top of page

Minimum kafein ve maksimum meyveli notalar: Excelsa kahvesi


Excelsa kahve çeşidini duydunuz mu?

ilginç excelsa nedir?

2006'dan beri, bu çeşitlilik resmen #liberica türünün bir çeşit alternatifi olarak kabul edilmiştir. Ancak sınıflandırmadaki nokta henüz yapılmadı: uzmanlar, #excelsa'nın kahve dünyasındaki yeri hakkında tartışmaya devam ediyor ve bu ağaç ve meyveleri arasında diğerlerinden birçok genetik farklılık buluyor.

Excelsa çekirdekleri alışılmadık bir aromaya sahiptir - yoğun, ancak normal kahveden daha meyveli. Tadı hafiftir ve Liberica kadar acı değildir. Ancak en ilginç şey, excelsa'nın kafein açısından düşük olması ve bazı çeşitlerin ek kafeinsizleştirme gerektirmemesidir. 100 gram ürünün kafein içeriği 0,86 ila 1,13 g arasında değişir Karşılaştırma için: #Arabica'da kafein oranı 1,2–1,5 g ve #Robusta'da - 3 g'a kadar Değerler ortalamadır ve değişebilir çeşitlerine bağlı olarak.


Excelsa, Arabica'dan daha az çözünür yapıya sahiptir, bu nedenle çekirdekler, lezzetlerini arttırmak için daha yüksek sıcaklıklarda veya daha uzun süre kavrulur. Excelsa ile çalışan uzmanlar, meyveli ve meyveli notalar almak istiyorsanız orta kızartma, çikolata ve krema notaları seviyorsanız koyu kızartma tavsiye ediyor.


Excelsa ayrıca özel ve benzersiz kahve karışımları oluşturmak için harika bir araçtır. Ama aynı zamanda dünyanın en pahalı çeşitlerinden biri. Her şey verimlilikle ilgili: excelsa ağaçları düzensiz, dengesiz meyve verir ve meyveler olgunlaştığında çok değerli bir hammadde haline gelirler. Excelsa'nın dünya pazarında standart bir fiyatı yoktur ve her partinin maliyeti ayrı ayrı tahmin edilir.


Neden excelsa "yüksek kahve" olarak adlandırılıyor?

Kahve ağaçları excelsa 20-25 metreye ulaşır - bu nedenle "yüksek kahve" adı. Plantasyonlar esas olarak Orta Afrika ve Asya, Filipinler, Vietnam, Kenya ve Venezuela'da bulunur.

İlk yüksek kahve 1903'te Afrika'da Çad Gölü kıyılarında keşfedildi, ancak bu çeşit hala dünyadaki kahve ekim alanının sadece %1-2'sini kaplıyor.


Vietnam konumundan Excelsa

Vietnam'da excelsa'nın çok kaliteli olmadığı kabul edilir. Yerel yetiştiriciler kahveyi soyarak hasat ederler, yani aynı anda değişen derecelerde olgunluktaki meyveleri toplarlar. Sebepler net değil, çünkü sonuç olarak, excelsa'yı düşük fiyatlarla satarken, diğer ülkeler bu tür kahveyi çok daha fazla satıyor.


Filipinler konumundan Excelsa

Burada excelsa devletin müdahalesi sayesinde ayakta kalmıştır. 20. yüzyılın başında Filipinler'de birçok kahve ağacı büyüdü, ancak daha sonra çiftçiler mısır yetiştirmenin daha kolay ve daha karlı olduğunu fark ettiler. Yetkililer, toprak sahiplerini, ender bir tür kahvenin tarlalarını kökünden sökmek yerine, bahçe mahsullerini ve tütünlerini excelsa ağaçlarının arasına dikmeye ikna etti.

Filipinliler excelsa'yı toplama yöntemini kullanarak hasat ederler, yani sadece olgun meyveleri toplar ve ıslak bir şekilde işlerler. Bu nedenle, yerel çeşitlilik dünya pazarında oldukça değerlidir.


Endonezya konumundan Excelsa

Arabica ve Robusta, Sumatra'nın turbalı topraklarında yetişmez, ancak excelsa orada harika hissettirir. Endonezya'da bu kahve türü organik olarak yetiştirilir ve genellikle zengin bir lezzet veren ıslak veya "bal" yöntemlerle işlenir. Genellikle tahıllar da ıslak halinge (özel bir işleme yöntemi) tabi tutulur - ve daha sonra içeceğin topraksı bir tadı vardır.


Excelsa ne ile birleştirilir ve bir karışımda nasıl tanınır?

Excelsa demlerseniz, meyve, çikolata ve kuruyemişlerden oluşan hafif ekşilik ve aromalı bir içecek alırsınız. Bu nedenle uzmanlar, sıradan insanların bu tür kahveyi en saf haliyle deneyemeyeceklerini söylüyor.


Excelsa'nın aroması, ortodoks kahve bilenler için fazla iddialı, fazla meyveli ve hatta parfüm kokusunu anımsatan görünebilir. Kahve çekirdekleri karışımında excelsa% 25-50'yi oluşturuyorsa, neredeyse kahve kokusunu hissetmeyeceksiniz - meyveli aroma her şeyi öldürecek. İçeceğe özel tat ve koku tonları vermek için bu kahve çeşidinin %20'si yeterlidir.


Excelsa ve Arabica kombinasyonu yumuşaktır. Ve sert kahveyi seviyorsanız, Arabica, excelsa ve robusta karışımı seçin - bu karışım baharatlarla karıştırılabilir, espresso yapmak için uygundur, bir cezve veya bir Franch pressinde demlenebilir.

Comments


bottom of page