top of page

Latte ve Cappuccino Arasındaki Farklar Nelerdir?


Cappuccino ve latte İtalya'da en popüler kahve çeşididir. Her birinin hazırlanmasında sıcak süt kullanılır. İkisi arasındaki fark, latte için Cappuccinodan daha fazla buğulanmış süt kullanılmasıdır. 350 ml'lik bir fincan #cappuccino yaklaşık 175 ml süt ve süt köpüğüdür.

Latte ve Cappuccinonun kökeni

“Caffè” ve “latte” terimlerinin ilk sözü 1847'ye kadar uzanıyor. Daha sonra, 1867'de William Howells'in İtalyan Yolculukları adlı eserinde göründüler. İtalyanca'da "latte" kelimesi aslında süt anlamına geliyordu.


Bu içeceğin kahve versiyonu tamamen Amerikan icadıdır. Modern haliyle Caffè latte, ilk olarak California'daki Caffè Mediterraneum'da barista Lino Meiorin tarafından hazırlandı. Aslında, bir fincan güçlü Cappuccino sütle seyrelterek yeni içeceğe “caffè latte” adını verdi.


Cappuccino'nun ticari versiyonu, 1901'de Luigi Bezzera'nın patentli espresso makinelerini tanıttığı 20. yüzyılın başında ortaya çıktı. Böyle bir makine ile cappuccino yapmanın kolaylığı, içeceği kafe ve restoranlarda popüler hale getirdi. Cappuccino, modern formunu geçen yüzyılın 50'li yıllarında aldı.


Latte sanatı, içeceğin yüzeyinde (krem tabakası) bir desen veya tasarım oluşturmak için buğulanmış sütü espressoya dökmenin özel bir tarzıdır. Bu sanatta iki özdeş desen oluşturmak kolay değildir ve desenin zarafeti sadece barista deneyimine değil, aynı zamanda #espresso makinesinin kalitesine de bağlıdır. Sütü bir içeceğe dökmek için doğru tekniği kullanmak, bir #latte sanatçısının ana görevidir.


Kommentare


bottom of page