top of page

Kahve için vegan süt alternatifleri


İster latte macchiato, ister cappuccino veya espresso macchiato olsun, sadece kremsi süt köpüğünün taçlandırıcı dokunuşuyla gerçekten yuvarlanır. Kahvede klasik inek sütü, özellikle veganlar veya laktoz intoleransı olan kişiler için söz konusu değil, bu yüzden bu yazıda bazı bitki bazlı süt alternatifleri sunuyoruz.

İyi süt köpüğü yapan nedir?

Başarılı bir süt köpüğü için 4 kriter özellikle önemlidir:

  1. tazelik derecesi

  2. hava sıcaklığı

  3. protein içerikli

  4. yağ içeriği

Yağ içeriği ne kadar yüksek olursa, süt o kadar iyi köpürebilir. Yüksek protein içeriği ise süt köpüğünün daha uzun süre dayanmasını sağlar. Bitki bazlı sütün yağ ve protein içeriği oldukça düşük olduğu için baristalar burada özel bir zorlukla karşı karşıyadır.

Yenilikçi: köpüklü badem sütü

Badem sütü badem ve sudan yapılır ve tamamen laktoz ve glüten içermez. Bu süt alternatifiyle ilgili özel olan şey, kesinlikle üretim sürecinde ortaya çıkan hafif badem notasıdır. Ama ilk soruya geri dönelim: Badem sütünü köpürtebilir misiniz? Evet! Badem sütünden yapılan köpük, her şeyden önce kremsi ve özel tadı ile karakterizedir. Cappuccino veya latte macchiato ile birlikte gerçek bir zevk. Soğutulmuş badem sütü en iyi köpürtülür, oda sıcaklığı da iyidir. Hiçbir koşulda sıcak olmamalıdır.

Klasik: kahve için soya sütü

Soya sütü, süt alternatifleri arasında kesinlikle bir klasik. Preslenmiş soya fasulyesi ve sudan yapılan soya sütü, kıvamı ve hafif sarımsı rengiyle inek sütünü andırır ancak oldukça cevizli bir tada sahiptir. Soya sütü köpürtmek için de iyidir ve harika latte sanatı yaratmak için de kullanılabilir. Bu arada, %2 protein içeren varyant en iyisidir. Ancak badem sütünden farklı olarak soya sütü köpürtmeden önce ısıtılmalıdır.

Egzotik özellikler: hindistan cevizi, kaju

Son olarak, sizi daha az yaygın olan vegan süt alternatifleriyle tanıştırmak istiyoruz. Hindistan cevizi sütü, püre haline getirilmiş ve daha sonra preslenmiş hamurdan oluşur. Hindistan cevizi sütü yağ oranı yüksek ve son derece sağlıklı olsa da köpürmesi zordur. Aynı sorun kaju sütünde de var. Yağ oranları da çok yüksektir ve tadı çok baskındır. Bununla birlikte, ince gözenekli köpük, bir kapuçino veya latte macchiato için daha az uygundur. Köpürtmek için en iyi bitki sütü aslında hecelenmiş süttür. İnce taneli nota ile çok tatlı bir tada sahiptir ve harika bir şekilde kremsi ve ince gözenekli olarak köpürülebilir.

Comentarios


bottom of page