top of page

Özel Kahve


1974 yılında özel kahve terimi ilk kez Erna Knutsen tarafından kullanılmıştır . Özel tat özelliklerine sahip kahveleri tanımlamak için kullandı. Terim, Amerika Özel Kahve Birliği (SCAA) yönergeleri tarafından korunmaktadır.

Özel kahve, açıkça tanımlanmış bir tatma ve değerlendirme sürecinden sonra olası 100 üzerinden en az 80 kalite puanına (kupa puanı) ulaşan özellikle yüksek kaliteli birinci sınıf kahveleri tanımlar. Kupa puanı, sertifikalı Q-Graders tarafından belirlenir.

Özel kahve nasıl derecelendirildi?

80 puanın altında kupa puanına sahip kahveler ana akım kahve olarak kabul edilir. En az 80 puanlık kupa puanına sahip kahvelere özel kahveler denir.

"Özel kahve" etiketinde kalite seviyelerini daha iyi tanımlayabilmek için üç sınıf özel kahve vardır:

  • 80 - 84,75 puan = çok iyi kahve Bu kahveler, özel tat özelliklerine sahip oldukları için ana akım kahvelerden farklıdır. Aromalar daha incedir ve kahve çekirdekleri ciddi kusurlar göstermez.

  • 85 - 89,75 puan = mükemmel kahve / Mükemmellik Kupası kazananı Karmaşık ve zarif aromalara ve hoş bir tatlılığa sahip kahveler. Bu kahveler, stoklarında genellikle az miktarda bulunduğundan, kavurucular tarafından özel sürümler olarak satılmaktadır.

  • 90 ila 100 puan = olağanüstü kahve / Başkanlık Ödülü Dünya çapında hasat edilen kahvelerin %1'inden azı bu notu alıyor. Aromalar, diğer kahvelerden daha sıra dışı ve nüanslıdır.

Comentarios


bottom of page