top of page

Nitro Kahve: Nedir ve Nasıl Yapılır?Kahve kültüründe şüphesiz yeni trend nitro kahve . Kahve uzmanları çıldırdı mı ya da bunun gibi bir şey, nitrojen birkaç yıldır profesyonel mutfağa dahil edildi.

Ve neden kahve yapımında kullanmıyorsunuz? Aynısı kahve profesyonelleri veya barista tarafından da soruldu. #Nitro soğuk demlenmiş kahve veya nitrojenli İspanyol soğuk kahvesine tercümesi bu şekilde doğdu.

Kahve kültürü özellikle son yıllarda genişliyor ve giderek daha fazla insan en sevdikleri içeceğin tadını çıkarmanın yeni yollarını bilmek ve öğrenmekle ilgileniyor .

Nitro #kahve, kahve dünyasındaki yeni moda ve burada kahvemizi içmenin bu yeni yöntemi hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklayacağız.

Nitro kahve tam olarak nedir, nitro kahve hazırlamak için hangi ekipmanlara ihtiyacınız var ve en azından bu yeni tekniğin temellerini anlamanıza yardımcı olacak diğer kavramlar.

Serinletici, kremsi ve pürüzsüz bir içecek elde etmenin yanı sıra size küçük bir ek bilgi vereceğiz. Ve nitro kahve, her zaman figürlerine özen gösteren insanlar için kalori tasarrufuna yardımcı olur.


Evde veya bir kafede nitro kahve hazırlamak için hangi araçlara ihtiyacım var?

İster bir kahve aşığı olun, ister #barista olarak çalışıyor olun veya özel bir kahve dükkanınız olsun, kahve hazırlamak için yenilik yapmanın ve yeni seçenekler bulmanın ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz.

Eğer öyleyse ve bu yeni kahve içme yöntemini gerçekten merak ediyorsanız , ana dezavantajının biraz karmaşık bir sistem ve ekipman ve Bira için kullanılanlara çok benzer bir içecek dağıtıcısı gerektirmesi olduğunu söyleyebiliriz.

Bu, kurulumu biraz pahalı hale getiriyor ve elbette, sadece denemek veya bu yeni kahve hazırlama tekniğini evimizde denemek istiyorsak, hiç de karlı değil.

Neyse ki, burada size evde veya bir kafeteryada çok daha ucuz bir nitro kahve hazırlama konusunda ikinci bir seçenek anlatacağız. Ya nitro kahve deneyimini denemek ya da kahve dükkanı işletmenizde buna değip değmeyeceğine karar vermek için.

İhtiyacınız olan şey :

 1. Soğuk kahve hazırlamak için kahve makinesi.

 2. #Azot dağıtıcısı, krem ​​şanti için kullanılanlar gibi.

 3. Azot yükleri.

 4. Kahve, en çok sevdiğin. Özel kahve kullanmanızı öneririz .

 5. Buz.

 6. Büyük bir bardak. İdeal olarak eskiden bira servis edenlere benzer, ancak bir şarap kadehi de kullanabilirsiniz.

Azot kahvesi nedir?

Birkaç kelimeyle nitro kahveyi, ek element olarak nitrojeni eklediğimiz soğuk kahve olarak tanımlayabiliriz . Burada olan şey, nitrojenin içeceğe tatlı bir tat ve biranınkine çok benzeyen çok ince bir köpük tabakasıyla kremsi bir gövde vermesidir.

Ayrıca yakından görebiliyorsanız, basamaklı küçük baloncukları görebileceksiniz ve eylem halindeki nitrojenden başkası değil .


Nitro kahve nerede doğar?

Bu yeni trend, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki gurme kahve dükkanlarında doğdu. Yavaş yavaş, kahve sektörüne odaklanan ve işlerini geliştirmek için kahve sunmanın bu yeni yöntemini kaçırmayan büyük bayilere ulaşana kadar popüler olmaya başlayacaktı .

Bu yeni kahve hazırlama tekniği Avustralya gibi ülkelerde iyi bilinmektedir.


Nitro kahve nasıl hazırlanır?

Diyelim ki nitro kahve hazırlarken tek sıkıntı 20 ila 24 saat sürebilen baz kahvemizin soğuk infüzyon tekniğiyle hazırlanması olacak.

Soğuk kahve hazırlamanın birkaç yöntemi olsa da kendimizi bu kadar zorlaştırmamak adına en basit ve anlaşılması en kolay olduğunu düşündüğümüz yöntemi açıklayacağız.

Yapacağımız şey 24 saatlik bir infüzyon yöntemi kullanmak , şimdi o kadar beklemek istemiyorsanız en az 15 saat demlemenizi tavsiye ediyoruz. Çok iyi, yapacağımız şey şu:

 • Kahve çekirdeklerini French pressimizde kahve yapacakmış gibi kaba bir öğütme ile öğütmemiz gerekiyor .

 • Şimdi 100 gram kahveyi 7 bardak (yaklaşık 700 gram) soğuk ve filtrelenmiş suya yani 1:7 oranında kullanacağız. Elbette tüm bunlar gerçekten kullanacağınız miktarlara göre değişir.

