top of page

Kahvenin İyi Olduğunu Nasıl Anlarsınız?


İlk olarak, size mümkün olduğunca fazla bilgi veren bir şirket bulun. Tüketiciler kahvenin nasıl yapıldığı konusunda karanlıkta kalıyor ve en ufak bir değişiklikle bile tatları büyük ölçüde değiştirebiliyor. Bilgi olmadan, yanlış bilgi ve kafa karışıklığı elde edersiniz. Endüstrinin ülke çapında devam eden mevcut fiyat artışıyla savaşmaya çalıştığı bir şeydir.


Farklı koşullar ve uygulamalar altında kahve yetiştiren çok sayıda farklı bölge bulabilirsiniz. Aramanızı ülkeler yerine bölgelere göre daraltarak, her siparişinizde tam olarak istediğiniz kahveyi belirleyebilirsiniz.


Herkesin en sevdiği lezzetleri vardır ve herkesin dayanamadığı tatları vardır. Kahvedeki tatlardan bahsettiğimizde, tüm duyularınıza gelen nüanslı karmaşık notalardan bahsediyoruz. Günün sonunda kahvenizin tadı kahve gibi olacak, ancak bazı tatların ince ipuçları size çocukken içtiğiniz tatlı bir şekerlemeyi veya yumuşak notalar size çilek ve kremayı hatırlatabilir. Bu lezzetler aklınızın ucundan bile geçmez, ancak ağır gövdeli çikolatalar, daha hafif karameller veya canlı narenciye tonları daha belirgin ve fark edilmesi daha kolay olacaktır.


Bu, piyasadaki tüm tüketiciler tarafından neredeyse bilinmeyen bir şeydir. Kahve, dünyanın her yerinde farklı şekilde işlenir ve genel lezzetlerin altında yatan en önemli faktörlerden biridir.


Kahvenize süt koyarsanız daha ekşi ve fermente bir tat alırsınız çünkü sütün tatlı aromalarını eklediğinizde tadı biraz değişecektir.

Bunun kahvenin kendisinin kötü veya yanlış olmasıyla, hatta ekstraksiyonun kapalı olmasıyla hiçbir ilgisi yoktur. Bu tamamen, çekirdeğin sütle iyi karışmaması ve kahveden en sevdiğiniz tatların çıkmayabileceği gerçeğidir.

Bu sadece kavurmalar için ayrılmış bir numaradır! Kalite puanını herkese açık ve kolayca bulabileceğiniz bir kahve bulmanın neredeyse imkansız olduğunu göreceksiniz. Kalite puanı, kahvede bulunan aroma ve kusurlarla doğrudan ilgili olan ve doğrudan fiyata yansıtılan ölçülebilir bir sayıdır.


Bir kahve şirketi kalite puanını doğrudan göstermiyorsa ve kahvesini herkesten daha ucuza satıyorsa, yüksek kaliteli, daha pahalı çekirdeklerin lezzetlerini taklit etmeye çalışarak %100 daha düşük kaliteli kahve satıyor demektir.


Bir kahvenin kalite puanını anlamak, harika kahveye giden tek yönlü bir bilettir. Göremiyorsanız güvenmeyin.

Lezzetleri biliyorsunuz, mükemmel işleme yöntemlerini buldunuz, yüksek kaliteli kahve satın aldınız ve kahveniz hala tadı güzel değil. Bu aşamada, muhtemelen kahve değil. Biraz taze ve Co2 ile dolu olabileceğinden emin olun, bu yüzden birkaç gün bekletin ve tekrar deneyin, ancak büyük olasılıkla sizin ekstraksiyonunuz ve kahvenin nasıl yapıldığıdır.

Hataların nerede olduğunu bilmek savaşın %90'ını oluşturur!

Ancak şimdi, yüksek kaliteli çekirdekleri, onu destekleyen bilgilerle ön plana çıkararak, kahve endüstrisinin çalışma şeklini değiştiren küçük işletmeler görüyoruz. Etik uygulamalar ve sürdürülebilir çabalar, kahve satın alma şeklimizde yavaş yavaş daha yaygın hale geliyor.

Comentários


bottom of page