top of page

Kahveyi Yeniden Isıtmak: Bilmeniz Gereken Her Şey


Kahvenizi aşırı acı tadı olmadan tekrar ısıtıp ısıtamayacağınızı veya kahveyi mikrodalgada tadı değiştirmeden nasıl ısıtacağınızı merak ediyorsanız, bu yazı tam size göre.

Hepimizin kahvenin soğuduğu zamanlar olmuştur. Belki aceleniz vardı ve bitirmek için zamanınız yoktu ya da belki daha önce fazladan kahve yaptınız. Kahveyi tekrar ısıtmak doğru mu?

Genel olarak, #kahve ek ısı ile daha acı hale geldiğinden kaçınmalısınız. Ancak, düşük ısıda ve yalnızca 60 °C'ye (140 °F) kadar sıcak kahve kullanırsanız, kahveyi yeniden sıcak ve oldukça içilebilir hale getirebilirsiniz .

Kahve, kahve ve ısının arkasında iyi miktarda bilime sahip karmaşık bir maddedir. Bunun arkasındaki araştırmayı ve belirli adımları izlemediğiniz sürece yeniden ısıtmanın kahvenizi nasıl daha acı hale getireceğini inceledik.


Isı ve Kahvenin Arkasındaki Bilim


Kahveyi yeniden ısıtmaya geçmeden önce, ısı ve kahvenin ardındaki kimyayı anlamamız gerekiyor. Isı, kahvenin lezzetini ve acılığını etkileyen kavurma ve demleme işlemi sırasında yeşil kahve çekirdeklerinin bileşimini değiştirir.

Yeşil bir kahve çekirdeği 1000'den fazla farklı bileşiğe sahiptir . Bileşikler genellikle iki tiptir. Birincisi, kafein ve klorojenik asitleri içeren uçucu olmayan bileşiklerdir. İkincisi, harika kahve yapan lezzet ve aroma notalarına katkıda bulunan uçucu bileşiklerdir.

Isı, kavurma işlemi sırasında uçucu olmayan bileşikleri parçalar ve kahvemizde sevdiğimiz uçucu bileşiklerin çoğunu etkili bir şekilde oluşturur. Sorun şu ki, uçucu bileşikler, diyelim ki, uçucudur ve kahve daha uzun süre kavruldukça yanmaya eğilimlidir.

Yani kahve ne kadar uzun süre kavrulursa, o eşsiz lezzet notları o kadar çok diğer tatlar lehine kaybolma eğilimindedir. Bu nedenle, hafif kızartmalar uçucu bileşiklerden daha belirgin bir tada ve aromaya sahipken, koyu kızartmalar kavrulmuş ve yanık bir tada sahiptir.

Kahvenin demlenmesi, kahvenin kimyasal bileşiminde başka bir değişikliğe yol açar. Sıcak su, belirli kahve bileşiklerini fincanımıza çeker ve iyi kahve demleme, diğerlerinden kaçınırken iyi bileşikleri (yani uçucu bileşikleri) çıkarmakla ilgilidir.

Çok fazla ısı, klorojenik asitler gibi istemediğimiz bileşikleri fazla çıkarır, bu yüzden uygun su sıcaklığı kahve yapmak için çok önemlidir.

Bu klorojenik asitler kahvemizde acı bir tada neden olur. Bazı klorojenik asitler, kavurma sırasında bozunur veya Maillard reaksiyonu sırasında lezzetli şekerlere dönüşür. Bununla birlikte, çoğu klorojenik asit çekirdekte kalır ve demleme sırasında ekstrakte edilir. Yeterli ısı ile klorojenik asitler , kahvedeki acı veya büzücü tattan doğrudan sorumlu olan kafeik aside parçalanır .

Ama Bunun Kahveyi Yeniden Isıtmakla Ne ilgisi Var?

Orijinal fincanınızı kavurma ve demlemenin ardındaki bilim, kahveyi yeniden ısıttığınızda hala geçerliliğini koruyor. Soğuyan kahveyi yeniden ısıttığınızda, taze telve olmadan etkili bir şekilde başka bir demleme turu yapmış olursunuz.

Başka bir deyişle, kahvenizi yapmak için kullandığınız çekirdekler asitler, bileşikler ve yağlar içerir. Orijinal demleme sırasında bunlar, kahve içerken hepimizin dört gözle beklediği tadı hesaba katacak şekilde hesaplanmış bir şekilde serbest bırakıldı.

Yeniden ısıtma işlemi sırasında yağlar, asitler ve bileşikler ek bir demleme biçimine maruz kalır. Bu uzantı, kafeik asit gibi acı bir tada neden olan yağları ve asitleri serbest bırakabilir. Kahveyi yeniden ısıtmak, aromanın çoğuna katkıda bulunan uçucu bileşikleri de yakar, daha fazla klorojenik asit ise acı tadı olan kafeik asitlere dönüşür.

