top of page

Mikroskop Altında Bitki Bazlı Süt


Bu yeni bir trend: kahvenize #bitki #bazlı #süt. Yaklaşık 10 yıl önce 'normal' inek sütü standartken, günümüzde her türlü bitki bazlı süt ikamesi arasından seçim yapabilirsiniz. Örneğin, hiç şüphesiz soya sütü ve badem sütünü duymuşsunuzdur. Ancak yulaf sütü ve hindistancevizi sütü de yükselişte.

Bitki bazlı sütün gerçekte ne olduğunu ve onu bu kadar popüler yapan şeyin ne olduğunu merak ediyor musunuz? Badem sütü, soya sütü, yulaf sütü ve hindistan cevizi sütü arasındaki farkın tam olarak ne olduğunu bilmek ister misiniz?

Bitki bazlı süt tam olarak nedir?

Bitki bazlı süt aslında bitki bazlı bir içecektir. Daha spesifik olarak, ıslatılmış, ezilmiş ve süzülmüş fasulye veya tahıllardan yapılan bir içecektir. Örneğin soya fasulyesinden soya sütü, bademden badem sütü, yulaftan yulaf sütü ve hindistancevizinden hindistancevizi sütü yapılır. 'Normal' sütün aksine, bitkisel süt hayvansal bir ürün değildir. Bitki bazlı süt bu nedenle #vegandır. Süt tanımı gereği hayvansal bir ürün olduğundan, bitkisel 'süt' adı aslında tartışmalıdır. Bu nedenle bitki bazlı süt ikamelerine genellikle 'içecek' denir. Ancak, bu blogda en çok konuşulan terim olduğu için ağırlıklı olarak 'bitkisel süt' terimini kullanacağız.

Neden daha fazla insan bitki bazlı sütü tercih ediyor?

İnsanların günümüzde giderek daha fazla bitki bazlı sütü tercih etmelerinin her türlü (kişisel) nedeni olabilir. En iyi bilinen nedenler şunlardır:

  • Sürdürülebilir bir yaşam tarzının parçası olarak : Sürdürülebilirliği önemli gören birçok insan, hayvan sütünü bitkisel sütle değiştirir ve bunun için çok iyi nedenleri vardır. Araştırmalar, örneğin, bir bardak inek sütü üretimi sırasında, bir sebze çeşidinin üretimi sırasında olduğundan neredeyse üç kat daha fazla CO2 eşdeğeri salındığını göstermiştir. Soya, badem, pirinç ve yulaf sütü üretirken su tüketimi inek sütü üretimine göre çok daha düşüktür. Ancak burada yapılması gereken bir uyarı da var. Çoğu durumda vegan süt üretmek, başlangıçta düşündüğünüz kadar doğal değildir. Birazdan bunun hakkında daha fazla bilgi isterseniz okumaya lütfen devam edin.

  • Laktoz intoleransı oldukları için : Laktoz intoleransı olan kişiler genellikle inek veya keçi sütü yerine bitki bazlı süt ikamelerini tercih ederler. Bitki bazlı süt %100 #laktoz içermez.

  • Sevdikleri için : Birçok insan bitki bazlı sütlü içeceğin tadını giderek daha fazla beğenebilir. Bitki bazlı içecekler özellikle kahve, yulaf ezmesi için ideal olabilir.

Bitki bazlı sütler

Soya Sütü Soya sütü, soya fasulyesinden yapılır. Protein ve doymamış yağ açısından zengin bir içecektir. Soya sütü, besin açısından benzer olduğu için inek sütüne iyi bir alternatiftir. Bu nedenle, laktoz intoleransı veya inek sütü alerjisi olan birçok kişi bu bitki bazlı sütlü içeceği seçmektedir.

Soya sütünün sağlıklı olup olmadığı, seçtiğiniz türe biraz bağlıdır. Örneğin, eklenmiş kalsiyum ve B12 vitamini içeren bir varyant seçmek en iyisidir. Standart bir varyantta, bu besinler genellikle eksiktir, ancak günlük önerilen miktarınıza ulaşmak için önemlidir. Soya sütünün 100 gramında 6 gramdan fazla şeker içerdiğini paketin üzerinde de okuyor musunuz? O zaman rahat bıraksan iyi olur. Bu durumda, şekersiz bir çeşide bakmayı deneyin.


Soya sütü kremsi dokusuyla bilinir. Bu nedenle kahvenize eklemek için mükemmeldir, ancak onunla iyi pişirebilirsiniz.

