top of page

Otomatik, Yarı Otomatik ve Manuel KahveDeğirmenleri Arasındaki Fark Nedir?


Top Roasters Premium Coffee Firması olarak kahve kavurma hizmeti dışında tüm kahve yanı ürünler ( şurup, sos, püre, toz içecek gurubu), makine ve ekipman, anahtar teslim kafe projeleri, profesyonel barista eğitimi, mimari destek ve danışmanlık olmak üzere birçok alanda hizmetimiz bulunmaktadır. Özetle müşterilerimizin sektöre dair sorularını cevaplandırmak, sorunlarına hızlı çözüm bulmak ve ihtiyaç duyacağı tüm ürünleri tek noktadan sağlama kolaylığı sunmaktayız. Bu hizmet alanlarımızla özellikle de makine ekipman kısımlarıyla ilgili olarak müşterilerimizden gelen sorular neticesinde web sitemiz üzerinden ekipman detayları ile ilgili bir yazı dizisi oluşturmaya karar verdik.

En çok karşılaştığımız "hangi kahve değirmenini almalıyım?" ya da #manuel ve #otomatik #kahve #değirmenleri arasındaki farklar nelerdir?" sorularına yönelik olarak bu konu ile ilgili yazı dizisine başlamayı uygun gördük. Konumuza dönecek olursak; Kahve değirmeni tazeliği önemseyen her kafenin önceliği olan bir ekipmandır. Üst haznesine konulan kavrulmuş #kahve #çekirdekleri kullanım anında ya da kullanım anına en yakın sürede öğütülür. Böylece kahvenin aroması, tazeliği ve lezzeti korunarak servis edilir.

Kahve değirmenleri kendi içerisinde otomatik, yarı otomatik ve manuel olarak ayrılmaktadır. Eğer tek tek inceleyecek olursak;


Otomatik Kahve Değirmeni;


Bir kafenin günlük kahve kullanımı iki kilogramın altında ise otomatik kahve değirmeni kullanım ve kaliteli kahve sunma açısından oldukça önemlidir. Otomatik kahve değirmenlerinin sahip olduğu dijital ekran aynı zamanda kahve değirmeni ayarlarının kolaylıkla yapılabildiği bir ayar panelidir. Hazırlanacak ürünün reçetesine uygun gramajda kahve doğru belirlendiğinde her seferinde hızlı ve reçeteye uygun bir şekilde alınabilir. Ayrıca birçok otomatik kahve makinesinin dijital ekranında kahve sayacı da yer almaktadır. Bu sayaç sayesinde kaç adet kahve satışı olduğunun takibi de kolaylıkla yapılabilir. Otomatik kahve değirmeninin dış tasarımı dışında birbirlerinden ayıran temel özelliklerinden biri bıçak kalitesidir. Bıçak kalitesi tüm kahve değirmenlerinin fiyatlarını belirleyen temel özelliklerden bir tanesidir. Kaliteli kahve sunmak isteyen ve günlük iki kilogramın üzerinde satışı bulunan kafeler iki adet otomatik kahve değirmeni ile istedikleri kalitede kahveyi müşterilerine sunmayı tercih etmektedirler.


Yarı Otomatik Kahve Değirmeni;


Yarı otomatik kahve değirmeni çok tercih edilen bir değirmen olmaması sebebiyle satışı neredeyse yok denebilecek kadar az bir değirmen çeşididir. Tasarım olarak manuel değirmen ile aynı tasarıma sahiptir. Manuel değirmenden ayıran temel özelliği ise manuel değirmenin öğütüm haznesi boşaldığında öğütümü otomatik kendisinin başlatmasıdır.


Manuel Kahve Değirmeni;


Günlük kahve kullanımı iki kilogramın üzerinde olan kafeler hızlılık amacı ile manuel kahve değirmenini kullanmaktadır. Manuel kahve değirmeninin tepesinde yer alan çekirdek haznesinden kahve öğütülerek ön tarafında yer alan öğütüm haznesinde birikir. Öğütüm haznesinin altında manuel olarak ayarlanmış reçete gramajının yer aldığı ayrı bir bölmeli hazneler yer almaktadır. Haznelerin her biri aynı gramajda ayarlanabilir. Farklı farklı kahve gramajları ayarlamak mümkün değildir. Gramaj haznesinin yanında yer alan kızak çubuğu itildiğinde ayarlanan gramajda kahve portafiltreye anında dökülür. Otomatik kahve değirmenine göre işlevsel hızlılık bu alanda daha fazla kazanılmaktadır.


Otomatik Kahve Değirmeni Mi? Yoksa Manuel Kahve Değirmeni Mi Alınmalı?


Bu sorunun net bir cevabı olmamakla birlikte iki kahve değirmeninin de kendilerine ve kullanım miktarlarına göre farklı özellikleri bulunmaktadır.

Otomatik kahve değirmeni tazelik ve gramaj konusunda daha doğru kullanıma ve lezzete uygundur. Manuel kahve değirmeninde doğru ayarlandığında genellikle single shotlarda sorun yaşanmasa da double shotlarda gramajı doğru ayarlamak kazandırdığı hızın aksine dezavantaj oluşturabilmektedir. Örneğin; single shot espressoda 7 gr ile 9 gr arası kahve kullanan bir baristanın double shotta 16 gr ile 18 gr kahve kullanımını yakalayabilmesi için ekstra öğütülmüş kahve eklemesi gerekmektedir. Ayrıca günlük kullanılan kahve miktarı otomatik kahve makinesinde dijital sayaç üzerinden kolaylıkla görülebilirken manuel kahve makinesinde üst hazneye konulan çekirdek miktarını öncesinde tartmak gerekebilir. Otomatik kahve değirmeninde 7 gr kahveyi öğütmek için gereken süre minimum 3 saniye iken manuel değirmende 1 saniyedir.Коментарі


bottom of page