Ek ısı, daha iyi şeylerin gitmesine neden olurken, acı şeyler daha yaygın hale gelir. Bu yüzden eski bir demlik kahvenin tadı saatlerce ocakta kaldıktan sonra çok kötü olur.

Tüm bu sebeplerden dolayı kahveyi tekrar ısıtmaktan kaçınmalısınız. Demlenmiş kahveye daha fazla ısı uygulamak onu sadece daha acı yapar ve tadı etkiler. Kahveyi doğal olarak soğumaya bırakmak bile daha kötü tada yol açacaktır.

Kahve Nasıl Düzgün Isıtılır

Kahveyi her zaman en taze çekirdeklerle demlemenizi ve hemen tüketmenizi önersek de bunun her zaman mümkün olmadığını biliyoruz. Bazı durumlar sabah fincanınızın yeniden ısıtılmasını gerektirebilir.

Kahveyi uygun şekilde yeniden ısıtmak için, kahveyi sıcak bir sıcaklığa getirmek için gereken minimum ısıyı kullanın. Bu, olumsuz kimyasal reaksiyonları mümkün olduğunca önler.

Kahveyi eşit şekilde ısıtmak için düşük bir sıcaklık kullanın. Ayrıca kahveyi 60 o C (140 o F) gibi mütevazı bir sıcaklığa kadar ısıtın. Bu sıcaklık, genellikle 75 o C (167 o F) civarında çıkan taze demlenmiş bir kahveden daha düşüktür . Düşük sıcaklık, kimyasal değişikliklerin çoğunu hafifletir ve hatta çoğu insanın 60 o C (140 o F) sıcaklığı tercih ettiğini ve kahvedeki en iyi lezzeti ortaya çıkardığını gördük.

Tadı ve aromayı uygun şekilde korurken kahveyi yeniden ısıtmanın iki özel yolu.

Kahveyi Ocakta Yeniden Isıtmak


Kahvenizin soğuduğunu fark ederseniz üzülmeyin. Onu eski haline döndürmenin en iyi yollarından biri ocakta tekrar ısıtmaktır. Basitçe şu basit adımları izleyin:

  • Kupadaki kahveyi küçük bir tencereye dökün.

  • Kahve buharlaşana kadar ısıtın. Kahvenin kaynamasına izin vermeyin .

  • Ardından kahvenizi tekrar bir bardağa dökün (tercihen porselen değil, çünkü yeni ısıtılmış kahve fincanı tutamayacak kadar sıcak olabilir).

İçeceğinizi ısıtmak için bu yol, bileşikleri ve yağları sağlam tutacak ve asitlerin içeceğinizi acı hale getirmesini azaltacaktır. Ancak bu yöntemi bir an önce gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Kahvenizi bir buçuk saat demlendikten ve bir bardağa oturttuktan sonra tekrar ısıtmaya çalışırsanız, muhtemelen hoş olmayan bir tada sahip olursunuz.

Kahveyi Mikrodalgada Yeniden Isıtma


Kahvenizi yeniden ısıtmak için mikrodalga kullanmak başka bir seçenektir. Ancak bu rotaya gitmek, demlemenizin kalitesini korumak için makinenizde birkaç ayarı değiştirmenizi gerektirir.

Kahvenizi mikrodalgada en iyi şekilde yeniden ısıtmak için şu adımları izleyin:

  • Mikrodalga gücünüzü %80 (veya orta) olarak ayarlayın

  • Mikrodalgaya dayanıklı kupanızı içine yerleştirin

  • Kahvenizi 30 saniye aralıklarla ısıtın, her döngüden sonra sıcaklığı kontrol edin.

30 saniyelik aralıklarla gitmek, içeceğinizin yanma olasılığını azaltmanıza olanak tanır. Gücü azaltmak, içeceğin acılaşma koşullarını da azaltırken, bunun olması hala mümkündür.

Mikrodalga ısıtmadan gelebilecek acı tatla mücadele etmek için birçok kişi tadı daha sonra krema, süt veya yarım buçuk ekleyerek maskeler.

Kahveyi Yeniden Isıtırken Yapılmaması Gerekenler

Soğuyan bir fincan kahveyi yeniden ısıtırken yapmanız gereken belirli şeyler olsa da, yapmamanız gereken belirli şeyler de vardır. Bunlar şunları içerir:

Süt Ürünlerini Tekrar Isıtmaktan Kaçının

Kahvenizi demledikten sonra tatlandırmak için süt veya krema eklerseniz, içeceğinizi tekrar ısıtmanız akıllıca olmaz. Süt ürünleri ve krema, bir içeceğe farklı bileşenler ekler ve kolayca pıhtılaşabilir. Ek olarak, süt ürünlerini ısıtmak kahvenize haşlanma ve hoş olmayan bir tat getirebilir.

Unutulmaması gereken bir diğer not da, süt veya krema eklediğinizde fincan kahvenizin hala iyi tadacağı sürenin azalmasıdır. Süt ürünleri genellikle buzdolabının dışındaki sıcak koşullara maruz kaldığında geri döner. Bu nedenle, uzun süredir dışarıda olan süt ürünlerini yeniden ısıtmak veya içmek, sindirim sorunlarına veya sağlık sorunlarına neden olabilir.

