top of page

Kahve Öğütme Kılavuzu


Kahvede yeni misiniz? Kahve dünyasında çok fazla terminoloji var. Kahveyi takdir etmeyi yeni öğrenmeye başlayan ve bu küresel içeceğe ilk kez giren biri için oldukça yıldırıcı olabilir.

Hiç şüphesiz karşılaşacağınız ilk terimlerden biri öğütülmüş kahvedir, peki çekilmiş kahve nedir?

Öğütülmüş kahve nedir?

Özetle, öğütülmüş kahve, demlenmiş kahvenin yapıldığı şeydir. Bu, dükkanlarda (çekirdeklerin kendileri dışında) bulunan en yaygın kahve şekli olduğu anlamına gelir.

Bunu anlamak için en baştan başlayacağız:

Tüm kahveler kahve ağacından gelir (Coffea cinsi). Ağacın kirazları, içerdikleri yeşil kahve çekirdekleri adı verilen minik tohumlara erişmek için toplanır ve işlenir. Bu yeşil kahve çekirdekleri daha sonra tüketime hazır olmadan kavrulur ve bütün kahve çekirdekleri olarak adlandırılır.

Bununla birlikte, bütün kahve çekirdekleri, demlenmeden önce, mümkün olduğunca fazla lezzet elde etmek için daha küçük parçacıklar halinde öğütülür.

Bu, elektrikli kahve öğütücüler, karıştırıcılar, harç ve havan tokmakları veya mutfak robotları gibi çeşitli araçlar kullanılarak gerçekleştirilebilir. Bu cihazlardan birinde öğütüldükten sonra bütün kahve çekirdekleri 'öğütülmüş kahve' olarak anılır.

Kahve öğütme boyutları

Kahveyi ne kadar çok işlerseniz, kahve parçacıkları o kadar ince olur. Sık kullanılan öğütülmüş kahve sınıfları şunları içerir:

Kaba öğütülmüş kahve

Koşer tuzu büyüklüğündeki tıknaz kahve parçacıkları.

Orta öğütülmüş kahve

Kaba kum boyutunda olan kumlu parçacıklar.

İyi öğütülmüş kahve

Sofra tuzu veya şeker granülleri ile aynı boyuttaki partiküllere dokunacak kadar pürüzsüz.

Oldukça iyi öğütülmüş kahve

Sofra tuzu veya şeker granüllerinden daha küçük parçacıkları son derece bulun.

Türk Kahvesi

Una benzeyen ince bir toz.

Bazı demleme teknikleri ve kahve ekipmanı daha kaba veya daha ince kahve parçacıklarına ihtiyaç duyacağından, çekilmiş kahve hazırlarken seçtiğiniz demleme tekniğini aklınızda tutmanız önemlidir . Genel anlamda:

  • Pistonlu kaplar ve Fransız presleri, Kaba Öğütülmüş Kahve gerektirir

  • Percolators, Kaba Öğütülmüş Kahve gerektirir

  • Vakumlu cezveler için Kaba Öğütülmüş Kahve gerekir

  • Yassı ödünç filtreli damla kahve makineleri, Orta Öğütülmüş Kahve gerektirir

  • Ödünç koni filtreli damla kahve makineleri ( Hario V60 Coffee Dripper gibi ) bir İnce Çekilmiş Kahve gerektirir

  • Espresso mocha kapları ( Bialetti Set üstü ocak gibi ) İnce Öğütülmüş Kahve gerektirir

  • Espresso makineleri Ekstra İnce Çekilmiş Kahve gerektirir

  • Ibrikler Türk Kahvesi gerektirir (son derece kaliteli kahve)

Öğütücünüz yoksa önceden paketlenmiş çekilmiş kahve satın alabilirsiniz. Hatta öğütülmüş kahve seçeneklerimize göz atabilir veya bir kahve çekirdeği aboneliği seçebilirsiniz ( tercihiniz buysa kafeinsiz kahve aboneliği dahil ).

Kahveyi bu şekilde satın almanın başlıca avantajları, kendiniz öğütme zahmetinden kaçınmanız ve istediğiniz özel kabalığa göre öğütülmüş olduğunu bilmenizdir.