Soya ve sürdürülebilirliğe bakarsanız, kesin bir cevap yoktur. 'Normal' sütle karşılaştırıldığında, soya içeceği, konu su ve arazi kullanımı ve sera gazı emisyonu olduğunda daha düşük çevresel etkiye sahiptir, ancak enerji tüketimi daha yüksektir. Örneğin soya fasulyesi, Avrupa veya Kanada'da Güney Amerika'dan daha sürdürülebilir bir şekilde yetiştirilmektedir. Sürdürülebilirlik sizin için önemliyse, soya içeceği seçerken bu faktörleri dikkate almak iyidir.

Badem Sütü Belki açık bir kapı ama badem sütü bademden yapılır. Bu bitki bazlı süt aynı zamanda inek sütüne iyi bir alternatiftir, bu da onu laktoz intoleransı veya inek sütü alerjisi olan kişiler için çok uygun hale getirir. Ancak soya alerjisi olan kişiler de alternatif olarak badem sütünü tercih ederler. Fıstık alerjiniz mi var? O zaman bu içeceği kendi haline bırakmak en iyisidir.

Badem sütünün besin değerleri ne durumda? Özellikle inek sütüne kıyasla genellikle oldukça iyidirler. Örneğin, 100 mililitre şekersiz badem sütü ile 100 mililitre inek sütünü karşılaştırırsanız, badem sütünün daha az kalori, daha az şeker ve daha az doymuş yağ içerdiğini göreceksiniz. Ayrıca 100 mililitre badem sütünde daha fazla diyet lifi vardır. Ama örneğin protein sayısına bakarsanız, inek sütü yine kazanır. Ayrıca inek sütü doğal olarak badem sütünden çok daha önemli vitaminler içerir. Bunların genellikle yapay olarak badem sütüne eklenmesi gerekir.

Badem sütü genellikle yulaf ezmesi veya yulaf lapası için temel bileşen olarak kullanılır. Bu bitki bazlı sütün kahveye eklenmesiyle ilgili görüşler bölünmüştür. Bazıları bundan hoşlanır, diğerleri tadı çok belirgin bulur. Ayrıca onunla pişirebilir veya içeceği smoothie'nize ekleyebilirsiniz.

Bu sebze içeceğinin üretimi sandığınız kadar sürdürülebilir değil. Badem sütü üretiminde su tüketimi, 'normal' süt üretiminden çok daha düşüktür, bu da elbette olumludur, ancak diğer yandan bademlerin her seferinde uçulması gerekir. Esas olarak Kaliforniya'da bulunabilirler ve bu uçmak için oldukça uzun bir yol. Ayrıca, bu bölgedeki çiftçiler, kurumuş bölgelerinde badem yetiştirmek için daha az çevre dostu bir çözüm bulmuşlardır. Su almak için derin kuyular kazıyorlar. Tüm bu yönler, bu vegan sütün üretimini çok sürdürülebilir kılmaz.

Yulaf Sütü

Yulaf sütü, tahıldan, özellikle yulaftan yapılan bir içecektir. Tıpkı soya, badem, pirinç ve hindistancevizi sütü gibi bu süt de tamamen vegan. Bu içecek, laktozsuz hayvan sütüne alternatif arayanlar için de çok uygundur. Badem sütünün aksine yulaf sütü, fındık alerjisi olan kişiler için uygundur. Çölyak hastalığı veya glüten alerjisi olan kişiler bu içecekten kaçınmalıdır. Yulaf gluten içerebilir.

Yulaf sütü oldukça az besin içerir. Yulaf kolayca çözünür ve çok fazla su emer, böylece içeceğin elenmesi sırasında yulaftan gelen birçok besin sütte kalır. Yulaf sütünde ayrıca çok fazla lif, vitamin ve mineral vardır. B12 vitamini, D ve kalsiyum hala çoğu yulaf içeceğine eklenir. Ancak bu eklenen miktarların 'normal' sütteki miktarlara yakın olmadığını unutmayın . Bu aynı zamanda protein miktarı için de geçerlidir.

Yulaf sütü hakkında birçok insanın sevdiği şey, hafif nötr tadıdır. Ayrıca yulaf sütünü çok kolay bir şekilde çırpabilirsiniz. Bu nedenle kahvenize mükemmel bir katkı sağlar. Kahve barlarında ve restoranlarda ara sıra 'yulaf sütlü kapuçino' siparişini duymanız sebepsiz değil.

