top of page

Kahve Terazisi


Kahvenin hazırlanmasında birçok nüans vardır: farklı çeşitler, işleme, kavurma, öğütme, hazırlama yöntemi ve kahve ve su oranları. Yarım gram çekirdek bile bir fincan kahvenin tadını hem olumlu hem de olumsuz olarak değiştirebilir.

Tarifi doğru bir şekilde takip etmek ve zaman zaman tutarlı bir şekilde kahve demlemek için bir tartıya ihtiyacınız var. Bir kaşıktan farklı olarak, çok daha doğru ve daha kullanışlıdırlar. Sonuçta terazili bir içecek hazırlarken sadece kahve miktarını değil aynı zamanda suyu da ölçüyoruz.

Ardından, terazilerin nasıl düzenlendiğinden ve nasıl farklılık gösterdiğinden bahsedeceğiz ve aynı zamanda farklı fiyat kategorilerinde en popüler modelleri göstereceğiz.

Ölçek cihazı

Ölçekler mekanik ve elektroniktir:

  1. Mekanik cihazlarda ağırlık, tartı işaretçisini istenen kuvvetle iten küçük kalibre edilmiş bir yaya dağıtılır.

  2. Elektronik terazilerin içine gerinim ölçerler yerleştirilmiştir - küçük plakalar. Tartım platformunun altına eşit olarak monte edilirler. Tartıya bir şey yerleştirildiğinde, sensörler deforme olur ve elektriksel direnç oluşturur. Bu direnç, bir gerinim ölçer tarafından okunur ve ana karta gönderilir. Tahtadaki tüm göstergelerin toplamına dayalı olarak, terazi ağırlığı gösterir.

Gerinim ölçerin kalbinde bir gerinim ölçer bulunur. Çalışma prensibi şuna benzer. Daha fazla direnç, daha fazla ağırlık:

Elektronik teraziler mekanik terazilerden çok daha yaygındır çünkü daha hassastırlar. Mekanik terazi hatası - 1 gram ve elektronik - 0.1 gram. Ancak 1 gram kahvenin bile kaybı veya fazlası #kahvenin tadını daha da kötüleştirebilir.

Yemek pişirmek için kullanılan sıradan mutfak terazilerinin elektronik olmalarına rağmen genellikle 1 gramlık bir hataya sahip olduğunu unutmayın. Bu tür ölçekler hiç olmamasından iyidir, ancak mümkünse daha doğru olanlarla değiştirmek daha iyidir.

Ölçek fonksiyonları

Kural olarak, herhangi bir elektronik #kahve ölçeğinin standart bir dizi işlevi vardır: dara, zamanlayıcı ve otomatik kapanma. Bu, bu setin hayati olduğu anlamına gelmez, ancak pişirmeyi büyük ölçüde kolaylaştırır. Ölçekleri seçerseniz, olduklarından emin olun.

sekme açma

Bu fonksiyon, tartıda bir şey olsa bile ağırlık değerini sıfırlamanıza olanak tanır. Bu, örneğin, tartıda üzerine dökme hunisi olan bir fincan olduğunda, ancak içine tam olarak kahve miktarını dökmek istediğinizde, ardından ölçeği yeniden sıfırlayıp tam miktarda su döktüğünüzde kullanışlıdır.

zamanlayıcı

Dahili zamanlayıcı, pişirme işlemini kolaylaştırır. Bu kritik bir özellik değil çünkü günümüzde her telefonda veya akıllı saatte bir zamanlayıcı var. Bununla birlikte, ölçekteki zamanlayıcı, yalnızca zamanlayıcı uğruna ek bir gadget kullanma ihtiyacını ortadan kaldırır.

Otomatik kapanma

Pişirme işlemi sırasında, teraziyi kapatmayı unutmak oldukça kolaydır. Bu olursa, pilleri hızla boşalabilir. Bu, elbette, bir trajedi değil, bir baş belasıdır. Otomatik kapanma özelliği sizi bundan kurtaracaktır.

Standart sete ek olarak başka işlevler de olabilir. Ölçeklerin amacına ve türüne bağlıdır. Örneğin, sıradan elektronik teraziler var, akıllı teraziler var ve özellikle #espresso için teraziler var - daha küçükler, böylece kahve yaparken kahve fincanlarının altına yerleştirebilirsiniz

Comments


bottom of page