Öğütülmüş kahve ne kadar süre taze kalır?

Kahve kavrulduktan sonra oldukça hızlı bir şekilde oksitlenmeye başlar. Oksidasyon, oksijen moleküllerinin kahve içindeki bileşiklerle temas ederek yapılarını değiştirmesiyle meydana gelir.

Bu, kahvedeki asitleri, aromaları ve yağları etkileyerek kahvenin tadı ve kokusunu önemli ölçüde değiştirir.

Kahve öğütüldüğünde daha da hızlı oksitlenir çünkü oksijene maruz kalan daha fazla yüzey alanı vardır. Ayrıca kahve ne kadar ince öğütülürse o kadar hızlı oksitlenir.

Başka bir deyişle, espresso makineniz için yapılan süper ince öğütme, French pressiniz için yaptığınız kaba öğütme işleminden çok daha hızlı oksitlenir.

Orta veya kaba öğütülmüş kahve süresi

Orta veya kaba öğütülmüş kahve, bir veya iki gün boyunca en yüksek tazelikte kalır. Oksijenden korumak için vakumla kapatılmış bir kapta tutulursa, kahvenin tat ve aromalarının önemli ölçüde azalmaya başlaması 7-10 gün kadar sürebilir. İyi haber şu ki, bu kahve türü takip eden haftalarda hala keyifli olacak, ancak tadı o kadar taze olmayabilir.

İnce öğütülmüş kahve süresi

İnce öğütülmüş kahve sadece birkaç saat taze kalır ve bu nedenle birçok kahve tutkunu, #espresso için kullanılacak ince öğütülmüş kahvenin hızlı oksidasyonu nedeniyle birkaç dakika içinde demlenmesi gerektiğine inanır.

Evde espresso yapıyorsanız, genellikle bütün çekirdekleri öğütmek ve hemen çekilmiş kahvenizi kullanmak en iyisidir.

Bütün kahve çekirdeklerinin süresi

Bütün kahve çekirdekleri bir kağıt torbada bir hafta veya vakumlu bir kapta saklanırsa 3 ila 4 hafta boyunca en yüksek tazeliğini koruyabilir. Kendini işine adamış kahve tiryakilerinin kahvelerini çekirdek halinde tutmalarının ve ihtiyaç duyduklarında öğütmelerinin nedeni budur.

Öğütülmüş Kahve Ne Kadar Sürer?

Öğütülmüş kahvenin aroması çok hızlı bir şekilde azalmaya başlasa da, birkaç yıl boyunca içilebilir kalabilir. Öğütülmüş kahve, su veya başka bir sıvı ile kirlenmediği sürece gerçekten bozulmaz!

Birkaç aylık kahvenin tadı oldukça yumuşak olabilir, ancak sağlığınızı tehlikeye atmaz.

Öğütülmüş Kahve Nasıl Saklanır: Öğütülmüş Kahvenin Saklanması İpuçları

Öğütülmüş kahveyi uygun şekilde saklamak, tazeliğini uzatmanıza ve demlemenizden daha fazla keyif almanıza yardımcı olacaktır. Oldukça basit, öğütülmüş kahveyi uygun şekilde saklamanın en iyi yolu, onu havadan, nemden, ısıdan ve ışıktan uzak tutmak için elinizden gelenin en iyisini yapmaktır.

Kahve saklama

Kahvenizi saklamak için en iyi yer, serin ve karanlık bir dolabın içindeki hava geçirmez bir kapta olacaktır. Ayrıca öğütülmüş kahvenizi mümkün olduğunca küçük bir kapta saklamalısınız, böylece kahve ile temas eden hava miktarı sınırlandırılır ve oksitlenme süreci yavaşlar.

Vakumla kapatılmış bir saklama kabınız varsa, bu daha da iyidir!

Kahve Çekirdeklerinin Dondurulması

Öğütülmüş kahvenizi asla buzdolabında saklamayın ve dondurmayın, çünkü bu kahvenize nem vererek onu mahvedebilir. Öğütülmüş kahve satın aldıysanız, hava geçirmez olmayacağı için geldiği pakette saklamayın.

Commenti


bottom of page