 • Ayrıca infüzyonumuzu saklamak için bir kaba ihtiyacımız olacak . Bunun için özel kahve makinesini soğuk kahveyi demlemek için kullanabilir, pistonlu kahve makinesi de kullanabilirsiniz veya son çare olarak buzdolabında saklayabileceğiniz kapaklı bir kavanoz kullanabilirsiniz.

 • Kahvenin özelliklerini salması için yavaş yavaş karıştıracağız ve ardından buzdolabında en az 15 saat bekleteceğiz. Daha yoğun ve dengeli bir lezzet elde etmek için 24 saat öneriyoruz.

 • Kavanoz seçeneğini kullanmanız durumunda, herhangi bir yabancı maddeyi filtreleyip çıkarmak için bir kağıt filtreye veya başka bir yönteme ihtiyacınız olacaktır.

Hazır lezzetli kahve infüzyonumuz zaten var . Şimdi bizi ilgilendiren kısma geçiyoruz, nitro kahvemizi hazırlıyoruz.

 • Şimdi yapacağımız şey, kahve infüzyonumuzu nitrojen makinesine dökmek.

 • Azot yükünü kaba koyup sıkıyoruz. Bu, kabın içindeki nitrojeni serbest bırakır.

 • Şimdi yapmamız gereken, parçaları yaklaşık 5 dakika karıştırmaktır . Bunun için yukarıdan aşağıya döverek elimizle karıştırabilir veya bacaklarımızın üzerine koyup yuvarlayabiliriz.

 • Bu kadar uzun süre karıştırmamızın nedeni, nitro ve kahvenin , genellikle içeceğimizin üstünde görünen karakteristik mikro kabarcıkları oluşturacak kadar karışmasını istememizdir. Nitro kahvemize gerçekten kremsi, tatlı bir doku veren bu mikro köpüktür.

 • Ayrıca 5 dakika daha oturmasına izin vermenizi öneririz. Ama daha fazla bekleyemezseniz ve ağzınız sulanıyorsa tercih ettiğiniz büyüklükte bir bardakta veya fincanda servis edebilirsiniz.

Nihai sonuç, inkar edemeyeceğiniz, takdir edilmesi güzel olan nitrojen tarafından üretilen karakteristik kabarcıklar dizisine sahip görsel olarak kremsi bir içecek olmalıdır.

Azotlu kahvenin tadı nasıldır?

İlk başta zihniniz küçük bir oyun oynayabilir, çünkü en başından beri içeceğinizin bir kahve olduğunu bilirsiniz. Ama ilk yudumu alınca işler değişiyor.

Nitro soğuk kahvenin tadı bir fıçı bira gibi, biraz acı ama aynı zamanda çok daha hafif diyebilirsiniz . Buna ek olarak, üstteki ince mikro kabarcık tabakası, damakta nitro kahvenin karakteristik özelliği olan kremsi ve tatlı tadı veren şeydir.

Hoşunuza gideceğinden emin olduğumuz tamamen yeni bir deneyim. Ayrıca bu sıcak günler için çok ferahlatıcı bir içecektir.


Azotlu kahvede kafein.

Teorik olarak, sıcak kahve soğuk kahveden daha fazla kafein içermelidir. Bunun nedeni kafeinin çözünürlüğünün yüksek sıcaklıklarda daha iyi tepki vermesidir.

Ve elbette burada küçük bir tartışmaya giriyoruz, çünkü soğuk bir kahvede sıcak kahve hazırlamak için aynı oranda kahve ve su kullanırsak, açıkça daha az kafein elde ederiz.

Ancak diğer yandan, cold brew biraz konsantre yapılması gerektiğinden, cold brew tipik olarak daha yüksek kahve/su oranlarıyla demlenir . Yani kesinlikle daha fazla kafein alacağız.


Nitro kahve sağlıklı mı?

Nitro kahve, nitrojen ile karıştırılmış soğuk bir kahvedir. Ve temel olarak, mikro kabarcıklar oluşturan yüksek bir basınç yaratılır , bunu zaten biliyorsunuz. Belki de bunun hiç sağlıklı olmadığını düşünebilirsiniz.

Ancak teknik olarak nitrojen, inert bir gazdır, ölü bir gazdır, yani hiçbir şeyle reaksiyona girmez. Daha hafif olduğu için oksijenin yerini alabilecek çok fazla nitrojen katmazsak… Ve kimyasal şeyler, ama bunu yapmayacaksın, değil mi?

Bunu söyledikten sonra ve daha önce de söylediğimiz gibi nitro kahve soğuk bir kahvedir, bu nedenle esasen normal bir sıcak kahve ile aynı faydalara sahiptir . Her ikisi de sağlık için antioksidanlar ve diğer temel mikro besinleri içerir.

Öte yandan nitro kahvenin bir avantajı da, nitrojenle karıştırılmış bir içecek olduğu için damakta doğal bir tatlılık hissi uyandırmasıdır, bu nedenle kahvemize şeker eklemeye gerek yoktur. Bu da vücudumuz için daha az kalori anlamına gelir.

Nitro kahvenin asiditesi çok düşük olduğu için midesi hassas olan veya mide ekşimesi yaşayan kişiler için de ideal bir içecektir.
Comments


bottom of page