Tam Güçte Mikrodalga Yapmayın

Mikrodalga kullandığınızda, işini hızlı yapar. Kahveyi yeniden ısıtırken bu eylem değişmez. Bu nedenle, içeceğinizi ısıtırken mikrodalga fırınınızı tam güçte tutmak, istediğinizden daha hızlı ısınmasına neden olacaktır.

Kahveniz çok hızlı bir şekilde çok ısındığında yanabilir. Daha önce yanmış kahve içtiyseniz, bunun neden hoş bir tat olmadığını ve ne pahasına olursa olsun bundan kaçınmanız gerektiğini bilirsiniz.

Makinenizde Uzatılmış Isıtıcı Kullanmayın


Birçok kahve makinesi, demlemeye başladıktan sonra demlenmiş kahvenizi birkaç saat sıcak tutan bir ayar ile gelir. Ancak, bunu yararlı veya uygun görseniz bile, bu iyi bir seçim değildir.

Kahveniz o kadar uzun süre ısıtıldığında lezzet bütünlüğünü kaybeder. Tıpkı hızlı veya yavaş akışa göre hangi kahve çekirdeğinin öğütüleceğine karar verirken olduğu gibi, demlenmiş kahvenizi o kadar uzun süre ısıtmak, su akışına daha fazla erişim sağlar ve acılık olasılığını artırır.

Demleme işlemi, kahve telvesinin doğrudan cezveye girmesini içermese de, bazı parçacıklar kahvenin içine girer. Bunu, tencerenin dibine indiğinizde veya bir French press kullandığınızda sık sık görebilirsiniz.

Bu parçacıklar, makinenizi sıcak bıraktığınızda demlenmeye devam eden şeydir. Bu nedenle, uzun süreli demleme, kaçınmak istediğiniz acılık ve haşlanma tatlarını ortaya çıkaracaktır.

Soğuk Kahveden Nasıl Kaçının

Kahve yapma makinenizdeki ısıtma mekanizmasını kullanmanın veya içeceğinizi sürekli olarak yeniden ısıtmanın dışında, bazı seçenekler tadı etkileme endişesi duymadan içeceğinizi taze tutabilir.

Küçük Partiler Demleyin

Artık bir seferde bütün bir kap yapmanızı gerektirmeyen kahve demlemenin birçok yolu var. İster damlama makinesinde tekli bardak, ister Fransız presi, ister dökme olsun, tek porsiyon miktarında içecek oluşturmak için birçok seçenek var.

Bunu yaptığınızda, demlikte kalan ekstra kahvenin mükemmel tadını kaybetmesinden korkmadan taze kahveye erişebilirsiniz. Dahası, başka bir fincan istediğinize karar verirseniz, her zaman aynı boyutta ve miktarda başka bir fincan yapabilir ve anında başka bir sıcak, lezzetli kahve kupasına sahip olabilirsiniz!

Termal Bardaklar

Bu öneri akıl almaz gibi görünebilir, ancak birçok insan evde kahve içerken bunu düşünmez. Çoğu hanede bir tür seyahat kahve fincanı bulunur, ancak bunu yalnızca hareket halinde ve mobil olmak amacıyla ayırmayı seçerler. Bu nedenle insanlar evde kahve tüketirken kullanmayı düşünmezler.

Ancak evde bir termal bardak kullanmak, içeceğinizin standart bir bardağa göre çok daha uzun süre sıcak kalmasını sağlayacaktır. Bu fincan tarzlarındaki yalıtım, aşırı demleme endişesi olmadan ısıyı içeride tutar. Bardağın kendisi bir ısı kaynağı olmadığı için, içeceğinizde acılığa neden olan parçacıklar konusunda endişelenmenize gerek yok.

Buzlu Kahveye Geç

Bazı insanlar soğuk kahve hayranı olmasa da, buzlu kahvelerinden vazgeçemeyen bir sürü kahve tiryakisi var. Bu nedenle buzlu kahve, soğuk demleme ve frappuccino'nun popülaritesi artıyor.

Buzlu kahvenin güzel yanı, içeceğin soğuyacağı konusunda endişelenmenize gerek olmamasıdır - çünkü zaten öyledir! Ek olarak, buzun eklenmesi onu bir süre aynı durumda tutar, tabii ki yazın ortasında değilseniz.

Buzlu kahve herkesin favorisi olmasa da, siz ve en sevdiğiniz barista bunu genellikle sıcak kahve ile aynı lezzet stillerinde yapabilirsiniz. Kendinizi sürekli olarak kahveyi yeniden ısıtmaya ihtiyaç duyuyorsanız, buzlu kahveyi denemeyi düşünebilirsiniz. Kendinizi şaşırtabilir ve beğenebilirsiniz!
Comments


bottom of page