top of page

Kahve Uykusu


Muhtemelen gününüzün çok hızlı geçtiği durumlara aşinasınız, önünüzde hala çok iş var ve uyumanız mümkün değil gibi görünüyor. Bu durumda iyi bir çözüm, kendinize eziyet etmemek ve mümkünse kısa bir şekerleme yapmaktır. Daha da iyisi, sözde kahve rüyasını deneyin.


"Kahve rüyası" nedir ve bu teknik nasıl çalışır?

Olayın orijinal adı kahve şekerlemesi. Ancak, "kahve rüyası" terimini kullananların sayısı da oldukça fazla.

Bu arada, “uyku” kelimesi, bir kişinin gün içinde, işe yaklaşımlar arasında bazen düştüğü durumu daha iyi yansıtır: Bu, olağan derin gece istirahati değil, uyku ve uyanıklığın eşiğinde hafif bir şarjdır. Çevrenizdeki sesleri duyabilirsiniz, kendinizin farkında olursunuz ancak aynı zamanda beyin uyku perdesi aracılığıyla her şeyi uzaktan algılar.


Bu durum meydana geldiğinde, sihirli kimya devreye girer: Adenozin adı verilen bir madde beyindeki reseptörlere bağlanır ve sinir aktivitesini yavaşlatır. Bununla birlikte, kafein bu sırada kana girerse, hızlı ve net bir şekilde adenosinin yerini yerini alacaktır. Sinir hücrelerinin çalışması yavaşlamayacak, ancak dinlenme sırasında hissetmeyecek olsanız da hızlanacaktır.

Sonuç? Kafein ve şekerlemelerden gelen enerji artışını ikiye katlayın!


Kahve ile nasıl uyunur?: Doğru teknik

Bir fincan kahve hazırlayın ve biraz soğuduktan sonra hızlıca için. Bundan hemen sonra, yan tarafa gidin. Aslında uzanmanız tavsiye edilir, ancak en kötü ihtimalle bir ofis koltuğunda kestirebilirsiniz. Telefonunuzdaki sesi kapattığınızdan ve 20-30 dakikalık bir zamanlayıcı ayarladığınızdan emin olun. Planlanmış bir sinyal zamanında uyanmanıza yardımcı olacaktır.


Dikkate alınması gereken önemli noktalar;

  • Standart bardağınızda en az 100 mg kafein bulunmalıdır. Bu yaklaşık 2 çay kaşığı.

  • Şeker, uyku durumuna geçişe müdahale edebilir, bu nedenle eklenmesi istenmez.

  • Akşamları her zamanki saatinizde yatmayı planlıyorsanız, "kahve şekerlemesi" ile "ışıkların kapanması" arasındaki sürenin en az 6 saat olduğundan emin olun. En geç 16: 00'dan sonra bir kahve şekerlemesi düzenlemek en uygunudur.

  • Ortalama olarak, kafein yarım saat sonra etki etmeye başlar, bu süre zarfında başınızı kapatıp şekerleme yapmanız gerekir.

  • Bir zamanlayıcı veya çalar saat, programın önemli bir parçasıdır, çünkü fazla uyumak, yeterince uyumamaktan daha kötü olabilir. Gün ortasında derin bir uykuya dalarsanız, sirkadiyen ritminiz bozulur: Yavaş ve odaklanmamış bir halde uyanabilir, akşam uykuya dalmakta zorluk çekebilirsiniz.


"Kahve rüyası" hakkında bilmeniz gereken başka ne var?

Sadece 20 dakika uyuyabilecekken neden kahve içiyorsunuz?

Bilim adamları , "kahve uykusunun" enerjiyi geri kazanmada sadece kahve veya sadece uykudan birkaç kat daha etkili olduğunu kanıtladılar .

Uyuyamıyorsanız ne yapmalısınız?

Uyumayı başaramadıysanız, üzülmeyin: Gözleriniz kapalıyken sıradan bir dinlenme bile zaten iyidir. Dahası, kahve yine de iyiliğini yapacaktır.


"Kahve uykusu" için kimler uygun ve uygun değildir?

Teorik olarak herkese uyacak, ancak pratikte vücudun özelliklerine bakmanız gerekiyor. Örneğin, çok kahve içmeye alışmış ve kafein toleransı geliştirmiş kişiler hiçbir şey hissetmeyebilirler. Ve gastrit sahiplerinde “kahve uykusu” hastalığın alevlenmesine neden olabilir. Ayrıca, bir kişi gün içinde nasıl uykuya dalacağını bilmiyorsa, iyi çalışması pek olası değildir.

“Kahve uykusu” nispeten yakın zamanda ortaya çıkmış bir yöntemdir, ancak kafein ve uykuya dalmanın uyumsuz olduğu şeklindeki olağan kavramları çoktan yok etmiştir. Herhangi bir kontrendikasyonunuz yoksa, denediğinizden ve 20 dakika içinde güç kazanmayı başardıysanız yazdığımızdan emin olursunuz!

Comments


bottom of page