Yulaf sütünün en ünlü markası şüphesiz Oatly!. Özellikle sürdürülebilir bir yulaf içeceği arıyorsanız, Oatly! yapabileceğiniz daha iyi seçimlerden biri. Oatly'den yulaf sütünü karşılaştırın! örneğin 'normal' inek sütü ile, inek sütü üretiminden kaynaklanan CO2 emisyonlarının Oatly'den gelen yulaf içeceği üretiminden neredeyse dört kat daha yüksek olduğunu görüyorsunuz! (0,42 kg C02/kg'a karşı 1,58 kg CO2/kg). Vegan sütünüzün de organik olmasının önemli olduğunu düşünüyor musunuz? O zaman Oatly'yi seçin! Yulaf içeceği Organik. Bu, %100 organik İsveç yulafından yapılan, temiz toprakta yetişen, güneş ve yağmurla güçlendirilen bir içecektir.

Hindistan cevizi sütü

Hindistan cevizi sütü ile örneğin köri içine koyduğunuz yağlı, kremsi hindistan cevizi sütünü kastetmiyoruz (tabii ki). Kahvenizle uyuşmaz. Şimdi Alpro Barista Coconut gibi özellikle kahveler için hindistancevizi içeceklerinden bahsediyoruz. Alpro'nun web sitesinde dediği gibi, 'kapuçino veya latte'nizde tropikal bir dokunuş' olarak da adlandırılır. Bununla hemfikir olabiliriz.

Kahvede hindistan cevizi sütü geliyor. Bu makalede tartışılan bitki bazlı içecekler arasında bu, henüz en fazla popülerlik kazanmamış olan, ancak ivme kazanan varyanttır. Genellikle az miktarda hindistan cevizi sütü veya hindistan cevizi kreması (%3,5 ila %5) içeren bir içecektir, oysa bazın geri kalanı esas olarak su ve soya fasulyesinden oluşur. Bazı varyantlarda, içeceği daha az sağlıklı hale getiren ekstra şeker eklenmiştir. Bununla birlikte, hindistancevizi sütünün daha sağlıklı yönleri de vardır. Örneğin, içecek bir kalsiyum ve yüksek kaliteli protein kaynağıdır ve doğal olarak yağ oranı düşüktür. Hindistan cevizi sütünde oldukça yüksek konsantrasyonlarda bulunan vitaminler B2, B12 ve D'dir.

Zaten okuduğunuz (ve muhtemelen bildiğiniz gibi), kahveler için hindistancevizi sütü (küçük) bir oranda hindistan cevizi sütü veya hindistancevizi kreması içerir. Bu süt veya krema hindistan cevizinden gelir. Hindistancevizi orta ila yüksek iklim yüküne sahiptir. Bu genellikle ormansızlaşma ve hindistancevizi işlenmesinde yer alan pestisit kullanımı ile ilgilidir. Hindistan cevizi hurma yetiştiriciliğinde oldukça fazla su tüketimi de vardır. Yani çok sürdürülebilir değil.

Kahveler için hindistan cevizi sütü ayrıca tabanda soya fasulyesi içerir. 'Soya sütü' bölümünde soyanın sürdürülebilirliği hakkında zaten yazmıştık. Hindistan cevizi sütünüzde soya fasulyesinin ne kadar sürdürülebilir kullanıldığı, esas olarak yetiştirildikleri ortama bağlıdır. Soya fasulyesi, Güney Amerika'da, Avrupa veya Kanada'daki fasulyelerden çok daha az sürdürülebilir bir şekilde yetiştirilmektedir. Alpro, kendi web sitesinde, içeceklerinde kullandıkları soyanın 'hemen hemen yan tarafta' yetiştirildiğini belirtiyor. Bu, Alpro Barista Coconu'nun muhtemelen zaten biraz daha sürdürülebilir bir seçim olduğu anlamına geliyor.

Hangi bitki bazlı vegan sütünü seçmelisiniz?

Bu sadece zevkinizin ne olduğuna ve sizin için neyin önemli olduğuna bağlıdır. Sürdürülebilirliğin çok önemli olduğunu düşünüyorsanız, badem veya hindistancevizi sütü yerine soya veya yulaf sütünü tercih etmelisiniz. Kahvenize özel bir tat katmak isterseniz tercihinizi hindistancevizi sütünden yana yapabilirsiniz. Ve mümkün olduğunca az kalorili bir bitki içeceği istiyorsanız, badem sütünü seçebilirsiniz.

Comments


bottom of page