top of page

Mocha ve Moccachino Arasındaki Fark Nedir?


Birçok popüler ürün tesadüfen ortaya çıktı. Örneğin, şefin hoşnutsuz bir restoran ziyaretçisine rağmen patates kızartması kisvesi altında servis ettiği patates cipsi veya moccachino kahve içeceği makalemizin kahramanıdır. Sadece kısa sürede modaya uygun bir ikram haline gelmekle kalmadı, aynı zamanda her ülkede isimleri ve tarifleri değiştirerek tüm dünyaya yayıldı.

Moccaccino, kahve dükkanlarında bile farklı şekilde hazırlanır, ancak yine de tüm kıtalarda sevilir. Bu yazıda, kahve ve çikolata içeceği hakkında en önemli bilgileri ve evde yapmak için basit tarifleri topladık.


Moccachino nedir, kaç kalori ve kafein içerir?

#Moccachino kahve, süt ve çikolatadan yapılan tatlı bir sıcak içecektir. Çikolata şurubu veya kakao, tarife bağlı olarak belirgin tadından sorumludur.

Kahve içecekleri arasında moccaccino kalori açısından liderdir: 100 g ürün ortalama 250 ila 350 kcal içerir. Enerji değeri, çikolata ve süt miktarına (ve yağ içeriğine) ve ayrıca süslemelerin varlığına bağlıdır - birçok yorumda, içecek, çikolata parçaları serpilmiş bir krem ​​​​şanti ile tamamlanır. Ama onsuz bile, moccaccino kalori bakımından hem klasik latte hem de tatlı rafftan çok daha üstündür, aslında tam teşekküllü bir tatlıdır.

Ancak bileşimindeki kafein azdır- 40-60 mg (bir porsiyon #espresso), ayrıca etkisi yüksek süt ve tatlandırıcı içeriği ile zayıflar. Ancak bu sayede uykusuzluk korkusu olmadan günün herhangi bir saatinde içeceğin tadını çıkarabilirsiniz. Sonuçta moccachino, kahve ve çikolata sevenler için öncelikle bir tatlı, bir zevk anı, lezzetli bir ikramdır.


Kahvenin kendisi için temel gereksinim, gücüdür. Espresso daha yaygındır, ancak herhangi bir güçlü demlenmiş kahve yapacaktır. Çeşitlilik ucuz olabilir - süt ve çikolata yine de lezzet özelliklerini öldürür. Mocha'da kahve aromasını hissetmek için orta ve koyu kavrulmuş çekirdekleri seçmek daha iyidir.

Çikolata acı, sütlü ve hatta beyaz olabilir. Bazı tariflerde mokanın üç katmanlı yapısı önemlidir ve bazen homojen olarak hemen servis edilir. İrlanda bardakları çoğunlukla servis için kullanılır (özellikle içecek katmanlıysa), ancak gerekli hacimde herhangi bir cam bardağa izin verilir.


Moccachino, 20. yüzyılın ikinci yarısında Kuzey Amerika'da ortaya çıktı. Kahve dükkanlarına gelen bazı ziyaretçiler, espressonun karakteristik tadından memnun değildi ve acıyı yumuşatmak için #baristalar içeceğe süt veya krema eklemeye ve üstüne çikolata parçaları serpmeye başladı. Daha sonra çikolata şurubu ile değiştirildi.

Şurup eklenmesiyle, tarif hızla popüler hale geldi.


Aslında, kahve farklı çeşitlerde olabilir. Klasik içecek tarifi:

  • 50 ml espresso (1 porsiyon),

  • 100 ml süt

  • 50 ml çikolata şurubu

  • süslemek için krem ​​şanti ve rendelenmiş çikolata.

Önce büyük bir bardağa çikolata şurubu, ardından bir parça espresso dökülür. Süt ayrı bir kapta ısıtılır ve köpürene kadar çırpılır. Şurup ve kahveye ekledikten sonra bardağı neredeyse ağzına kadar süt köpüğü ile doldurun. Rendelenmiş çikolata serpilmiş büyük bir krem ​​​​şanti, bitmiş içeceği tamamlar.


Avrupa'da tarif değişti: 2 kat daha fazla süt eklemeye başladılar ve sıcak çikolata (veya kakao) çikolata şurubunun yerini aldı. İçeceğin porsiyonu ve kalori içeriği arttı ve dolayısıyla kafein miktarı azaldı.

İlk başta, Amerikan mocha'ya Avrupa'da çikolatalı latte deniyordu, ancak İtalya'da başka bir isim kök saldı - mocaccino. Aslında, içecek klasik latte'den sadece çikolata tadında farklıdır.

Avrupa mocaccino tarifi:

  • 50 ml espresso,

  • 200 ml süt

  • 50ml sıcak çikolata

  • dekorasyon için krema ve rendelenmiş çikolata.

Moccaccino'nun çift shot espresso ile daha güçlü bir versiyonu da mümkündür.

Comments


bottom of page