olmadığı veya aralarında herhangi bir fark olup olmadığı sorularına cevap almış olmalısınız!


Kağıt Neden Ağartılır?

Daha derine inmeden önce, kahve filtrelerinin neden ağartıldığını anlamanın iyi bir fikir olacağını düşündük.

İster inanın ister inanmayın, ancak kağıt filtreler tamamen kozmetik nedenlerle ağartılır, başka bir faydası yoktur.

Sanırım kahverengiye karşı beyaz olduklarında daha temiz görünüyorlar, başka bir faydası yok. Kahverengi kağıt daha az bozulmamış görünse de, beyaz kadar hijyeniktir.


Kahve Filtreleri Nasıl Ağartılır?

Ağartılmış filtreler söz konusu olduğunda sorunun ortaya çıktığı yer, bunların nasıl yapıldığıdır.

Ağartılmış filtreleri üreten fabrikalar, çevreye zararlı etkileri olan klor kimyasalları gibi birkaç farklı ağartma yöntemi kullanır (klor ağartma, kağıt endüstrisinde fiili kağıt hamuru üretim sürecinden sonra ikinci en büyük kirleticidir )

İyi haber şu ki, dünyanın batı kesiminde neredeyse tüm ağartma uygulamaları, hidrojen peroksit ve oksijen gibi çevreye yük oluşturmayan alternatif ağartma yöntemleri lehine yavaş yavaş geçersiz hale geliyor.

Örneğin İskandinavya (büyük bir kağıt hamuru üreten ülke), klor işlemini oksijen ağartma gibi daha çevre dostu yöntemlerle değiştirmiştir.

Hario ve Matilda gibi büyük kahve filtre şirketleri tüketicileri dinliyor ve daha çevre dostu işleme yöntemlerinin arkasındaki itici güç oldular ve artık filtrelerinin oksijenle ağartılmış olup olmadığını açıkça belirterek tüketicilerin seçimini kolaylaştırıyor.

Kahverengi yerine beyaz kahve filtresini tercih ederseniz, ambalajın üzerinde "#TCF" yazan filtreleri aradığınızdan emin olun; bu, kağıdın klor olmadan %100 ağartıldığı anlamına gelir.

Yüksek kaliteli paslanmaz çelik kahve filtresi %100 yeniden kullanılabilir ve kağıt filtreye kıyasla daha fazla yağın geçmesine izin vererek size daha sağlam ve lezzetli bir fincan kahve verir. Ayrıca kağıt filtre satın almayarak paradan tasarruf edeceksiniz!

Ağartılmış veya Ağartılmamış Kahve Filtrelerinin Tat Üzerindeki Etkisi

Pek çoğu aynı fikirde olmasa da, ağartılmış ve ağartılmamış filtreler arasında tat açısından hiçbir fark olmadığını söylemeliyiz.

Ortalama, günlük kahve içicisi için fark minimum olacaktır. Deneyimli bir damak tadına sahip kahve meraklıları, ağartılmamış filtrelerin hafif bir kağıt tadı verdiğini görebilirler, ancak filtre kullanımdan önce önceden nemlendirilirse bu neredeyse tamamen ortadan kaldırılabilir (bu, dökme yöntemlerinde standart uygulamadır ve yapmanız gereken şey budur).

Ama evet bir ama var, bazı kahve filtre markaları filtrelerini farklı şekilde işliyor ve daha ucuz markaların çoğu ne yazık ki eski ağartma yöntemlerini kalitesiz hamurla birleştirerek tadı olumsuz etkileyebiliyor.

Temiz bir tat aldığınızdan emin olmak istiyorsanız, oksijenle ağartılmış filtreler en iyi seçimdir. Sadece etiketi okuyun, ambalajın üzerinde “TCF” aramayı unutmayın.

Beyazlatmak veya Ağartmamak – Hangi Filtre En İyisidir?

Bunu okuduktan sonra, beyaz veya kahverengi kahve filtrelerinin daha iyi olup olmadığı konusunda bir fikriniz olduğuna eminiz, eğer hala kafanız karışıyorsa, burada birkaç son söz var.


Ağartılmamış, kahverengi kahve filtreleri kahvenizin tadını çok az “etkileyebilir”, dürüst olmak gerekirse, bu makaleyi okuyan bir çoğunuz için neredeyse dengesiz olacak. Filtrenizi iki kez durulayın Kahvenizin kağıtsı bir tada sahip olabileceğinden endişe ediyorsanız.

Ağartılmış filtreler, onları beyaz yapmak için bir çeşit kimyasal işlemden geçmelidir, ne yazık ki, bu ağartma işlemlerinin bazıları toksik kimyasalların kullanılmasını içerir. Çevreye duyarlı bir seçim için, klorsuz TCF etiketine sahip ağartılmış filtreleri tercih etmelisiniz.

Büyük ağartılmış ve ağartılmamış kağıt kahve filtresi tartışmasında, bu gerçekten tercihlerinize, zevkinize veya çevresel etkinize bağlıdır.

Kağıt filtre kalitesinin önemli olduğunu unutmayın! Daha ucuz bir ağartılmış kahve filtresi, kahvenize yüksek kaliteli ağartılmamış bir filtre kadar kağıtsı bir tat katabilir.

Günün sonunda, hayat çok kısa, kahvenizin tadını kahverengi veya beyazla çıkarın ya da daha iyisi neden bunun yerine kalıcı olarak yeniden kullanılabilir bir kahve filtresi kullanmıyorsunuz !


Comments


bottom of page