top of page

Kahvede Altın Oran


16g'lık bir portafiltreniz olduğunu varsayalım.

Şimdi, 16g'lık bir #portafiltreniz varsa, portafiltrenize 16g çekilmiş kahve ekledikten sonra 32ml espressonun dökülmesini umarsınız.

Bu bir kılavuzdur, kural değil, portafiltre ne kadar büyükse o kadar çok öğütme ve #espresso demektir. Kafede 22g'lık bir portafiltre var ve 50ml'lik bir ekstraksiyon umuduyla 22.5g çalıştırıyoruz. Bu oranı mümkün olduğunca koruyarak kılavuzu makinenize ve tercihinize göre ayarlayabilirsiniz.

Ancak tüm bunlar yaklaşık 30-35 Saniyelik bir ekstraksiyon süresi içinde yapılmalıdır. Hemen hemen her espresso kahve, altın oran için 30 Saniyelik zamanlayıcıda yapılır ısı ve basınca karşı yerleştirildiğinde sadece en iyi çıktıdır. Bilim bize, eğer özümleme süresi 30 saniyeden fazla veya daha azsa kahvenin tadının güzel olmayacağını söylüyor.

Artık mükemmel altın oranlı espressonuza sahip olduğunuza ve o güzel hazırlanmış espressoyu fincanınıza döktüğünüze göre. En iyi lezzetleri elde etmenin en iyi yolu, 1 ml espressonuz için 8 ml'lik bir fincan bulmaktır. 1 ml espressonuza 7 ml su, süt, ne olursa olsun eklemek, kahvenin katkı maddesi oranına göre mükemmel dengesini oluşturur.


Ve işte bu, en saf haliyle mükemmel oranlara sahip bir fincan kahve. Şimdi, daha büyük bir fincanın daha fazla kahve gerektireceğini unutmayın, ancak altın oranı takip ettiğiniz sürece en iyi kahveye sahip olabilirsiniz.


Espresso için Altın Oranlar:

Portafiltre – 2:1

Kupa – 7:1

Comments


bottom of page