top of page

Kahve Ekipmanları; Bıçaklı Kahve Değirmenleri


Taze kavrulmuş kahve çekirdeklerinizi demlemeden önce öğütmek, kahve mükemmelliği için çok önemli bir adımdır. Bir kahve değirmeni kullanmanın gizemli bilgisinden yoksun olanlar, onu gönülsüzce kahve çekirdekleriyle doldurur ve parçacık boyutu ve tutarlılığı ile ilgili herhangi bir endişe duymadan öğütmesine izin verir.

Bu yazıda elektrikli bıçaklı bir öğütücü kullanmanın artılarını ve eksilerini ortaya koyacağız.


Kahve değirmenleri (bazen elektrikli bıçaklı öğütücüler, döner öğütücüler veya pervaneli öğütücüler olarak da adlandırılır), kahve çekirdeklerini öğütmek yerine daha küçük parçacıklara ayırır. Bunu, çok yüksek hızda (20.000 – 30.000 dev/dk) dönen pervane şeklindeki paslanmaz çelik bıçaklar aracılığıyla yaparlar.

Kahve öğütücünün inceliğini, bıçakların çekirdekleri ne kadar süre doğramasına izin verdiğinize göre kontrol edersiniz. Teoride, ne kadar uzun süre çalıştırırsanız, parçacık boyutu o kadar küçük olur.

Manuel olarak çalıştırıldığından ve dolayısıyla öğütme ayarları olmadığından, farklı öğütmelerin neye benzediğini bilmeniz gerekir. Demleme yönteminiz için uygun öğütme boyutunu öğrenin ve kahveyi öğütmeyi ne zaman durduracağınızı bileceksiniz.

Faydalarına Bir Bakış

Bıçaklı öğütücüler ucuzdur

Bir başka avantajı da boyutudur. Kapladığı alan oldukça küçüktür, bu nedenle sıkışık bir mutfak veya seyahat ederken öğütücülerini yanlarında götürmeyi sevenler için idealdir.

Aromalı kahvelerden hoşlanıyorsanız, bıçaklı bir öğütücü iyi bir seçim olabilir. Aromalı kahve çekirdeklerinin öğütülmesi, aynı öğütücüde öğütülmüş diğer kahvelere kötü bir tat verecektir. Bu yüzden süpermarketlerde sık sık iki öğütücü görürsünüz; biri aromasız kahve çekirdekleri için, diğeri aromalı olanlar için. Bu basit makinelerin temizlenmesi çok kolay olduğundan, pek sorun teşkil etmez.

Dezavantajlarına Bir Bakış

İdeal olarak, öğütme parçacıklarının tümü, boyut ve şekil olarak tek tip olmalıdır. Bıçaklı öğütücülerin sorunu, şekil ve boyutta tutarsız öğütmeler üretmeleridir. Sağlıklı bir dozda tozlu parçacıklar ile kaba ile ince arasında değişen bir öğütülmüş kahve karışımı elde edersiniz . Bunun nedeni, bıçaklı öğütücünün çekirdekleri gerçekte "öğütmemesi", aksine onları ayrım gözetmeksizin dilimlemesi, kesmesi ve toz haline getirmesidir .

Sonuçta tutarsız bir demleme kalitesi elde edilir.

Boyut ve şekil olarak değişkenlik gösteren tutarsız öğütmeler, eşit olmayan ve eşit olmayan şekilde çıkar. Bu, kahvenin eşit olmayan şekilde çıkmasına ve dengesiz, acı bir demleme ile sonuçlanmasına neden olacaktır. Ve bu yeterince kötü değilse, fincan kahvenize “kahve tozu” katmak zorunda kalabilirsiniz.

Bıçakların çok yüksek hızda dönmesinin neden olduğu sürtünme nedeniyle kahveyi bıçaklı öğütücü ile yakmak kolaydır. Çekirdekleri ara vermeden ne kadar uzun süre öğütürseniz, bıçaklar tarafından o kadar fazla ısı üretilir. Bu, kahvenize yanmış ve daha acı bir tat verebilir.

Sürekli olarak düzgün bir öğütme elde etmek neredeyse imkansızdır. Kontrol edemeyeceğiniz çok fazla faktör var.

Bıçakların yüksek hızı nedeniyle öğütme statik bir yük alır . Bu, bazı öğütme parçacıklarının hazneden dışarı sıçramasına ve temas ettikleri her şeye yapışmasına neden olur.


Yukarıda belirtilen zorluklara rağmen, tüm umutlar kaybolmaz. İyi bir fincan kahve şansınızı büyük ölçüde artırabilecek bazı yöntemler vardır.

  1. Çekirdeklerinizin tam lezzet profilini elde etmek için kahvenizi mümkün olduğunca demlenmeye yakın öğütün.

  2. Kahvenin yanmasını önlemek için her biri yalnızca birkaç saniye süren öğütmeler gerçekleştirin.

  3. Kapağı öğütücü gövdesine sıkıca bastırın ve kısa aralıklarla yukarı ve aşağı sallayın. Bu işlem çekirdekleri karıştırmaya ve muhtemelen daha eşit bir öğütme elde etmenize yardımcı olacaktır.

  4. Demleme yönteminize göre öğütmenizi ayarlayın. Bunu yapmanın en iyi yolu, parmaklarınız arasında biraz incelemek. Bu size öğütmenizin ne kadar ince veya kaba olduğuna dair bir fikir verecektir.

    • Kaba bir öğütme için 8-10 saniye ile başlayın.

    • Orta öğütme için 10-15 saniye deneyin.

    • Sonucu tadın ve buna göre ayarlayın. Sonunda kahve çekirdeklerinizi ne kadar süre öğütmeniz gerektiğini anlayacaksınız.


Sadece iyi bir fincan kahve isteyen ve öğütme tekniklerini değiştirmeye istekli çoğu insan için bıçaklı öğütücüler iyi olmalıdır. Bu, özellikle kağıt filtreli bir filtre kahve makinesi kullanıyorsanız geçerlidir, çünkü öğütmedeki küçük tutarsızlıklar elde edilen demlemeyi çok fazla etkilemeyecektir. Ayrıca kağıt filtre, çoğu kahve tozunun kahve sürahisine geçmesini önleyecektir.

Bununla birlikte, harika bir fincan kahve talep ediyorsanız ve fazladan paranız varsa, kesinlikle iyi bir çapak öğütücünün kahve yapma cephanenizin önemli bir parçası olduğuna şüphe yok.

Bıçak Öğütücünüzü Baharat İçin Kullanmayın

Birçok aşçı, baharatları işlemek için bıçaklı öğütücüler kullanır. Fakat baharat için özel bir değirmen kullanmanız gerekmektedir. Aromalarından sorumlu olan baharatların uçucu yağları, taze kahve öğütücüsünü kirletecektir. Bu nedenle, kahve değirmeninizi yalnızca bütün kahve çekirdeklerini öğütmek için kullanın ve asla diğer gıda maddelerini öğütmeyin.

Comments


bottom of page